Mirosław Augustyński
(Guseł)

Mirosław Augustyński (Guseł) (GRH BON Żywiec)  | Żywiec, Bielsko- Biała,Węgierska-Górka blog rekonstrukcyjny - dobroni.pl
status: Aktywny II
login: Guseł
grh: GRH BON Żywiec
w portalu od 2009-01-14
Dlaczego "LECH"?.
Leszek Szarawarski ( 1922 - 1988). Żołnierz AK,leśnik ,sportowiec.Urodził się 4 października 1922r.na Górnym Śląsku wPorąbce , pow.Bedzin.Mieszkał z rodzicami i bratem Jerzym w pobliskim Kazimierzu.Ojciec był górnikiem w kopalni "Juliusz".Po śmierci ojca matka z synami przeniosła się do Rabki.Tu Leszek ukończył szkołę podstawową i rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Wojna przerwała naukę.W 1940r. podjął pracę w tartaku w Rabie Wyznej.Jednocześnie juz w styczniu 1940r. został członkiem Związku Walki Zbrojnej i przyjął pseudonim "LECH". Został przydzielony do drugiego plutonu ZWZ w Rabce, którego dowódcą byl porucznik Czesław Wojciechowski pseud. "Czech"W czerwcu 1942 r. rozpoczął w konspiracji sześciomiesięczny kurs podchorążych pod dowództwem kapitana Ziemby. Wkrótce , w sierrpniu komorka została zdekonspirowana przez gestapo, co zmusiło uczestników szkolenia do ucieczki poza teren Rabki.Leszek ( "LECH") ukrywal sie w Krościenku nad Dunajcem potem w Niwkach koło Kielc , gdzie podjął pracę.W Kielcach poznał swoją przyszłą żonę Helenę Reszke ( pobrali sie tuz po wojnie w kwietniu 1945r.)W lecie 1944r. wrócił do Rabki i został żołnierzem I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.W czasie swego pobytu w partyzantce brał udział w licznych akcjach bojowych .W akcji na placówkę niemiecką wCzrnym Potoku , którą dowodził porucznik pseud."Pazur" ,został ranny.Po wojnie wrócił do przerwanej nauki w gimnazjum uzupełnił zawodowe kwalifikacje leśnika.Przez wiele lat pracował jako leśnik i pełnił funkcję kierownika Składnicy Drewna Lsów Państwowych wRabce. Sport uprawiał od młodości.Po wojnie, jako zawodnik rabczańskiego Klubu Sportowego "Wierchy", grał w piłkę nożną , tworząc wraz z Henrykiem Cieplińskim skuteczną parę obrońcow.
Od lat pięć dziesiatych ubiegłego stulecia , po wybudowaniu przez Przedsiębiorstwo Państwowe Uzdrowisko Rabka kortów tenisowych w parku zdrojowym ,uprawiał gre w tenisa i współorganizował turniej w Rabce. W 1982 r. został odznaczony Krzyżem Partyzanckim , a 1983 r. otrzymał Medal Zwycięstwa i Wolności.Zmarł w Rabce 3 maja 1988r.Pochowanyjest na cmentarzu w Zaborni.

Mirosław Augustyński (Guseł) aktywność na dobroni.pl - forum i komentarze

Ostatnio dodane zdjęcia

zobacz pozostałe zdjęcia

Znajomi rekonstruktora

zobacz wszystkich znajomych »