Wyzwolenie Grodziska - Grodzisk Wielkopolski 2015

/ 1 komentarzy / 46 zdjęć


Styczeń 1945 roku w Wielkopolsce zapisał się, jako okres, w którym do miast wkraczała Armia Radziecka a wojska niemieckie po mniej lub bardziej zaciętych walkach wycofywały się, oddając teren. Wszyscy Polacy wraz z przepędzeniem Niemców oczekiwała upragnionej wolności, która... jednak nie nadeszła. Historii nie zmienimy, ale pewne jej fragmenty można, a wręcz należy przypominać. Tak postąpili koledzy z GRH Grätz, którzy w krótkiej inscenizacji zatytułowanej „70 rocznica wyzwolenia Grodziska Wielkopolskiego” postanowili przypomnieć mieszkańcom, co się działo 27 stycznia 1945 roku w Ich rodzinnym mieście.
W niedzielę 1 lutego już przed południem na Grodziskim rynku pojawiły się osoby w mundurach. Nie były to na szczęście osławione „zielone ludziki” z uzbrojeniem zakupionym w pobliskim markecie, lecz rekonstruktorzy, którzy specjalnie przyjechali, by wziąć udział w inscenizacji. Pojawiali się też nieśmiało pierwsi ciekawi, były pierwsze fotografie. W czasie odprawy przeprowadzonej przez Piotra Sobotę, zapoznaliśmy się z planem działania. Poza terenem inscenizacji (oddzielonej metalowymi barierkami) już po 15-tej zaczęli się ustawiać mieszkańcy.
Jako pierwszy przemówił do zgromadzonych burmistrz Henryk Szymański. Przywitał zgromadzonych i przypomniał wszystkim historie walk w 1945 roku. Po nim mikrofon przejął pan Dariusz Matuszewski, który relacjonował przebieg inscenizacji.
Rosjanie wysłali patrol zmotoryzowany, który zaraz na wjeździe na Rynek natknął się na posterunek obsadzony przez grenadierów Waffen-SS. Ci nie dali się zaskoczyć i przystąpili do obrony. Chwilę po zwiadzie do ataku przystąpiła radziecka piechota i mimo strat w ludziach posuwała się naprzód. Druga pozycja obronna obsadzona przez żołnierzy Wehrmachtu odpowiedziała zmasowanym ogniem i granatami. Odezwał się też ckm z bunkra. Rosjanie zalegli i w międzyczasie podciągnęli armatę 45 mm, która zmusiła ckm do zamilknięcia. Nastąpił ostateczny atak, który mimo heroicznej postawy Niemców, zakończył się zwycięstwem Rosjan. Zanim na Rynku pojawił się oficer armii radzieckiej, żołnierze zdążyli przeszukać pozycje niemieckie i zabitych żołnierzy. Dużym „wzięciem” cieszyły się buty, zegarki no i niemiecka kiełbasa.
Na zakończenie inscenizacji rekonstruktorzy obu stron, zaprezentowali się widzom w przemarszu wokół Rynku. Za trud włożony w odtworzenie wydarzeń z przed 70 lat zostali nagrodzeni brawami.

W inscenizacji udział wzięły:
GRH Grätz - organizator
GRH Salamandra
GRH 57 pułku piechoty
Drużyna Tradycji 70 pułku piechoty
GRH Błysk
GRH Dragoner
GRH Kurica
WTTM
Damian Weber z rekonstruktorami

 


 

4.4
Oceń (5 głosów)

 

 

Wyzwolenie Grodziska - Grodzisk Wielkopolski 2015 - opinie i komentarze

MAKARANMAKARAN
0
Jak czytam słowo "wyzwolenie" w takim kontekście to mi się włos jeży na karku... (2015-02-21 00:00)

skomentuj ten artykuł