Wystawa o kawalerii i artylerii konnej w Świebodzinie

/ 5 komentarzy

Wystawa o kawalerii i artylerii konnej w Świebodzinie

Dzieje Polski i Polaków przeplatają się z historią wojen i wojska oraz walk o granice, wolność i niepodległość od ponad dziesięciu wieków. Byliśmy współtwórcami chrześcijańskiej Europy w średniowieczu potęgą kresowego państwa Jagiellonów, obrońcami spod Wiednia, uczestnikami walk o niezawisłość własną i obcą, aż w końcu budowniczymi i żołnierzami nowego państwa w XX wieku. Szczególne tradycje miała w wojsku polskim najpierw jazda, a potem różne formacje kawalerii, których ślady widać do dzisiaj, choćby w nazewnictwie jednostek wojskowych. Dwudziestowieczna kawaleria, m.in. ułani Józefa Piłsudskiego, nawiązywać mogła zatem do bogatych tradycji husarii polskiej, szwoleżerów z czasów napoleońskich i jazdy powstańczej w XIX wieku.

Obecnie materiały dotyczące kawalerii polskiej ubiegłego stulecia mają istotny walor świadectw i pamiątek po jej chlubnej historii. Autorzy wystawy „Chłopcy nie tylko malowani – barwa kawalerii i artylerii konnej II RP” w świebodzińskim Muzeum Regionalnym zaproponowali różnorodność tej tradycji ująć od strony barwy i symboliki, także materialnych śladów zwyczajów i ceremoniału, co wydaje się pomysłem ze wszech miar ciekawym i udanym. Na wystawie zgromadzono unikatowe niekiedy egzemplarze broni, fotografii i elementów tzw. barw pułkowych odnoszące się do wielu spośród 40 jednostek kawalerii Drugiej Rzeczypospolitej, jej żołnierzy i dowódców. Zaprezentowane eksponaty winny zaciekawić miłośników wojska i wojskowości polskiej, historyków, uczniów i wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski.

Dziękuję autorowi wystawy – Panu Januszowi Cięcielowi za trud włożony w zebranie i opracowanie tak licznego i interesującego materiału ekspozycyjnego pochodzącego ze zbiorów prywatnych oraz Panu Krzysztofowi Kowerko za przygotowanie niniejszego opracowania.

Wystawa i publikacja towarzyszą tradycyjnym obchodom Święta Niepodległości w Świebodzinie w 2012 roku.
Marek Nowacki

O wystawie...

Wystawa prezentującą barwę kawalerii i artylerii konnej II Rzeczypospolitej ma na celu pokazanie pięknych tradycji wojsk konnych i ich symboliki. Zgromadziliśmy liczną „reprezentację” barw pułkowych tych formacji, jak również innych pamiątek z nimi związanych. Na wystawę składają się m.in. odznaki pułkowe i pamiątkowe, proporczyki w barwach poszczególnych pułków, ogólnokawaleryjskich i broni współpracujących. Prezentujemy także kilka ryngrafów okolicznościowych oraz pamiątkowych sygnetów oficerskich. Znalazły się tu również szable związane z konkretnymi pułkami, poprzez określoną osobę właściciela lub inskrypcję na głowni. Całość uzupełniają elementy oporządzenia żołnierskiego – pasy, rapcie, ostrogi oraz oporządzenia końskiego – siodła, ogłowie i munsztuki. Ekspozycję wzbogacają oryginalne fotografie oraz reprodukcje fotografii z epoki, przedstawiające mundur i barwę kawalerii, a także kilka wybranych pozycji literatury.
Wspomnieć należy, że po roku 1989 Wojsko Polskie zaczęło przejmować tradycje kawalerii z okresu II Rzeczypospolitej. Uwidoczniło się to w noszeniu popularnych wcześniej proporczyków oraz odznak pamiątkowych na mundurach oraz przejęciu przez poszczególne jednostki dokonań historycznych i tradycji swoich poprzedników.

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim tym, którzy swoją pomocą i sympatią wsparli nas w zorganizowaniu tej wystawy i pokazu kawaleryjskiego.

autor wystawy
Janusz Cięciel

Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2012 roku w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie.

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2012-12-31
  • Organizator: 
    Muzeum Regionalne w Świebodzinie

5
Oceń (11 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:wybieram się tam!

 

Wystawa o kawalerii i artylerii konnej w Świebodzinie - opinie i komentarze

honzo-1honzo-1
0

Tak gwoli uzupełnienia - adresy do "newsów", które nakręciła świebodzińska TV a

dotyczące tego tematu :

http://www.swiebodzin.tv/7,528-kawaleria_w_muzeum.html

http://www.swiebodzin.tv/7,543-barwy_kawalerii.html

(2012-12-06 00:00)
matej16matej16
0
Byłem , widziałem ! Gratuluję , a jednocześnie dziękuję organizatorom i wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie , za tak ciekawą i bogatą wystawę , a jednocześnie lekcję historii - co nie często zdarza się w murach naszego miasta . Dla mnie , miłośnika kawalerii , a jednocześnie malarza batalisty było to wyjątkowe i ważne wydarzenie . Wielką przyjemnością było także poznanie autora wystawy Pana Janusza Cięciela i Pana Krzysztofa Kowerko który podczas wernisażu w interesujący sposób wprowadził nas w miniony świat kawalerii . Obydwóch Panów serdecznie pozdrawiam ! p.s. Moja kolej na pokazanie autorskich ,, bazgrołków " w Muzeum Świebodzińskim wypada w maju . Ale obecnie dwadzieścia parę moich prac wystawionych jest w Muzeum Wojskowym w Drzonowie. (2012-12-07 00:00)
PiotrekPiotrek
0
A czy może ktoś podrzucić informację, co konkretnie a tematyki artylerii konnej można zobaczyć na tej wystawie? (2012-12-07 00:00)
Kriskros1972Kriskros1972
0
Co do artylerii konnej to na wystawie jest proporczyk pamiątkowy w barwach artylerii konnej z 7. DAK-u, oraz szpada płk Józefa Becka - z okresu kiedy był ministrem spraw zagranicznych II RP. (2012-12-09 00:00)
wlodek51wlodek51
0
Bardzo mnie zależyna kontakcie z Panem Cięcielm.Mój tlf, 601.394.077.Posze o kontakt.To jest dla mnie bardzo ważne.  (2012-12-09 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu