XII Katyński Marsz Cieni i warszawskie cmentarze


W niedzielę, 7 kwietnia, już po raz szósty delegacja GRH 58 pułku piechoty (4 psw) wzięła udział w Katyńskim Marszu Cieni, organizowanym po raz dwunasty w Warszawie.
Tym razem maszerowaliśmy szczególnie w intencji zamordowanych na Wschodzie Czwartaków: pułkownika Józefa Pecki, majora Wiktora Gzowskiego, porucznika Edwarda Urbana, a także gruzińskich oficerów kontraktowych - kapitana Arkadiusza Schirtladze i majora Jerzego Mamaladze.

Tradycyjnie podczas naszych wizyt w Warszawie odwiedzamy tamtejsze cmentarze.
Tym razem w poszukiwaniu grobów członków rodziny generała Aleksandra Zachariadze, przed wojną zwierzchnika gruzińskich oficerów kontraktowych w Wojsku Polskim, trafiliśmy najpierw na Cmentarz Północny, a później na wojskowe Powązki, gdzie odnaleźliśmy nagrobek żony generała. Na Powązkach naturalnie odwiedzamy też od pewnego czasu miejsce ostatniego spoczynku ppłk. Edmunda Smidowicza - ... w 1938 roku dowódcy 58 pp (4 psw), generała Franciszka Seweryna Włada, a także tutejszą "Łączkę".
W prawdziwe zdumienie wprawiła nas jednak tym razem liczba wieńców przy nowym nagrobku premiera Walerego Sławka, przez lata wytrwale zapominanego, tym razem, z okazji 80. rocznicy śmierci, wręcz przykrytego kwiatami. Inna sprawa, że nowy nagrobek (poprzedni, arcyskromny, ale gustowny, na pewno wymagał gruntownej renowacji) niestety nie powala "pomnikową urodą". Choć znalazło się na nim trochę ważnych informacji, to całość jest raczej "mało piękna".
Niestety, podobnie stało się na starych Powązkach, gdzie po ubiegłorocznej kradzieży metalowych liter, "zmodernizowano" właśnie nagrobek Marszałka Śmigłego-Rydza. Kiedy w niedzielny poranek byliśmy tam z wizytą wszystko wyglądało jeszcze obiecująco. Kamień nagrobny był dokładnie wyczyszczony i wszystko wskazywało na to, że lada chwila umieszczone zostaną na nim litery. Wybrano jednak inne rozwiązanie, o którym na razie pisać nie będziemy, ponieważ zastanawiamy się, co (i czy) dalej z tym zrobić...

 


 

5
Oceń (1 głosów)

 

 

XII Katyński Marsz Cieni i warszawskie cmentarze - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł