Zaproszenie na uroczystości ku czci Powstańców Styczniowych - Obelisk Powstańczy, Wróblewo / Radzanó

/ 3 zdjęć


W lesie we  Wróblewie, na przedmieściach miejscowości Radzanów nad Wkrą (powiat mławski)  21 marca o godz.12.00 odbędą się uroczystości ku czci Powstańców Styczniowych poleglych 21 marca 1861 r. w  jednej z najkrwawszych bitew powstania na Mazowszu. 

W programie uroczystości pod krzyżem powstańczym ustawionym w lecie we Wróblewie na przemieściach miejscowości Radzanów we przewidziano o godz. 12.00 mszę św. polową pod przewodnictwem ks. prał. Marka Jarosza - rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku,. Następnie zostaną złożone kwiaty pod krzyżem powstańczym oraz zostanie zaprezentowany program artystyczny Gloria victis, w ywkonaniu uczniów z Zespołu Szkól im. św. Jana Pawła w Radzanowie. 

Organizatorem uroczystości jest Sanktuarium Diecejzlane św. Antoniego z Padwy w Ratowie, Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo, Gmina Radzanów, Zespół Szkół im. św. Jana Pawła II w Radzanowie. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczczenia pamięci bohaterów. 

Patronat honorowy nad uroczystościami objał Biskup Płocki, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Starosta Mławski. 

/Obelisk Powstańczy - współrzędne GPS to N52° 57' 2"  oraz E20° 7' 14"//Obelisk Powstańczy - współrzędne GPS to N52° 57' 2"  oraz E20° 7' 14"/

Bitwa w Radzanowie a nastepnie Wróblewie toczyła się od 20 do 21 marca 1863 roku, była to jedna z najkrwawszych bitew powstania na Mazowszu a zarazem ostanią gen. Zygmunta Padlewskiego, który miał szansę w niej zwyciężyć ale po zdradzie częsci oddziałów poniósł wiellką klęskę, z której się już nie podniósł. Miesiąc później, w kwietniu został aresztowany w okolicach Rypina, a 15 maja o świcie stracony w Płocku. W chwili śmierci miał 27 lat, jak podają źródła, jego narzeczona Marianna zmarła z rozpaczy kilka miesięcy po egzekucji. 

Powstańcom z wielkim oddaniem pomagali Ojcowie Bernardyni z klasztoru w Ratowie, organizując msze św. za Ojczyznę przed cudownym obrazem św. Antoniego i niosąc żołnierzom pomoc duchową i materialną. Dzialalność patriotyczna franciszkanów stała się prawdziwą przyczyną kasaty zakonu cztery lata po powstaniu. Za sprzyjanie powstańccom również zostali ukarani mieszkańcy Radzanowa, który w wyniku ukazu carskiego stracił prawa miejskie. 

 

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2017-03-21

5
Oceń (3 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:wybieram się tam!

 

Zaproszenie na uroczystości ku czci Powstańców Styczniowych - Obelisk Powstańczy, Wróblewo / Radzanó - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu