X Zajazd Wysokomazowiecki 100-lecie Niepodległości

/ 3 zdjęć


W dniu 15 lipca 2018r. w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbędzie się X Zajazd Wysokomazowiecki. Historia szlachty na żywo. W tym roku świętujemy setną rocznicę odzyskania Niepodległości i w tym duchu utrzymany będzie program tegorocznego spotkania z historią. Organizatorzy przygotowali specjalny program edukacyjny związany z wydarzeniami w Ciechanowcu u progu odzyskania Niepodległości i działalnością POW na tym terenie.

Oto zaproszenie jakie opublikowali organizatorzy na tą rodzinną imprezę:

„W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Wskrzeszenie suwerennej państwowości polskiej po 123 latach zaborów, było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego narodu. Na pogranicznych terenach Podlasia i Mazowsza w tym również w Ciechanowcu proces „wybijania się na niepodległość” nie był łatwy. Jesienią 1918 roku na naszych terenach, w dalszym ciągu stacjonowały oddziały armii niemieckiej, co było przyczyną licznych potyczek między nimi, a żołnierzami Polskiej Organizacji Wojskowej oraz tworzącego się Wojska Polskiego. Sytuacja taka trwała, aż do 19 lutego 1919 roku, kiedy Białystok został oficjalnie przekazany państwu polskiemu.
Mieszkańcy Ciechanowca i jego okolic angażowali się w działaniach niepodległościowych. W pałacu, który obecnie znajduje się na terenie Muzeum Rolnictwa, funkcjonował teatr amatorski, będący przykrywką dla działalności konspiratorskiej. Tutaj również utworzono oddział kawalerii, który następnie wszedł w skład 10 Pułku Ułanów Litewskich, peowiacy z terenu powiatu wysokomazowieckiego czynnie uczestniczyli w rozbrajaniu oddziałów niemieckich.
Chcąc uczcić ten dziejowy epizod, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Towarzystwo Naukowe Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonovianae oraz Zarząd Powiatu Wysokomazowieckiego, organizują kolejną odsłonę cyklicznej imprezy pod nazwą „Zajazd Wysokomazowiecki”. który odbędzie się 15 lipca w siedzibie Muzeum Rolnictwa na ulicy Pałacowej 5 w Ciechanowcu. Patronami medialnymi imprezy są: Polskie Radio RDC, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Wrota Podlasia, Kurier Podlaski Głos Siemiatycz i Wysokomazowiecki24. Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
„X Zajazd Wysokomazowiecki” będzie wspaniałą lekcją historii dla osób w każdym wieku, przybliżającą zwiedzającym losy naszego regionu sprzed ponad stu lat. W wydarzeniu weźmie udział około 100 rekonstruktorów. Całodzienny program imprezy, przewiduje pokazy musztry, prezentację elementów uzbrojenia, wyposażenia i umundurowania, pokaz tańców i mody z epoki, koncert pieśni patriotycznych, pokaz kawaleryjski, a także przeprowadzona na żywo profesjonalna charakteryzacja na marszałka Józefa Piłsudskiego. Zwiedzający Muzeum Rolnictwa będą mogli zapoznać się z realiami życia obozowego i przyjrzeć się inscenizacji rozbrajania żołnierzy niemieckich. Dodatkową atrakcją będzie występ cyrku retro, który pierwszy raz wystąpi w Ciechanowcu.
Chętnych zapraszamy do spróbowania swoich sił w konkursie wiedzy historycznej oraz warsztatach kuglarskich i tanecznych. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w grze terenowej, w której będą się musieli zmierzyć z wieloma ciekawymi zadaniami.
Kulminacyjnym punktem imprezy będzie rekonstrukcja bitwy. Za podstawę scenariusza tego widowiska posłużyły luźno zinterpretowane wydarzenia, które rozegrały się przed stu laty w Ciechanowcu i jego najbliższych okolicach. W inscenizacji zostanie wykorzystany samochód pancerny Ford T.
Atrakcyjności „X Zajazdowi Wysokomazowieckiemu” doda występ teatru „Parabuch” z Warszawy. Artyści zaprezentują sztukę pod tytułem „Pan Jowialski”. Spektakl odbędzie się na tle dziewiętnastowiecznego dworu hr. Potockich.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w „X Zajeździe Wysokomazowieckim” i uczczeniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości.”

 

Program tego szczególnego spotkania:

12:00 Msza Święta z udziałem rekonstruktorów w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu

13:00 Odezwa i zaciąg do wojska polskiego oraz przemarsz na teren Muzeum Rolnictwa

13:30 Powitanie i otwarcie imprezy

13:40 Prezentacja wojsk i musztra w wykonaniu rekonstruktorów

14:00 Pokaz tańców i mody z epoki

14:30 Pokaz cyrku retro

15:00 Pokaz kawaleryjski

15:30 Scena rozbrajania oddziałów niemieckich

15:40 Konkurs historycznych

16:00 Pokaz i warsztaty tańca

16:30 Koncert pieśni patriotycznych

17:30 Inscenizacja bitwy

18:20 Spektakl „Pan Jowialski”

20:00 Zakończenie imprezy


 

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2018-07-15 godz. 12:00
  • Miejsce: 
    Ciechanowiec

5
Oceń (1 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
wybieram się tam!

 

X Zajazd Wysokomazowiecki 100-lecie Niepodległości - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu