Żołnierska mogiła przy leśnej drodze.

/ 6 komentarzy / 9 zdjęć


[p]Przed laty, podczas rutynowego czyszczenia leśnej gęstwiny przy leśnej drodze,robotnicy natrafili na ślady maleńkiego cmentarzyka. Razem z moim towarzyszem wspólnych nurkowań,leśniczym odpowiedzialnym za ten rejon,doszliśmy do wniosku,że może mieć z tego powodu sporo zamieszania,a nawet kłopotu.Chodziło o ewentualnych "zawziętych miłośników naukowych ekshumacji ".Toteż przez lata mimo,że groby znajdują się obok drogi leśnej,leśniczy zamaskował je skutecznie...
Z zapisków widniejących na kamieniach nagrobnych,ustaliliśmy,że spoczywają tam dwaj żołnierze niemieccy i dwaj rosyjscy,polegli lub zmarli z ran w sierpniu 1914 roku,w dniach kiedy nieopodal toczyły się ciężkie walki boju pod Tannenbergiem,a pod Szczytnem rosyjski VI Korpus probował zdobyć miasto,idąc na pomoc Samsonowowi.Mogiła znajduje się,gdzie toczyly się te walki.Świadczą o tym pozostałości okopów,ledwo widocznych w gęstwinie lasu.Więc może ci leżący w tym miejscu,to efekt walk patroli,może ranni,zmarli z ran w pobliskim punkcie opatrunkowym,lub pochowani "z marszu",wprost z wozów taborowych.Tego zapewne nie dowiemy sie nigdy...
W poprzedni weekend odwiedziłem kolegę leśniczego w jego "leśnym mateczniku" i podczas spaceru szczerze zaszkliły mi się ślepia.Chłopaczysko z tego miejsca,na powrót przywrócił je w mały wojenny cmentarzyk.Uporządkowany teren,solidne,schludne ogrodzenie,obelkowane mogiły,ustawione kamienie nagrobne.Zresztą...Zobaczcie sami[/p]

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

 

Żołnierska mogiła przy leśnej drodze. - opinie i komentarze

slupski1slupski1
0
Kolejni współcześni cisi bohaterowie. Gratuluję pomysłu i realizacji uporządkowania mogił. Zrobiliście po 100 latach to, co uczyniłyby troskliwe ręce ich krewnych. (2014-12-01 00:00)
nieznanynieznany
0
Den Helden von 1914. Brawo dobra robota, czy na kamieniach nagrobnych są jeszcze jakieś inskrypcje, czy tylko "ein unbekannte russiche krieger"? (2014-12-02 00:00)
Darth SimbaDarth Simba
0
"...dwaj żołnierze i dwaj rosyjscy..." to razem czterech? Bo trochę dziwnie zapisane. Oby tak dalej w kwestii cmentarzy. (2014-12-02 00:00)
fuchsifuchsi
0
Witam, nie znajac okolice i teren, rzuce taka teorie w dyskusji: Jak mi sie wydaja jest tam wida napis "7 UR" dalej nie czytelne. UR 7 = Ulanen Regiment 7 = Ulanen Regiment "Großherzog Friedrich von Baden (Rheinisches) Nr. 7". Na poczatku Wielkiej Wojny dzialajac na froncie zachodnym brali od poczatku grudnia 1914 w dzialan wojennych wdluz Wisly az do Plocka a potem zostali skierowany na Mazurach - Bitwa Zimowa". Od marca do kwietnia w walkach pozycyjnych pod Lipnikiem i Pupkowizna. Potem skierowano ich do Galicjii. Wiec poprosze o dokladnie i delikatnie czyszczenie glazury, moze zawiea ta iskripcja jeszcze dodatkowe informacje. pozdrawiam (2014-12-02 00:00)
formoza58formoza58
0
Nieznany-Oprocz tego,który przetlumaczyłeś,są jeszcze cztery indywidualne kamienie z opi- sem. Darth Simba-Przepraszam,chwila moment poprawię moje niedopatrzenie.Spoczywa tam dwóch zolnierzy niemieckich i dwóch rosyjskich. Fuchsi- Po kolejnym wypadzie bezwlocznie uzupełnię tę "lukę".Przed laty z papierem i ołówkiem kopiowałem napisy.Będę musiał powtórzyć zabieg. (2014-12-02 00:00)
nieznanynieznany
0
fuchsi;"Jak mi sie wydaja jest tam wida napis "7 UR" Ja tam widzę "zur ehre", być może niżej jest reszta inskrypcji. (2014-12-02 00:00)

skomentuj ten artykuł