Żeby pamiętał... Kalisz - cmentarze wojenne

/ 3 komentarzy / 21 zdjęć


„Niech pierwszego listopada na bezimiennych mogiłach w całej Polsce zapłoną znicze, Niech miejsca, w których spoczywają „zaginieni bez wieści” trwają w pamięci naszej i naszych dzieci!”

To cytat pochodzący z wpisu „Światełko dla żołnierza” kolegi Nietoperza. Postanowiłem się do niego zastosować i pokazać synowi kaliskie cmentarze, na których leżą żołnierze różnych armii
i narodowości. Zaczęliśmy od cmentarza ukraińskiego założonego w 1914 roku, leżącego w Szczypiornie, dzisiejszej części Kalisza, a dawniej miejscowości granicznej między zaborami pruskim
i rosyjskim.

Pochowani na nim są bezimienni żołnierze armii generała S. Bułak-Bałachowicza, generała Denikina a po 1921 także żołnierze podlegli Symonowi Petlurze. Następnie odwiedziliśmy cmentarz żołnierzy radzieckich przy ulicy Częstochowskiej, gdzie spoczywają w większości żołnierze polegli przy wyzwalaniu Kalisza w 1945 roku.

Na cmentarzu ewangelickim jest mogiła bezimiennych żołnierzy niemieckich z czasów II Wojny Światowej. Na koniec zawiozłem syna na tzw. Cmentarz Żołnierski, na którym są pochowani Polacy, Niemcy i Rosjanie. Są tu żołnierze 29 PSK wraz ze swoim dowódcą majorem Stefanem Walterem poległym w 1920 roku, są żołnierze armii niemieckiej i rosyjskiej zabici w czasie I Wojny Światowej. Jest kilka mogił z września 1939 roku. Jest wiele innych.

W odróżnieniu od wielu często zaniedbanych i zapomnianych grobów, wszystkie odwiedzone przez nas cmentarze są zadbane, a na niektórych część grobów jest opisana. Jedno w tym wszystkim było dzisiaj smutne. Groby były puste a ludzie idący przez cmentarz, często „obładowani” zniczami przechodzili obojętnie obok. Na cmentarzu żołnierzy ukraińskich był jeden znicz, żołnierze niemieccy też mieli jeden. Nawet u takiej postaci jak major Stefan Walter były tylko dwa. Jedynym ”bardziej oświetlonym” cmentarzem, był cmentarz żołnierzy radzieckich, ale tam, co roku znicze są zapalane na zlecenie ambasady rosyjskiej. To przykre, że mało, kto o nich pamięta, mimo że żeby zapalić lampkę nie trzeba daleko jechać. Wystarczy się pochylić. Znajoma, którą spotkałem na jednym z cmentarzy i wyjaśniłem cel mojej wędrówki, zapytała, po co wziąłem syna. Po co?

Żeby wiedział, że niezależnie od armii i narodowości, po śmierci wszyscy są równi.
Żeby za rok i w następnych latach będąc na cmentarzu zapalił lampkę tym „zapomnianym”.
Żeby pamiętał…

 


 

4.5
Oceń (13 głosów)

 

Lokalizacja

 

Żeby pamiętał... Kalisz - cmentarze wojenne - opinie i komentarze

termisantermisan
0
świetnie!! kadry  na  tak! (2011-11-01 00:00)
KobuzKobuz
0
Mądre. Dobre. Podobnie uczyniłem w tym roku na cmentarzu wojskowym w Piotrkowie Trybunalskim.
(2011-11-02 00:00)
InkwizytorInkwizytor
0
W miejscu gdzie mieszkam a jest to Oświęcim - i jeśli ktoś chce zapytać to tak ten Oświęcim - są też groby żołnierzy z wojny prusko-austryiackiej z 1866 ( art. kolegi Argo) z pierwszej jak i drugiej wojny żołnierzy polskich, żołnierzy radzieckich i nie jest to cmentarz wojskowy tylko komunalny. Tu nikt nie zapomniał nikt nie przeszedł obojętnie, wręcz przeciwnie było tak dużo zniczy że miałem problem ze znalezieniem miejsca na mój. Nawet pod tablicą upamiętniającą jeńców wojennych (głównie piloci koalicji antyhitlerowskiej) były zapalone znicze. Podróżując po okolicy nie było miejsc pamięci gdzie nie było zniczy - zwłaszcza tych z drugiej wojny światowej. I naprawdę miło było widzieć że znicze zapalają nie tylko starsi ale i młodzi ludzie nawet w wieku szkolnym. Nie wiem czy to chodzi o miejsce czy o ludzi ale przykro jest czytać o miejscach gdzie nie było żadnej lampki. Czy ludzie zapominają o tym jakim okrucieństwem jest wojna, czy to zadanie już tylko dla rekonstruktorów. Czy to wina rodziców, a może edukacji szkolnej... Nad tym niech się każdy zastanowi nawet kilka dni po Wszystkich Świętych sprzątając groby bliskich po święcie czy gdzieś w pobliżu nie ma przypadkiem bezimiennego grobu gdzie może trzeba sprzątnąć a może tylko zapalić znicz - czy to tak wiele? (2011-11-03 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu