Zapomniany Legion. Premiera w Radomiu.

/ 1 komentarzy / 11 zdjęć


30 kwietnia 2016 r. Delegacja GRH 14 PSS z Przasnysza wybrała się do Radomia by wziąć udział premierze filmu Przemysława Bednarczyka "Zapomniany Legion". Film został wyświetlony po raz pierwszy w Resursie Obywatelskiej w Radomiu. GRH 14 PSS z Przasnysza brała udział w ujęciach do tego filmu niemalże od początku ich kręcenia. W czasie projekcji filmu w Resursie widownia na sali zamarła i zapanowała cisza. Według mnie film zrobiony perfekcyjnie i bardzo ciekawie dla potencjalnego widza, nawet nie interesującego się historią. Ogląda i słucha się przyjemnie a ujęcia historyczne uzupełniają przekaz historyczny.

Zapomniany Legion to historia powstania i szlaku bojowego Legionu Puławskiego. Formacji wojskowej utworzonej przez środowiska narodowe o orientacji pro rosyjskiej, według których największym zagrożeniem dla Polski podczas I wojny światowej były państwa niemieckie tj. Austro-Węgry i Niemcy. Legion był początkiem formowania  polskich sił zbrojnych walczących po przeciwnej stronie niż Legiony Piłsudskiego. Rosja odnosiła się do tej inicjatywy niechętnie i nieufnie co spowodowało min. wykrwawienie się Legionu w walkach w 1915 roku. Dał on jednak początek kolejnym inicjatywom które przyniosły powstanie trzech Korpusów Polskich w Rosji. Wróciły one do kraju w 1918 roku i weszły w skład odrodzonego Wojska Polskiego. Film porusza problem niemal zupełnego zapomnienia tej formacji, którą  przyćmiły Legiony Piłsudskiego. Historia obeszła się surowo i niesprawiedliwie z Legionem, którego żołnierze walczyli nie mniej bohatersko i z nie mniejszym poświęceniem niż legioniści Piłsudskiego. W szeregach Legionu Puławskiego walczyli tak wybitni ludzie jak późniejszy reżyser Holywood Ryszard Bolesławski wielu zasłużonych oficerów armii II RP, o których dziś nikt nie pamięta. Nie ma też nigdzie kwatery żołnierzy tego legionu a jedyny okazały pomnik stoi na polu  bitwy pod Pakosławiem, choć na Grobie Nieznanego Żołnierza znalazł się napis Pakosław, świadczący że Legion zapisał chwalebną kartę w historii polskiego oręża...

Reżyserem filmu jest Przemysław Bednarczyk - historyk Radomski, który od wielu lat współpracuje z TVP a Jego produkcje to: "Historia żywa" wyświetlany w każdą niedzielę o 16.45 na antenie TVP Historia, Film "Rok 1863", który zdobył "Perłę Renesansu" - Pierwszego Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z Historią". Współpracuje również z Bogusławem Wołoszańskim przy programie "Sensacje XX wieku" emitowanym na antenie TVP 1 oraz "Było nie Minęło" prowadzonym przez Adama Sikorskiego. Nieodstępującym z całą aparaturą reżysera jest kamerzysta Wojciech Pronin.

Zapomniany Legion

Scenariusz i reżyseria - Przemysław Bednarczyk

Zdjęcia i montaż - Wojciech Pronin

Kierownik produkcji - Bartosz Bednarczyk

Dźwięk - Bartosz Kowalczyk

Współpraca: Mariusz Król, Dariusz Kulig, Mariusz Maciaszczyk, Mariusz Łyszkowski, Sławomir Jodełka i inni.

W filmie wystąpiły grupy rekonstrukcyjne m. in. z Radomia, Iłży, Mszczonowa, Przasnysza, Kozienic, Lublina a nawet z Rosji.

Premiera telewizyjna 21 maja 2016 roku w TVP Historia o godz. 20:30

ZAPRASZAMY!

Recenzja w Wyborczej

Film z premiery


Fot. Mariusz Maciaszczyk

 


 

5
Oceń (6 głosów)

 

 

Zapomniany Legion. Premiera w Radomiu. - opinie i komentarze

FaZaFaZa
0
W imieniu swoim i kolegów składam podziękowania dla Przemka Bednarczyka z nocleg 14pss w Radomiu! (2016-05-09 00:00)

skomentuj ten artykuł