Zatoka Juan

/ 2 komentarzy / 7 zdjęć


historia szwoleżerów gwardii opisana jest nieporównanie lepiej niż dowolnej innej jednostki polskiej kawalerii okresu wojen napoleońskich. Liczne wspomnienia, opisy współczesnych zdawałoby się, że opisują w pełni ich szlak bojowy. To nie prawda, a przynajmniej nie cała prawda. Już pisane przez Załuskiego 'WSPOMNIENIA O PUŁKU LEKKOKONNYM POLSKIM GWARDYI NAPOLEONA I' zawierają znaczący podtytuł: 'przez cały czas od zawiązania pułku w r. 1807, aż do końca w roku 1814.' Wiemy jednak, że o ile większość szwoleżerów pod komendą Wincentego Krasińskiego wróciła pod abdykacji Napoleona do kraju, o tyle złożony z ochotników szwadron Jerzmanowskiego (oficjalnie Escadron Napoleon) podążył za cesarzem na Elbę, a potem, uciekając z wygnania wylądował w zatoce Juan, przeszedł epopeję 100 dni, aż po Waterloo i późniejszy odwrót na Paryż.

Niestety, z tego okresu polskich źródeł czy pamiętników właściwie nie ma. Za wyjątkiem polemiki Jerzmanowskiego z Lamartinem, ze świeczką szukać by relacji z pierwszej ręki. Wiele wzmianek, niekiedy się wykluczających znaleźć można natomiast w źródłach obcych, o czym piszę zresztą osobny artykuł.

Tytułem przypomnienia tych zdarzeń i wstępu do artykułu, wspomnieć warto inscenizowane co roku we Francji, lądowanie Napoleona w zatoce Juan, w którym w tym roku wzięli udział również szwoleżerowie gwardii. Inaczej niż pozostali rekonstruktorzy, a w zgodzie z dumną tradycją jednostki przebyli konno znaczną część szlaku Napoleona, w trudnej, bo wietrznej i burzowej zarazem pogodzie przebywając konno ponad 100 kilometrów. Zwieńczeniem tego konnego rajdu, było to co dla innych grup było całą rekonstrukcją: pokaz w zatoce Juan. Tam też wykonane zostały zamieszczone tu zdjęcia. Mam przyjemność przekazać, że nasza postawa spotkała się z uznaniem i zostaliśmy zaproszeni na kolejny pokaz w roku przyszłym.

 


 

4.7
Oceń (11 głosów)

 

 

Zatoka Juan - opinie i komentarze

zsirazsira
0
Jestem pod dużym wrażeniem Waszego występu. Nie dziwię się ,że Was znowu zaproszono. Zaprezentowaliście pięknie nas Polaków no i siebie. Super (+5 )
(2011-03-25 00:00)
dagadaga
0
Wspaniele, że pokazujecie innym narodom historię i świetność naszego oręża! I to w tak spektakularny sposób :)
(2011-03-25 00:00)

skomentuj ten artykuł