Wojny punickie

/ 1 komentarzy

Wojny punickie - zbiorcza nazwa trzech dużych konfliktów, toczonych w latach 264 - 146 p.n.e. między Republiką Rzymską, a Republiką Kartaginy, państwem wywodzącym się z dawnej fenickiej Kolonii (stąd nazwa wojem - od słowa poeni, którym Rzymianie nazywali Kartagińczyków, potomków Fenicjan). Przyczyną wojen była ekspansyjna polityka zagraniczna Rzymu oraz chęć osłabienia kartagińskiej floty kupieckiej, która w swoim czasie niemal zmonopolizowała handel w basenie morza śródziemnego. Zakończyły się one całkowitym zwycięstem rzymskich armii i anihilacją niemal całej kultury kartagińskiej. Miały one wielki wpływ na rozwój starożytnej cywilizacji rzymskiej, od poszerzenia jej terytorialnie, po stworznie wielku związków frazeologicznych czy anegdot.

I Wojny punickie (264 - 241 p.n.e) - spowodowana chęcią zajęcia Sycylii i przez Republikę Rzymską, zakończona jej zwycięstwem i egzekucją roszczeń. W trzy lata od zakończenia walk rzymianie zajeli również Korsykę oraz Sardynię.

II Wojny punickie (218 - 201 p.n.e.) - rozpoczęta przez Kartaginę, spowodowana chęcią odwetu na Rzymianach, początkowo przywódca agresorów Hannibal odnosił znaczne zwycięstwa, jednak finalnie walki zakończyły się jego klęską i utratą przez Kartaginę całej floty za wyjątkiem 10 trier oraz wszystkich ziem poza terenami w Afryce północnej. Rzym zastrzegł sobie również prawo do kontroli nad polityką zagraniczną Kartaginy.

III Wojny punickie (149 - 146 p.n.e.) - rozpoczęta przez Republikę Rzymską, jednym z głównych jej zwolenników był Katon, który każde swoje przemówienie, bez wzgledu na jego temat kończył sentencją 'A poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć'. Była to wojna mająca na celu całkowite unicestwienie podległej już wtedy Rzymowi Kartaginy, cel ten został osiągnięty.

 


 

4.3
Oceń (6 głosów)

 

 

Wojny punickie - opinie i komentarze

TeodorTeodor
0
Kiepski artykuł i sporo błędów. Na tak krótki tekst niemal błąd na błędzie. Podaję tylko dwa. "I Wojny punickie (264 - 241 p.n.e) - spowodowana chęcią zajęcia Sycyli, Sardyni i Korsyki przez Republikę Rzymską, zakończona jej zwycięstwem i egzekucją roszczeń." Skąd te info, że wojna wybuchła o Sardynię i Korsykę? "utratą przez Kartaginę całej floty" - po II wojnie została eskadra 10 okrętów Fajnie, że ktoś porusza temat starożytny, ale wypada trzymać jakiś poziom (2012-11-26 00:00)

skomentuj ten artykuł