X Zajazd Wysokomazowiecki - spotkanie z historią

/ 1 komentarzy / 141 zdjęć


15 lipca 2018r. w Ciechanowcu na terenie Muzeum Rolnictwa odbyła się impreza plenerowa będąca X edycją „Zajazdu Wysokomazowieckiego”, której tematem przewodnim było 100-lecie odzyskania Niepodległości.

„W setną rocznicę odzyskania niepodległości trudno znaleźć lepszy powód spotkania. To wszystkim nam pozwala lepiej zrozumieć historię sprzed wieku. To dzień, kiedy możemy cieszyć się i radować, jak wtedy, kiedy wolność odzyskaliśmy”- powiedziała Dorota Łapiak dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu w czasie powitania.

Niestety nie mogłem uczestniczyć od początku uroczystości, jaka rozpoczęła się mszą Świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu z udziałem rekonstruktorów. Po mszy została odczytana odezwa wzywająca do wstępowania w szeregi tworzącego się wojska polskiego wskazując punkt zborny w majątku Nowodwory.

Po przemarszu do Muzeum Rolnictwa rozpoczęła się wspaniała lekcja historii przybliżająca proces odradzania się Polski i losy tego regionu w czasie tych przemian. Lekcja przybrała formę widowiskowej zabawy by w sposób przystępny i ciekawy przekazać młodszym i starszym to, co najistotniejsze, wiedzę o naszej przeszłości.

Gdy dotarłem na miejsce minęły mnie właściwie dwa punkty programu którym była musztra przedstawiająca odziały biorące udział w spotkaniu z historią oraz pokaz kawaleryjski w wykonaniu grupy East-Riders-Stunt-Team lecz dla osłody życia grupa ta wykonała w późniejszym czasie pokaz kaskadersko - woltyżerski.

W całodziennym programie znalazło się wiele ciekawych pozycji, które w dużej mierze przygotowane były dla najmłodszych.

A były to: konkurs wiedzy historycznej o odzyskaniu Niepodległości Polski i Józefie Piłsudskim, zabawa w przekraczanie rzeki i pojmanie żołnierzy niemieckich, warsztaty kuglarskie czy gra terenowa „zaciąg do Wojska Polskiego z uzyskaniem przydziałów do jednostek wojskowych”.

Natomiast dla wszystkich młodszych i starszych uczestników przedstawiono pokaz mody oraz tańców z epoki (w nauce tańca odwagą wykazały się dzieci), pokaz cyrku retro, odbył się koncert pieśni patriotycznych.

Rekonstruktorzy zorganizowali obóz wojsk niemieckich gdzie można było zapoznać z realiami życia obozowego czy też obejrzeć replikę samochodu pancernego zbudowanego na podwoziu samochodu Ford T przez Grupę Historyczno-Edukacyną „Szare Szeregi”.

Kulminacyjnym punktem imprezy była rekonstrukcja bitwy nosząca tytuł „Ku Niepodległości” a na zakończenie jakże ciekawego spotkania z historią (które jak co roku jest na bardzo wysokim poziomie) wystąpił teatr „Parabuch” z Warszawy, przedstawiając premierową sztukę pod tytułem „Pan Jowialski”.

Zapraszam na fotorelację z rodzinnej imprezy i przygotowań do inscenizacji.

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

X Zajazd Wysokomazowiecki - spotkanie z historią - opinie i komentarze

dabwoj1dabwoj1
0
Może nieprecyzyjnie określiłem odbudowę repliki samochodu pancernego Ford T. Sam samochód pancerny budowany był na podwoziu Forda T natomiast replika zbudowana została od podstaw z wykorzystaniem elementów z Forda T jak i UAZ-a. (2018-07-30 21:43)

skomentuj ten artykuł