Zawadki/Wandolin - cmentarz z I wojny światowej

/ 19 komentarzy / 7 zdjęć


Cmentarz z okresu I wojny światowej zlokalizowany między wioskami Wandolin a Zawadki w woj. mazowieckim, pow. przasnyskim, gminie Przasnysz.

Po lewej stronie za Przasnyszem jadąc drogą nr. 544 z Przasnysza w kierunku Ostrołęki znajduje się wieś Zawadki. Jadąc drogą asfaltową z Zawadek do Wandolina po lewej stronie tej drogi stoi bardzo stara kapliczka. Na przeciw tej kapliczki znajdował się cmentarz wojskowy żołnierzy z okresu I wojny światowej. Przypadkowo napotkana starsza pani (mieszkanka Karwacza) wspominała, że z relacji Jej rodziców, cmentarz tu napewno był. Dowodzą temu stare mapy, Rosyjska z 1936 i Niemiecka z 1943 roku (fot. poniżej) na których cmentarz jest oznaczony. W spisie Max Dehnen są tu nazwiska poległych.
Spoczywają (lub spoczywali) tu żołnierze niemieckiej 3 dywizji, 24 i 48 pułku piechoty landwehry polegli w czasie odwrotu w lutowej Bitwie przasnyskiej.

Polegli:

- oberjäger Barnewitz,
- jäger Joksch, Wlodarzyk vom. Jäg. Batl. 4,
- Arzin Solis (prawdopodobnie jäger Martin Tobis vom. Jäg. Batl. 4).

 


 

4.4
Oceń (18 głosów)

 

Lokalizacja

 

Zawadki/Wandolin - cmentarz z I wojny światowej - opinie i komentarze

FaZaFaZa
0
Do tej pory nie ustaliliśmy czy przeprowadzono tu komasację. Komasacji dokonywano na tych terenach w 1937 roku. (2013-02-12 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Niedawno dotarła do Nas wiadomość o tym że prawdopodobnie opierając się na danych zdobytych przez Nas i zamieszczonych na tym portalu. Jakaś grupa "poszukiwaczy" została widziana w pobliżu cmętarza pierwszowojennego. Hieny (przepraszam jeśli obraziłem te niewinne zwierzęta) sądujące teren w trzy piszczałki. Zawiadomiono odpowiednie organa spisano numery samochodu. Pierwszą rzeczą którą robimy jest uczulanie mieszkanców na takie zachowania ze względu na spokój miejsc uświęconych prochami ludzi i azulu poświęconej ziemi. Dlatego też staramy się żeby jak najszybciej oznaczyć te miejsca krzyżem i stosowną tablicą oraz poinformować mieszkanców. Co czynimy. Mam nadzieję że "Panowie" na ostrołęckich numerach dobrze zastanowią się zanim zdecydują się wbić saperkę w takie miejsce. Czy warto przynosić wstyd Tym którzy ratują historię, a mieszkają w ich okolicy. (2013-02-12 00:00)
FaZaFaZa
0
Uzupełnię temat Mariusza Ł. Otóż zamieszczając informację o cmentarzu w Karwaczu pomyliłem współrzędne geograficzne i zamieściłem ten cmentarz jakieś 300 metrów dalej. Za kilkanaście dni pojawili się w tym miejscu przygodni poszukiwacze "skarbów". Na szczęście pojawił się świadek który mnie zna i zadzwonił do mnie z informacją o tym, że ktoś czegoś szuka w miejscu oznaczonym przez nas jako cmentarz z okresu I wojny. Kolega trzeźwo myśląc wezwał Policję która powiadomiła straż leśną. Ci na ostrołęckich numerach będą mieć poważne kłopoty za swoje wykopaliska. Mam nadzieję, że to będzie przestroga dla przygodnych poszukiwaczy i w końcu poszanują miejsce wiecznego spoczynku. Rozmawialiśmy z Panią Wójt i Panią Burmistrz w sprawie tych cmentarzy. Obiecały pomoc w oznaczeniu tych miejsc z informacją o obiekcie i ostrzeżeniem przed dewastacją. (2013-02-12 00:00)
Stach67Stach67
0
Panie Mariuszu! Kolejny raz podziw dla Pana za pracę i detektywistyczność. Te "hieny" były i będą i mam nadzieję, że coraz mniej ich będzie. Działajcie i odkrywajcie a historia regionu będzie coraz bogatsza. Pozdrawiam! (2013-02-12 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Właściwie pomyłka była zamierzona. W ten sposób chociaż zabezpieczyliśmy się przed takimi osobnikami. Mając nadzieję że Nasza zapobiegliwość się nigdy nie przyda. Względem wyjaśnienia dotyczy to tylko tych miejsc które położone są z daleka od domów i dróg uczęszczanych. (2013-02-12 00:00)
ametystametyst
0
Mam nadzieję,że ukarzą tych pseudoarcheologów. Chłopaki! Wy jak zwykle coś nowego znajdziecie. Nawet nie pomyślał bym,że tam był cmentarz. (2013-02-12 00:00)
bodziobodzio
0
Zawsze coś nowego znajdziecie. Mam nadzieję, ze gmina kiedyś się Wam za to działanie odwdzięczy. Pozdrawiam z za zachodniej granicy. (2013-02-12 00:00)
FaZaFaZa
0
Dzięki za miłe słowa. Boguś! Kiedyś Paweł Rozdżestwieński ruszył temat cmentarzy i nas wciągnęło. Szukanie info o nich i ich odkrywanie łącznie z nazwiskami poległych jest po prostu cofnięciem się do wydarzeń z I wojny. Mam nadzieję, że przyda się nie tylko "hieną"! (2013-02-12 00:00)
pawel75pawel75
0
Kurczaki chciałem dać 5 a mi się 3 wcisnęła i nie wiem jak to teraz odwrócić. Sorki Mariusz! (2013-02-12 00:00)
PlutonowyKOPPlutonowyKOP
0
Panowie kolejny raz szacu za waszą cieżką pracę w terenie. I jak widać Wasze działania przynoszą pożądany efekt. Naprawdę jestem ogromnie zaskoczony rekakcją ludzi na działania pseudoposzukiwaczy zawnych też "hienami". Wprawdzie tego procederu nie da się do końca zwalczyć, ale przynajmniej tego typu zachowania ograniczą go na pewno. Podejrzewam, że nie jest to pierwszy występ tych "Panów". Ślady kopania na leśnych cmentarzach w okolicach Łysych znajdowałem bardzo często. I z tego co mi miejscowi mówili, "kopali" ludzie z Ostrołęki. Może to ci sami. Działania, które podejmujecie przynoszą wymierne korzyści, a w szczególności zmianę mentalności. A to jest ogromne osiągnięcie. Życzę dalszych sukcesów. A, jak widać z załączonych informacji już są i to bardzo wymierne. Powodzenia. (2013-02-13 00:00)
Darth SimbaDarth Simba
0
Kopał wilk razy kilka, kopną i wilka... I mam nadzieję, że szybciej niż ten wilk się spodziewa. A co do cmentarzy, to zostało jeszcze kilka w okolicy, postaramy się w najbliższym czasie dodać coś do listy. Udało mi się zupełnym przypadkiem zrobić ksero mapy 1 : 25 000 obejmującej interesujący nas obszar, sprawdzę czy czegoś nie przeoczyliśmy. (2013-02-13 00:00)
