Batalia armii Napoleona pod Ostrołęką 1807

/ 1 komentarzy / 5 zdjęć


Szanowni Państwo Miłośnicy Historii

Miasto Ostrołęka w roku 2007 uroczyście obchodzi 200-setną rocznicę bitwy z epoki napoleońskiej. Wojna 1807 roku była kolejną zwycięską batalią armii Napoleona i przyczyniła się do powstania Księstwa Warszawskiego. Po tragedii rozbiorów Polski zaświtała dla Polaków nadzieja wolności. Razem z wojskami francuskimi dzielnie walczyło nowo-sformowane Wojsko Polskie Bitwa dla Cesarza Francuzów była jedną z najważniejszych, dlatego nazwa Ostrołęki została umieszczona na łuku tryumfalnym w Paryżu.

Dzisiaj po dwustu latach pamiętamy o tych wydarzeniach i planujemy w całym roku 2007 zorganizować szereg uroczystości rocznicowych.

Najważniejszym wydarzeniem w Ostrołęce będzie rekonstrukcja bitwy 1807. Inscenizacja ze względów organizacyjnych i uczestnictwa szkół miejskich odbędzie się w dniach 7, 8, 9.09.2007 roku.

Na luty 2007 planowana jest wystawa historyczna i konferencja naukowa.

Po uzyskanej pomocy organizacyjnej i finansowej Ministra Kultury, Marszałka Województwa Mazowieckiego i Prezydenta Ostrołęki planujemy zaproszenie 1000 uczestników grup rekonstrukcji historycznej z całej Europy. Zbudowany zostanie historyczny biwak wojskowy z epoki napoleońskiej a apogeum uroczystości zwieńczy rekonstrukcja bitwy.

Inscenizację uświetnią pokazy szarż kawaleryjskich, pojedynku artylerii, zrekonstruowanych zabudowań i walka na bagnety. Ciekawy scenariusz pokazów, obecność pasjonatów epoki napoleońskiej i wielki kiermasz historyczny, gwarantują świetną zabawę i doskonałą lekcję historii Polski i Europy.

Rekonstrukcja będzie największą imprezą historyczną w Europie w 2007 roku.

Grupom Rekonstrukcji Historycznej gwarantujemy

1) żołd
2) bezpłatne wyżywienie
3) bezpłatne noclegi w szkołach dla osób bez historycznych namiotów
4) wodę pitną
5) siano na obozowisko
6) drewno do ognisk
7) opiekę medyczną
8) ochronę osobową imprezy i biwaku
9) parking strzeżony dla samochodów osobowych i autokarów
10) obsługę w punkcie informacji
11) pamiątkowy medal i plakat z rekonstrukcji.
12) bezpłatne uczestnictwo w imprezach towarzyszących


Serdecznie Zapraszamy

 


 

0
Oceń (0 głosów)

 

 

Batalia armii Napoleona pod Ostrołęką 1807 - opinie i komentarze

użytkownik53użytkownik53
0
Mam nadzieję, ze tegoroczna impreza w Ostrołęce będzie dla nas wszystkich rekonstruktorów wydarzeniem na miarę zeszłorocznego Pułtuska. (2007-01-21 00:00)

skomentuj ten artykuł