Żołnierze generała Andersa część V.

/ 2 komentarzy / 40 zdjęć


Drugi Korpus Polski i żołnierze generała Kleeberga.

M.p.dnia 30 grudnia 1945 roku.Gen.bryg.PODHORSKI Zygmunt,Zastępca Dowódcy Bazy 2 Korpusu.L.dz.81/45.
Relacje z Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

Dowództwo 2 Korpusu Oddział Operacyjny w miejscu postoju.
Na L.dz.2509/Op/Hist/45 z dnia 6.XI.1945.
W załączeniu przedstawiam relacje z Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
Załączniki:
1.Relacja-95 półarkuszy wraz z załącznikami.
2.Szkice-5 egzemplarzy.
3.Oleaty-6 egzemplarzy.

Zstępca Dowódcy Bazy:PODHORSKI Gen.Bryg.
Żołnierzom Suwalskiej Brygady Kawalerii:
1 Pułku Ułanów Krechowieckich imienia Pułkownika Bolesława MOŚCICKIEGO.
2 Pułku Ułanów Grochowskich imienia Generała Józefa DWERNICKIEGO.
3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich imienia Pułkownika Jana KOZIETULSKIEGO.
3 Pułku Strzelców Konnych imienia Hetmana Stefana CZARNECKIEGO.
4 Dywizjonu Artylerii Konnej.
Przede wszystkim zaś tym,którzy z Podpułkownikiem Janem LITEWSKIM,dowódcą 1 Pułku Ułanów Krechowieckich,na czele polegli na POLU CHWAŁY,ofiarnie niosąc swe życie za Polskę i Honor żołnierza oraz TYM .którzy spełnili swój obowiązek żołnierski,bez reszty i wytrwali do końca pod sztandarami pułków.Nie ugięli się przed grozą porażki i niewoli,walcząc nadal o WOLNĄ POLSKĘ.
Italia,m.p.Bazy 2 Korpusu,dnia 13 XII 1945 roku.
podpis Zygmunt PODHORSKI,Generał Brygady

ZAŁĄCZNIKI:3d,17750,strona 3-94:
 

Lista do odznaczeń VIRTUTI MILITARI klasy IV oficerów Suwalskiej i Podlaskiej Brygady Kawalerii i przydzielonych jednostek:

1.płk. PLISOWSKI Kazimierz,2 pułk ułanów,dowódca Brygady.Legitymacja krzyża VM numer 126.
2.płk.MILEWSKI Edward,3 pułk szwoleżerów,dowódca Brygady.Legitymacja krzyża VM numer 128.
3.Śp ppłk.LITEWSKI Jan Hipolit,1 pułk ułanów,dowódca pułku.Legitymacja krzyża VM numer 123.
4.kpt.PFISTERER Sergiusz,4 dak,dowódca baterii.
5.ppłk.ANDERS Karol,1 pułk ułanów,dowódca pułku.Legitymacja krzyża VM numer 109.
6.rtm.ŁASKI Michał,3 pułk szwoleżerów,dowódca szwadronu.
7.rtm.MINEYKO Tomasz,1 pułk ułanów,dowódca szwadronu.
8.Śp rtm.CYNGOTT Marian,2 pułk ułanów,dowódca szwadronu.
9.Śp ppłk.BUSLER Kazimierz,10 pułk ułanów,dowódca pułku.Legitymacja krzyża VM numer 168.
10.mjr STRUBEL Zygmunt,5 pułk ułanów,oficer sztabowy.
11.rtm.PIERZAK WAlenty,9 pułk strzelców konnych,dowódca szwadronu.Legitymacja krzyża VM numer 190.
12.mjr WILCZYŃSKI Adam,Baon ,,Wilk",dowódca baonu.Legitymacja krzyża VM numer 138.
13.Śp mjr BOGLEWSKI Zygmunt,Baon ,,Wilk",zastępca dowódcy baonu.
14.gen.bryg.KMICIC SKRZYŃSKI Ludwik,Podlaska Brygada Kawalerii,dowódca brygady.
15.płk.FALEWICZ Tadeusz,9 pułk strzelców konnych,dowódca pułku.
16.ppłk.ANDERS Jerzy,5 pułk ułanów,dowódca pułku.
17.rtm.SZELA Henryk,1 szwadron pionierów,dowdca szwadronu.
18.gen.bryg.PODHORSKI Zygmunt,Suwalska Brygada Kawalerii,dowódca.Legitymacja krzyża VM klasy IV numer 127.
 

Załącznik 3e,17750,strona 4-95 i 96:
Lista do odznaczen Virtuti Militari Klasy V:oficerów i szeregowych Suwalskiej Brygady Kawalerii z kampanii wrześniowej 1939 roku:

1.rtm.ŁASKI Michał,3 pułk szwoleżerów,dowódca szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11909.
2.rtm.MINEYKO Tomasz,1 pułk ułanów,dowódca szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11925.
3.śp rtm.CYNGOTT Marian,2 pułk ułanów,dowódca szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11820.
4.mjr dypl.BONIECKI Edward,szef sztabu Brygady,szef sztabu.
5.kpt.PFISTERER Sergiusz,4 DAK,dowódca baterii.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12273.
6.rtm.dypl.RADZIUKINAS Tadeusz,2 pułk ułanów,szef sztabu Brygady płk.PLISOWSKIEGO.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11966.
7.rtm.KOSSAKOWSKI Antoni,3 pułk strzelców konnych,adiutant.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11888.
8.śp por.MALAREWICZ Leon,3 pułk szwoleżerów,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12196.
9.śp por.DZIEDZIC Jerzy,3 pułk szwoleżerów,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11832.
10.śp por.ROŻAŁOWSKI stefan,4 DAK,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11973.
11.ppor.RYMASZEWSKI Zbigniew,1 pułk ułanów,dowódca plutonu.
12.rtm.MIELŻYŃSKI Jerzy,2 pułk ułanów,dowódca szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11923.
13.rtm.dypl.GALICA Adam,3 pułk ułanów,oficer operacyjny sztabu brygady.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12400.
14.śp rtm.JACZYŃSKI Michał,1 pułk ułanów,adiutant pułku.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11862.
15.wachm.pchor.ZIELIŃSKI Jerzy,3 pułk szwoleżerów,zastępca dowódcy plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12771.
16.plut.KONDRACKI Józef,1 pułk ułanów,zastępca dowódcy plutonu.
17.por.RUSZKIEWICZ Tadeusz,2 pułk ułanów,adiutant pułku.
18.rtm.KOMOROWSKI Janusz,1 pułk ułanów,adiutant pułku.
19.rtm.WIĘCKOWSKI Józef,3 pułk szwoleżerów,dowódca szwadronu.
20.śp st.wachm.TARNOWSKI Stanisław,3 pułk strzelców konnych,szef szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12014.
21.śp por.BARAŃSKI Konstanty,1 pułk ułanów,dowódca szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11798.
22.por.BOCHNO Stanisław,2 pułk ułanów,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12126.
23.mjr lekarz LESZKOWICZ Józef,naczelny lekarz Suwalskiej Brygady Kawaleii.
24.rtm.KRZYSZKOWSKI Jerzy,3 pułk szwoleżerów,dowódca szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12444.
25.plut.WNUKOWSKI Stanisław,2 pułk ułanów,zastępca dowódcy plutonu.
26.plut.MATUSZELAŃSKI Jan,1 pułk ułanów,zastępca dowódcy plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12201.
27.ogn.pchor.ASSANOWICZ Bekir,4 DAK,owódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11792.
28.śp kpr.pchor.SZWEICER Zbigniew,2 pułk ułanów,dowódca sekcji.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12011.
29.por.BORUSEWICZ Mieczysław,4 DAK,dowódca plutonu.
30.por.FILIPCZUK Leszek,1 pułk ułanów,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12717.
31.por.BOJANOWSKI brak imienia powinno być Tadeusz,szwadron łączności brygady,dowódca plutonu.
32.st.wachm.SPROGIS Andrzej,1 pułk ułanów,szef szwadronu.
33.rtm.PAJĄK Mieczysław,3 pułk strzelców konnych,dowódca szwadronu.
34.śp kpr.pchor.ŚWIERCZEWSKI-brak imienia,powinno być Zbigniew,2 pułk ułanów,dowódca sekcji.
35.st.szwoleżer BĄKOWICZ Jan,3 pułk szwoleżerów.
36.plut.JABŁONOWSKI Czesław,2 pułk ułanów,zastępca dowódcy plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12156.
37.st.wachm.WEJS Ignacy,3 pułk szwoleżerów,szef szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12446.
38.śp wachm.pchor.SZWEJCER Stanisław,1 pułk ułanów,dowódca sekcji.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12010.
39.rtm.OLĘDZKI Wiktor,2 pułk ułanów,dowódca szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12413.
40.por.lekarz GIERULA Czesław,3 pułk szwoleżerów,naczelny lekarz.
41.por.ZAKRZEWSKI Wacław,4 DAK,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12034.
42.śp rtm. WASIUTYŃSKI Witold,3 pułk strzelców konnych,dowódca szwadronu.
43.śp ppor.MASŁOWSKI Włodzimierz,3 pułk szwoleżerów,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11920.
44.ppor.WOJTASZCZYK Konstanty,2 pułk ułanów,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12414.
45.plut.KULESZA Władysław,1 pułk ułanów,zastępca dowódcy plutonu.
46.st.szwol.ŻYWALEWSKI Wiktor,3 pułk szwoleżerów.
47.kpr.OBUCHOWICZ Henryk,1 pułk ułanów,dowódca sekcji.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11938.
48.śp st.szwol.JAKUBCZYK,brak imieniapowinno być Ignacy,3 pułk szwoleżerów.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11864.
49.plut.KOZIOŁ Stefan,2 pułk ułanów,zastępca dowódcy plutonu.
50.wachm.OLESZKIEWICZ Aleksy,1 pułk ułanów,dowódca pocztu dowódcy brygady.
51.por.ROJECKI Konstanty,3 pułk strzelców konnych,dowódca plutonu.
52.ppor.MICHALIK Henryk,1 pułk ułanów,dowódca plutonu.
53.śp.kpr.JARZĘBOWICZ,brak imienia.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11867.
54.ppor.GOTZ,brak imienia,powinno być GOETZ Władysław Jan,1 pułk ułanów,dowódca plutonu.
55.wachm.pchor.SAPIEHA Eustachy,2 pułk ułanów,oficer ordynansowy.
56.kpr.RZEPNICKI Bolesław,3 pułk szwoleżerów,sekcyjny.
57.plut.KOWALSKI Wacław,1 pułk ułanów,zastępca dowódcy plutonu.
58.śp kpr.BARTOSIK Jan,3 pułk strzelców konnych,sekcyjny.
59.ppor.FUDAKOWSKI Franciszek,1 pułk ułanów,dowódca plutonu.
60.kpr.SZAROWSKI Franciszek,3 pułk szwoleżerów,sekcyjny.
61.ppor.LOTH Tadeusz,2 pułk ułanów,oficer ordynansowydowódcy brygady.
62.rtm.GOSIEWSKI Wiktor,3 pułk strzelców konnych,dowódca szwadronu.
63.plut.CZAPLIŃSKI brak imienia,zastępca dowódcy plutonu żandarmerii brygady.
64.śp kpr.BURAK Antoni,3 pułk szwoleżerów,sekcyjny.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12447.
podpis:Zygmunt PODHORSKI,gen bryg.
 

Załacznik 3f,17750,strona-5-97 i 98:

Lista do odznaczen Virtuti  Militari Klasy V:oficerów i szeregowych Podlaskiej Brygady Kawalerii z kampanii wrześniowej 1939 roku:

1.rtm.SZELA Henryk,1 szwadron pionierów,dowódca szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12003.
2.śp.por.MĄCZKA Jan,10 pułk ułanów,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11922.
3.śp.por.MIERZYŃSKI Tadeusz,5 pułk ułanów,dowódca szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11924.
4.chor.STRZELCZYK Jan,9 pułk strzelców konnych,dowódca plutonu.
5.kpt.PRZYŁUSKI Bronisław,14 DAK,dowódca baterii.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12220.
6.por.KOPEĆ Teodor,10 pułk ułanów,dowódca szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12425
7.rtm.JAKUBOWSKI Wiktor,5 pułk ułanów,dowódca szwadronu.
8.wachm.pchor.GROMADZKI Jan,9 pułk strzelców konnych,dowódca plutonu.
9.st.wachm.DAWIDZIUK Leon1 szwadron pionierów,wachm.szef szwadronu,Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11823.
10.kpt.SKARZYŃSKI Tomasz,14 DAK,dowódca baterii.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11984.
11.rtm.NOSTITZ JACKOWSKI Kazimierz,10 pułk ulanów,adiutant pułku.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12412.
12.rtm.PIOTROWSKI Zbigniew,5 pułk ułanów,dowódca szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11950.
13.rtm.TUCEWICZ Zygmunt,9 pułk strzelców konnych.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 10526.
14.st.ułan.KAMIŃSKI Józef,1 szwadron pionierów.
15.ppor.ROSTOCKI Bolesław,10 pułk ułanów,dowódca szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11971.
16.ppor.Krzywobłocki Zasław,5 pułk ułanów,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11896.
17.ppor.SOŃTA Czesław,1 szwadron pionierów,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11989.
18.ppor.URBANOWICZ Bogdan,10 pułk ułanów,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12020.
19.ppor.PRZEWIECZERSKI Jerzy,5 pułk ułanów,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11959.
20.ppor.KUŹMA Bartłomiej,9 pułk strzelców konnych,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12620
21.kpr.SUSZYŃSKI Wiktor,14 DAK,działonowy.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12239.
22.plut.PROŃCZUK Jan,1 szwadron pionierów,zastępca dowódcy plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12219.
23.ppor.SOCHACZEWSKI Edward,5 pułk ułanów,dowódca plutonu.
24.wachm.MIELECH Józef,9 pułk strzelców konnych,zastępca dowódcy plutonu.
25.śp.kpr.PIEKARSKI,brak imienia,10 pułk ułanów,dowódca sekcji.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11947.
26.plut.TRZASKA Stanisław,5 pułk ułanów,zastępca dowódcy plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12018.
27.rtm.BIELICKI Jan,9 pułk strzelców konnych,dowódca szwadronu.
28.kpr.ARONOWICZ Abraham,1 szwadron pionierów,dowódca sekcji.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11791.
29.kpr.OLENDER Jan,14 DAK,działonowy.
30.rtm.TEICHMAN TRAUGUTT Władysław,9 pułk strzelców konnych.
31.plut.pchor.SARNOWSKI jerzy,5 pułk ułanów,dowódca plutonu.
32.st.ułan ROSZKOWSKI Antoni,10 pułk ułanów.
33.por.SOKÓLSKI Włodzimierz,1 szwadron pionierów,dowódca plutonu.
34.ppor.BUDYŃ Zdzisław,10 pułk ułanów,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11807.
35.st.wachm.BOK Wiktor,9 pułk strzelców konnych,szef szwadronu.
36.śp.kpr.PRZESTRZELSKI Rajmund,5 pułk ułanów.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11958.
37.st.wachm.PARCHIMOWICZ Michał,9 pułk strzelców konnych,szef szwadronu.
38.st.ułan.SOSNOWSKI Józef,1 szadron pionierów.
39.ksiądź kpt.GAWECKI Andrzej,9 pułk strzelców konnych,kapelan.
40.podchr.TYRAKOWSKI Jerzy,10 pułk ułanów,zastępca dowódcy plutonu.
41.st.wachm.HANYSZ Karol,9 pułk strzelców konnych,szef szwadronu.
42.wachm.DRGER Jan,9 pułk strzelców konnych,zastępca dowódcy plutonu.
43.śp.ppor.BOGUCKI,brak imienia-powinno być Wincenty,10 pułk ułanów,dowódca plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11803.
44.wachm.DYBCIAK Józef,9 pułk strzelców konnych,zastępca dowódcy plutonu.
45.wachm.KARWOWSKI Aleksander,9 pułk strzelców konnych,zastępca dowódcy plutonu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11874.
46.st.ułan.JASTRZĘBSKI Jan,1 szwadron pionierów..Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12160.
47.śp.por.KOŁAKOWSKI Izydor,9 pułk strzelców konnych,dowódca szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11882.
48.śp.st.wachm.BAGDACH Stefan,9 pułk strzelców konnych,szef szwadronu.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11796.
49.śp.st.wachm.GORCZAK Jan,9 pułk strzelców konnych,podoficer żywnościowy.
50.śp.kpr.GUTRY,brak imienia,powinno być Jan,9 pułk strzelców konnych.DOWÓDCA DZIAŁKA PPANC BOFORS 37 MM.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11854.
Z oddziałów przydzielonych do dywizji kawalerii:
1.kpt.MARKOWSKI,brak imienia powinno być Gustaw,baon ,,Wilk",dowódca kompanii.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 11918.
2.por.ZAŁĘSKI Stanisław,bateria ochotnicza,dowódca baterii.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12276.
3.śp.ppor.ZIELIŃSKI Ryszard,5 pułk piechoty legionów,dowódca plutonu ckm.Legitymacja krzyża VM klasy V numer 12040.
4.por.BORTKOWICZ,brak mienia,baon ,,Wilk",,dowódca plutonu ckm.
5.kpt.SOPOĆKO,brak imienia,baon ,,Wilk".
6.por.KOZŁOWSKI,brak imienia,baon ,,Wilk",dowódca plutonu.
7.plut.KRASNOPOLSKI,brak imienia,baon ,,Wilk".
8.kpr.WICEŃCZUK,brak imienia,baon ,,Wilk".
podpis Zygmunt PODHORSKI,gen.bryg.
 

Załącznik 3g;17750,str.8-101:

Gen.bryg PODHORSKI Zygmunt,Dowódca Zgrupowania Kawalerii w Kampanii Wrześniowej 1939 r.
Murnau,dnia 10 czerwca 1945r.
Nieniejszym stwierdzam,jako bezpośredni przełożony,że płk.MILEWSKI Edward wyruszył na wojnę dnia 1 września 1939 r.,jako dowódca 3 pułku szwoleżerów-odznaczył się ,jako dowódca wysokimi zaletami charakteru,jako dowódca pułku,odznaczając się z pułkiem 3 szwoleżerów w bitwach pod Zambrowem i Olszewem.
Od dnia 22 września 1939 r.,w związku z przybyciem do brygady nowych jednostek ,został przeze mnie wyznaczony na dowódcę brygady w składzie:1 pułk ułanów,3 pułk szwoleżerów i 3 pułk strzelców konnych,którą to brygadą dowodził aż do kapitulacji grupy generała KLEEBERGA,w dniu 6 października 1939 r.Dowodził bardzo dobrze,biorąc udział w bitwach pod Kalenkowiczami,nad Wieprzem,pod Poznaniem i Wolą Gułowską,które to bitwy stanowią ładną kartę historii dla dowódcy brygady i oddziałów będących pod jego dowództwem.
Za swe dowodzenie i działalność bojową został przeze mnie przedstawiony do odznaczenia Orderem Virtuti Militari klasy IV.
Podpis:(-)PODHORSKI,gen.bryg.Murnau,dnia 10 czerwca 1945r.


Odręczne notatki gen.PODHORSKIEGO w zeszycie spisanym w Murnau-Oflag VII A:,,Stany i odznaczenia";sygn.BI.18/A/2


Krzyż Virtuti Militari i Krzyż Walecznych;strony :164-185.
Lista Krzyż Walecznych;sygn.BI.18/A/2;strony:165-168.

Baon ,,Wilk":

1.kpt.MARKOWSKI,KW po raz pierwszy i drugi.
2.por.BARTKIEWICZ,KW po raz pierwszy i drugi.
3.kpt.SOPOĆKO,KW po raz pierwszy,drugi i trzeci.
4.ppor.KOZŁOWSKI,KW po raz pierwszy i drugi.
5.plut.KRASNOPOLSKI,KW po raz pierwszy i drugi.
6.kpr.WICEŃCZUK,KW po raz pierwszy i drugi.
Odznaczeni Virtuti Militari klasy V.
Lista numer 2:
1.kpt.KRYGIER,KW po raz pierwszy,drugi i trzeci.
2.ppor.RYBICKI,KW po raz pierwszy,drugi i trzeci.
3.kpt.POBIS,KW po raz pierwszy i drugi.
4.ppor.DZIADEK,KW po raz pierwszy i drugi.
5.por.BALICKI,KW po raz pierwszy.
6.por.SYNOWIEC,KW po raz pierwszy.
7.por.PAWEŁCZYK,KW po raz pierwszy.
8.ppoor.DOBRZYŃSKI,KW po raz pierwszy.
9.ppor.KAMIONKO,KW po raz pierwszy.
10.ppor.RYBKOWSKI,KW po raz pierwszy.
11.ppor.HORN,KW po raz pierwszy.
12.por.SKORZEPA,KW po raz pierwszy.
13.plut.MARKOWSKI,KW po raz pierwszy.
14.strz.JELECKI,KW po raz pierwszy.
15.st.strz.MORAWSKI Jan,KW po raz pierwszy.
Lista Krzyż Walecznych;10 pułk ułanów;sygn.BI.18/A/2;strony:169-172.
1.rtm.Nostitz-Jackowski Kazimierz,KW po raz pierwszy i drugi.
2.rtm.Berdowski Florian,KW po raz pierwszy.
3.por.Wroczyński Zbigniew,KW po raz pierwszy.
4.por.Kopeć Teodor,KW po raz pierwszy i drugi.
5.śp ppor.Kiełczewski Bohdan,KW po raz pierwszy i drugi.
6.por. Klimowicz Czesław,KW po raz pierwszy.
7.por.Zdanowicz Stanisław;KW po raz pierwszy.
8.ppor.Rostocki Bolesław,KW po raz pierwszy i drugi.
9.śp ppor.Mączka Jan,KW po raz pierwszy, drugi i trzeci.
10.ppor.Urbanowicz Bohdan,KW po raz pierwszy i drugi.
11.ppor.Budyń Zdzisław,KW po raz pierwszy i drugi.
12.śp ppor. Bogucki Wincenty,KW po raz pierwszy i drugi.
13.ppor.Majewski Stefan,KW po raz pierwszy i drugi.
14.ppor.Szatkowski Tadeusz,KW po raz pierwszy.
15.ppor.Wielowiejski Ludwik,KW po raz pierwszy i drugi.
16.ppor.Jeżewski Janusz,KW po raz pierwszy.
17.ppor. Nestorowicz Mieczysław,KW po raz pierwszy i drugi.
18.kpt. lekarz Mokrzycki Adam,KW po raz pierwszy.
19.ppor.Berezowski Kazimierz,KW po raz pierwszy z 22 Pułku Ułanów.
20.st.wachm.Stanek Bronisław,KW po raz pierwszy, drugi i trzeci.
21.st.wachm.Fabrycki Stanisław,KW po raz pierwszy i drugi.
22.st.wachm.Kręgiel Konstanty,KW po raz pierwszy.
23.st. wachm.Bieńkowski Jan,KWpo raz pierwszy i drugi.
24.wachm.Backiel Franciszek,KW po raz pierwszy.
25.wachm.Wardawy Antoni,KW po raz pierwszy.
26.wachm.Zalewski Józef,KW po raz pierwszy.
27.wachm.Czerwiński Zygmunt,KW po raz pierwszy.
28.wachm.Kamiński Mieczysław,KW po raz pierwszy.
29.wachm.Walesiuk Mieczysław,KW po raz pierwszy i drugi.
30.plut.pchor.Szymkowiak Witold,KW po raz pierwszy.
31.plut.Godlewski Stanisław,KW po raz pierwszy i drugi.
32.plut.Roszkowski Józef,KW po raz pierwszy i drugi.
33.plut.Sokolik Stefan,KW po raz pierwszy,drugi i trzeci.
34.plut.Zaremba Edward,KW po raz pierwszy.
35.plut.Wysocki Adolf,KW po raz pierwszy.
36.plut.Dens Zygmunt,KW po raz pierwszy.
37.plut.Borowy Ignacy,KW po raz pierwszy.
38.plut.Winkler Jan,KW po raz pierwszy.
39.plut.Bergiel Czesław,KW po raz pierwszy.
40.kpr.pchor.Zaręba Konstanty,KW po raz pierwszy.
41.kpr.Grześ Józef,KW po raz pierwszy i drugi.
42.kpr.Kotarski Czesław,KW po raz pierwszy i drugi.
43.kpr.Dusikowski Władysław,KW po raz pierwszy i drugi.
44.kpr.Kokot Zygmunt,KW po raz pierwszy i drugi.
45.kpr.Wołkoński MieczysławKW po raz pierwszy i drugi.
46.śp kpr.Piekarski Stefan,KW po raz pierwszy i drugi.
47.kpr.Tchórzewski Władysław,KW po raz pierwszy i drugi.
48.śp kpr.Mioduś Antoni,KW po raz pierwszy.
49.kpr.Szmurło Jan,KW po raz pierwszy.
50.kpr.Jędryszczak Piotr,KW po raz pierwszy.
51.kpr.Niedźwiedzki Florian,KW po raz pierwszy.
52.kpr.Kachel Brunon,KW po raz pierwszy.
53.kpr.Iłondo Albin,KW po raz pierwszy.
54.st.ułan Roszkowski Antoni,KW po raz pierwszy i drugi.
55.st.ułan Jałoszka Moszek,KW po raz pierwszy i drugi.
56.śp st. ułan Gryguć Bronisław,KW po raz pierwszy.
57.st.ułan Kolankiewicz Marian,KW po raz pierwszy.
58.st.ułan Dunaj Jan,KW po raz pierwszy.
59.st.ułan Kuczyński Feliks,KW po raz pierwszy.
60.st.ułan Dębski Feliks,KW po raz pierwszy.
61.st.ułan Jastrzębski Antoni,KW po raz pierwszy.
62.ułan Popławski Edward,KW po raz pierwszy.
63.ułan Oziębała Jan,KW po raz pierwszy.
64.ułan Siemaszkowicz Ksawery,KW po raz pierwszy.
65.ułan Szybut Grzegorz,KW po raz pierwszy.
66.ułan Budowski Wincenty,KW po raz pierwszy.
67.ułan Szwarc Jakub,KW po raz pierwszy.
68.ułan Brejnakowski Mieczysław,KW po raz pierwszy.
69.ułan Koneńczuk Dymitr,KW po raz pierwszy.
70.ułan Andruszkiewicz Jan,KW po raz pierwszy.
71.ułan Zieliński Stanisław,KW po raz pierwszy.
72.śp ułan Abłażewicz Jan,,KW po raz pierwszy.
73.śp ułan Grześ Jerzy,KW po raz pierwszy.
74.śp ułan Kotłowski Czesław,KW po raz pierwszy.
75.śp ułan Choruski Wacław,KW po raz pierwszy.
76.śp ułan Łapiński Wincenty,KW po raz pierwszy.
77.śp ułan Misiula Bazyli,KW po raz pierwszy.
78.śp ułan Popławski Aleksander,po raz pierwszy.
79.śp. ułan Kisielewski Władysław,KW po raz pierwszy.
80.śp ułan Perkowski Hieronim,KW po raz pierwszy.
81.ułan Szwardowicz Wacław,KW po raz pierwszy.
82.ułan Gorzkowski Józef,KW po raz pierwszy.
83.ułan Lupa Adolf,KW po raz pierwszy.
84.ułan Borkowski Seweryn,KW po raz pierwszy.
85.ułan Ostrowiecki Józef,KW po raz pierwszy.
86.ułan Suchodolec,KW po raz pierwszy.
87.ułan Czemiel Władysław,KW po raz pierwszy
88.ułan Kalinowski Szczepan,KW po raz pierwszy
89.ułan Konobrocki Kazimierz,KW po raz pierwszy
90.ułan Nienartowicz Bazyli,KW po raz pierwszy
91.ułan Wydra Jan,KW po raz pierwszy
92.ułan Sygitowicz Józef,KW po raz pierwszy
93.ułan Podchajski Bronisław,KW po raz pierwszy
94.ułan Babeńko Wacław,KW po raz pierwszy
95.ułan Malinowski Piotr,KW po raz pierwszy
96.ułan Krasowski Kazimierz,KW po raz pierwszy
97.ułan Łapiński Jan,KW po raz pierwszy
98.ułan Woźniak Jan,KW po raz pierwszy
99.ułan Żebrowski Mieczysław,KW po raz pierwszy
100.ułan Jędrych Józef,KW po raz pierwszy
101.ułan Hermanowski Edmund,KW po raz pierwszy
102.ułan Tomaszek Stanisław,KW po raz pierwszy
103.st.ułan Dąbrowski Karol,KW po raz pierwszy
104.st.ułan Zagroba Wincenty,KW po raz pierwszy
105.ppłk.Busler Kazimierz,KW po raz pierwszy i drugi.

Lista Krzyż Walecznych;1 szwadron pionierów;sygn.BI.18/A/2;strony:176-177.

1.komisarz straży granicznej SMAKOSZ Józef,KW po raz czwarty-(kawaler VM).
2.por.SOKULSKI Włodzimierz,KW po raz pierwszy i drugi.
3.por.OSTROWSKI Jerzy,KW po raz pierwszy i drugi.
4.ppor.PSZCZÓŁKOWSKI Kazimierz,KW po raz pierwszy i drugi.
5.ppor.STEFAŃSKI Czesław,KW po raz pierwszy i drugi.
6.ppor.SAŃTA Bolesław,KW po raz pierwszy i drugi.
7.chor.MASTAK Stanisław,KW po raz pierwszy.
8.st.wachm.DAWIDZIUK Leon,KW po raz czwarty.
9.wachm.SYROFF Mikołaj,KW po raz pierwszy i drugi.
10.plut.PRAŃCZUK Jan,KW po raz pierwszy.
11.plut.BŁOŃSKI Jan,KW po raz pierwszy,drugi i trzeci.
12.plut.BUŁA Stanisław,KW po raz pierwszy.
13.plut.PIEKUSZKO Józef,KW po raz pierwszy.
14.kpr.pchor.PASTUSZAK Jan,KW po raz pierwszy,drugi i trzeci.-poległ.
15.kpr.pchor.JAŁOWSKI Zdzisław,KW po raz pierwszy,drugi i trzeci-poległ.
16.kpr.GUREWICZ Aron,KW po raz pierwszy,drugi i trzeci-poległ.
17.kpr.LUBASZEWICZ Jozele,KW po raz pierwszy,drugi i trzeci-poległ.
18.kpr.ARONOWICZ Aron,KW po raz pierwszy i drugi.
19.kpr.WEŁUNIANKO Stanisław,KW po raz pierwszy i drugi.
20.kpr.SOSNOWSKI Józef,KW po raz pierwszy i drugi.
21.kpr.JASTRZĘBSKI Jan,KW po raz pierwszy.
22.kpr.IWACYK Jan,KW po raz pierwszy,drugi i trzeci.
23.kpr.WĘCŁAWOWICZ Władysław,KW po raz pierwszy i drugi.
24.st.ułan KAMIŃSKI Piotr,KW po raz pierwszy i drugi.
25.st.ułan.MIKUŁAN Wasyl,KW po raz pierwszy i drugi.
26.st.ułan ZARYCHTA Józef,KW po raz pierwszy.
27.st.ułan KOZIOŁ Jan,KW po raz pierwszy.
28.rtm.SZELA Henryk,KW po raz pierwszy,drugi i trzeci.

Lista Krzyż Walecznych;5 pułk ułanów;sygn.BI.18/A/2;strona:180.


1.mjr KORPALSKI Bronisław,KW po raz pierwszy.
2.por.SIELICKI Aleksander,KW po raz pierwszy.
3.ppor.KRZYWOBŁOCKI Zasław,KW po raz pierwszy i drugi.
4.por.MALANOWICZ Karol,KW po raz pierwszy.
5.ppor.SOCHACZEWSKI Edward,KW po raz pierwszy.
6.ppor.PRZEWIECZERSKI Jerzy,KW po raz pierwszy.
7.pchor.TYRAWSKI Jerzy,KW po raz pierwszy i drugi.
8.pchor.MATOWSKI Jerzy,KW po raz pierwszy.
9.kpr.PRZEDRZELSKI Rajmund,KW po raz pierwszy-poległ.
10.kpr.ZITEK Józef,KW po raz pierwszy-poległ.
11.ułan DĄBROWSKI Zygmunt,KW po raz pierwszy.
12.st.ułan STOPIARZ Henryk,KW po raz pierwszy i drugi.Działko ppanc Bofors wz.36 pod Serokomlą.
13.kpr.HOFFMAN Józef,KW po raz pierwszy i drugi.Działko ppanc Bofors wz.36 pod Serokomlą.
14.ułan SŁYŚ Hieronim,KW po raz pierwszy.Działko ppanc Bofors wz.36 pod Serokomlą.
15.ułan SZKLARMAN Józef,KW po raz pierwszy.Działko ppanc Bofors wz.36 pod Serokomlą.
16.mjr KULIK,KW po raz pierwszy i drugi-skreślony.
17.kpt.lekarz sanitarny NYHINNY Michał,KW po raz pierwszy.

Lista Krzyż Walecznych;szwadron kpt.SKARŻYŃSKIEGO,14 DAK;sygn.BI.18/A/2;strony:182-183.

1.kpt.SKARŻYŃSKI Tomasz,KW po raz pierwszy i drugi.
2.por.CZERNIAK Adam,KW po raz pierwszy i drugi.
3.st.ogn.SOBIESZCZAK Franciszek,KW po raz pierwszy.
4.kpr.OLENDER Jan,KW po raz pierwszy i drugi.
5.kpr.EJSMONT Hieronim,KW po raz pierwszy-ranny.
6.pchor.SURASKI,KW po raz pierwszy.
7.ppor.JURACZYŃSKI Janusz,KW po raz pierwszy.
8.por.RZAURAK Kazimierz,KW po raz pierwszy.
9.kpr.RADECKI Stanisław,KW po raz pierwszy.
10.kan.JANCZUR Edward,KW po raz pierwszy.
11.por.ZAŁĘSKI Stanisław,KW po raz pierwszy i drugi.
12.lekarz sanitarny oddziału,KW po raz pierwszy.

Lista Krzyż Walecznych;5 pułk piechoty legionów;sygn.BI.18/A/2;strona:184.

1.ppor.ZIELIŃSKI Ryszad,KW po raz pierwszy i drugi.
2.kpr.pchor.HATOWSKI Jan,KW po raz pierwszy i drugi.
3.kpr.pchor.ZALEWSKI Tadeusz,KW po raz pierwszy i drugi.
4.plut.ROKICKI Lucjan,KW po raz pierwszy i drugi.
5.kpr.STOLARCZYK,KW po raz pierwszy i drugi.

Podpisano:PODHORSKI,gen.bryg.

PODSUMOWANIE:

 Krzyże Orderu Wojennego Virtuti Militari z wniosków generała PODHORSKIEGO zostały nadane częściowo.Niektóre nadania nie został zatwierdzony przez władze wojskowe Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.Żołnierze, którym przyznano Krzyż Walecznych w rzeczywistości nie zostali nim odznaczeni za męstwo w wojnie obronnej 1939 roku. Dowódcy jednostek i żołnierze z SGO Polesie,po kapitulacji dostali się do niewoli niemieckiej i zostali wywiezieni w głąb III Rzeszy do obozów jeńców wojennych:Oflagów i Stalagów.W kilku przypadkach istnieją dokumenty potwierdzające pojedyńcze nadania Krzyża Walecznych za kampanię 1939 roku.

Żołnierze generała KLEEBERGA,Kawalerowie Virtuti Militari,Kawalerowie Waleczni...STAŃCIE DO APELU...!!!

Uzupełnienia z wniosków odznaczeniowych:

Plutonowy Stanisław Godlewski, jako zastępca dowódcy plutonu, 2 września 1939 r., podczas wypadu na teren Prus Wschodnich, rzucił się wraz ze szpicą na przeważające siły nieprzyjaciela. Następnie atakujący podjęli walkę na bagnety, czym dali możność szwadronowi rozpoczęcia planowanej akcji. "Przez cały czas dalszych działań służy przykładem odwagi i wysoce zrozumiałej obowiązkowości żołnierskiej dla podoficerów i ułanów szwadronów." Kapral Zygmunt Kokot był dowódcą armatki przeciwpancernej. 29 września na postoju we wsi Bieńki dopuścił czołgi niemieckie na bardzo bliską odległość i dwa z nich zniszczył. "Nie mając dobrego obstrzału z tego stanowiska na pozostałe czołgi, wyciąga działko na otwarte pole, ściąga na siebie uwagę npla, brawurowo dopuszcza czołgi na odległość 100 m i z jednym ułanem obsługi, niszczy w ten sposób trzeci czołg". Tym ułanem (awansowanym do stopnia kaprala) był Mieczysław Wołkoński, który "swoją osobistą odwagą i dzielnością, okazaną i w innych wypadkach, kwalifikuje się do oznaczenia krzyżem Virtuti Militari". Kapral Piekarski był także dowódcą armatki ppanc. 2 października, pod Serakomlą, zajął "wysunięte stanowisko, jedyne umożliwiające użycie działka, a wykluczające możliwość wycofania się, z czego zdawał sobie sprawę, wybierając stanowisko. Pomimo silnego ognia broni maszynowej skierowanego na działko wytrwał na stanowisku zestrzeliwując kilka aut transportowych npla, ponosząc ostatecznie śmierć na miejscu. Wyciągnięte nocą działko okazało się postrzelane jak sito". Starszy ułan Antoni Roszkowski został 25 września wysłany jako goniec z meldunkiem do dowódcy dywizji, nie otrzymując dokładnego określenia miejsca jego pobytu. Przebył około 40 km, miał kilka spotkań z nieprzyjacielem, a jednak na czas dostarczył ważne wiadomości. Natomiast 2 października, kiedy pod silnym ogniem niemieckich karabinów maszynowych "załamało się natarcie szwadronu, widząc leżącego rannego d-cę plutonu ppor. Urbanowicza, wraca i wynosi go z pola walki".
Zachowały się także wnioski o nadanie Krzyża Orderu Wojennego Virtuti Militari plutonowemu Józefowi Roszkowskiemu i kapralom: Władysławowi Dusikowskiemu, Józefowi Grzesiowi, Czesławowi Kotarskiemu. Widnieją na nich osobiście złożone podpisy dowódcy pułku, jego zastępcy i kwatermistrza, co czyni je w pełni autentycznymi i zasadnymi. Jest też tam zdanie, że wnioski zostały zakwalifikowane na komisji odznaczeniowej w dniu 6 października, tuż przed kapitulacją, a jedynie dokładny opis czynów zostanie uzupełniony. Nie mógł on być podany w czasie podejmowania decyzji "z powodu nieobecności w obozie bezpośrednich przełożonych". 
 

Żródła:

1.SGO Polesie w dokumentach i wspomnieniach.Część 5/2.Suwalska Brygada Kawalerii.Dywizja Zaza.wyd.CAW;praca zbiorowa,Warszawa 2015.
2.SGO Polesie w dokumentach i wspomnieniach.Część 5/1.Podlaskaalska Brygada Kawalerii.wyd.CAW;praca zbiorowa,Warszawa 2015
3.Relacje z Kampanii Wrześniowej 1939 roku.IPMS Londyn,sygn.B I.18/A/2.
4.G.Łukomski,B.Polak,A.Suchcitz:,,Kawalerowie Virtuti Militari 1792-1945",wyd.Koszalin 1997.

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

Żołnierze generała Andersa część V. - opinie i komentarze

zylkoszylkos
0
śp rtm.ZARĘBA Konrad. (2018-04-26 11:20)
zylkoszylkos
0
ZAWIADOMIENIE:W dniu 25 Kwietnia 2018 roku, w wieku 102 lat odszedł Pan porucznik Henryk Prajs - ostatni żyjący żołnierz 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, uczestnik walk kampanii polskiej 1939 roku aż do bitwy pod Olszewem, w której został poważnie ranny. Spoczywaj w spokoju,OSTATNI SZWOLEŻERZE... (2018-04-27 22:51)

skomentuj ten artykuł