SnimkaSnimka
0
Świetna robota Mariusz ale moim zdaniem dalsze publikowanie takich informacji bez ograniczeń jest dla tych miejsc zgubne. Jak nie dziś to za jakiś czas jak sprawa przycichnie kopacze się pojawią i podejrzewam że przypilnują momentu nieuwagi, albo na chama założą odblaskowe kamizelki a przechodniom powiedzą że są z ,, tepsy lub energetyki" Po czym kolekcjonerzy na aukcjach będą się cieszyć nowymi trofeami pod nazwą ,,wykopki strychowe". Bezwzględnie potępiam takich odkrywców ze szpadlami. W podobny sposób w latach 80-tych przekopano cmentarz żydowski w Przasnyszu jak poszła fama mieście że można tam znaleźć złoto. (2013-02-13 00:00)
FaZaFaZa
0
Cóż! Złodzieje byli są i będą, mordercy to samo i "hieny" też. Myślę, ze to własnie ostatni dzwonek na publikację i wskrzeszenie tych miejsc. Kopacze w 90% i tak wiedzą gdzie szukać i wiedzą co ryzykują. Gdyby te miejsca pooznaczać (przykład Gorlic) z odpowiednią informacją o obiekcie\terenie byłoby o wiele trudniej tym poszukiwaczom się panoszyć. Są już pewne rozmowy z gminą w tym kierunku. Jeżeli dobrze pójdzie ukaże się jeszcze przewodnik papierowy ze spisem wszystkich miejsc pamięci powiatu przasnyskiego włączając cmentarze z I wojny. Cmentarze zamieszczamy tu na Dobroni.pl również dla fundacji Polonia Militaris. Pozdrawiam! (2013-02-13 00:00)
Stach67Stach67
0
Absolutnie zgodzę się z Panem Mariuszem. Trzeba odkrywać i publikować bo to historia która powinna trwać. Wierzę, że samorządy oznaczą te miejsca. Przecież tam spoczywają ludzie, nierzadko Polacy. Najgorszym wyjściem jest zapomnienie o tych miejscach. I tak jak Pan Jacek, ja też potępiam takich odkrywców. Mam nadzieję, że poniosą odpowiednie konsekwencje swego haniebnego działania. Łatwo nigdy nie będzie a zło zawsze za dobrem chodzi. (2013-02-14 00:00)
Stary KojotStary Kojot
0
A potem na portalu aukcyjnym widzimy krzyżyki, medaliki, obrączki, niesmiertelniki jako znalezione na... strychu... (2013-02-16 00:00)
GallwitzGallwitz
0
Witam Tak jak pisałem Panu Mariuszowi (choć może wygladać na naiwność z mojej strony, choć wspomniany Paweł Rozdżestwieński ma podobne zdanie) proponuję mniej szczegółów i topografii przy opisie położonych na uboczu, z dala od ludzi cmentarzy. Na forum podchodzimy poważnie i z należytym szacunkiem dla poległych i pamięci o nich, jednak wielu z tych co to czyta traktuje trud Pana Mariusza i jego kolegów jako potencjalny, darmowy przewodnik dla swojej działalności. Nie przeceniałbym potencjału intelektualnego wszystkich kopaczy. Dużo z nich, nawet uchodzących za "starych i doświadczonych" w swoich środowiskach poraża deficytem wiedzy historycznej w "eksplorowanych" przez nich okresach. Ja kopania nie bronię, ale na Boga - nie na cmentarzach - niech trochę poczytaja, posiedzą w bibliotekach, wydadzą trochę pieniędzy i "stracą" czasu na zdobycie wiedzy gdzie się cos działo - może tez przy tym nabiorą szacunku do tych co zginęli. Najgorsze, że większość z nich robi to (jak słusznie wyżej wspomniano) dla zysku a nie pasji... Pozdrawiam (2013-02-16 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Mam nadzieję że sprawa "kopaczy- hien" na tyle zostanie rozgłoszona że ostudzi chęci kopania na cmętarzach. Wystarczyło by nie kupować kompletów guzików i nieśmiertelników. Ja mimo że jestem laikiem często w tych sprawch ale jak widzę parę rzeczy u jednego kupującego np (niesmiertelniki z jednego pułku, komplety guzików itp) mam podejrzenia (może niesłuszne) że pochodzą z cmetarza. Nie licytuję w takiej aukcji. (2013-02-17 00:00)
FaZaFaZa
0
USTAWA z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny. Art. 1 - 251 (...) Rozdział XXXII Przestępstwa przeciwko porządkowi publicznemu Art. 252- 261 (...) Art. 262. § 1. Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2. Kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Art. 263.-362 (...) Myślę, że powinni sobie nad tym kopacze pomyśleć. (2013-02-17 00:00)
FaZaFaZa
0
Bezpośrednią opiekę nad grobami wojennymi sprawują gminy. W ustawie o podziale kompetencji pomiędzy organami gminy a organami administracji rządowej z dnia 17 maja 1990 r. (Dz.U. Nr 34 poz. 198) w art. 4 pkt. 2 zadanie to zlecono gminom. Jeśli gminy nie mają na ten cel środków, to winien im przydzielić je organ administracji rządowej, tj. wojewoda. Środki finansowe zatem na utrzymanie cmentarzy wojennych zabezpieczane są w budżecie wojewody. A o tym powinny pamiętać gminy. (2013-02-17 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu