Wiskitki - cmentarz wojenny 1914-1915

/ 5 zdjęć


Wiskitki - cmentarz wojenny 1914-1915

WISKITKI powiat żyrardowski, gmina Wiskitki

Położenie: Cmentarz znajduje się przy bocznej drodze, naprzeciwko cmentarza żydowskiego, ok. 500 m na zachód od trasy Sochaczew - Żyrardów. Do cmentarza można dotrzeć jadąc drogą z Żyrardowa w kierunku Guzowa i Sochaczewa. Za rynkiem w Wiskitkach należy skręcić w drugą ulicę w lewo. Nekropolia będzie widoczna po około trzystu metrach po lewej stronie, tuż za zabudowaniami firmy Anndor przy ul. Spółdzielczej 1.

Polegli: Rosjanie polegli w walkach w latach 1914 -1915, a także ranni, którzy zmarli w szpitalu w Wiskitkach. Podczas II wojny światowej pochowano tutaj 150 niemieckich żołnierzy. Naprzeciwko cmentarz wojennego znajduje się również cmentarz żydowski.

historia Cmentarz założony w latach 1914 - 1915.

Opis obiektu: Cmentarz założono na planie prostokąta o wymiarach 38m ž 17m. Być może cmentarz był dłuższy, ale został w tylnej części rozkopany. Cały cmentarz wyniesiony jest ponad otaczający teren na ok. 50 cm. Na terenie cmentarza widoczne są cztery rzędy mogił prostopadłych do drogi. Każdy z rzędów składa się z kilku różnej długości zbiorowych nagrobków. Od przodu cmentarz ogrodzony betonowym płotem.

Zmarłych poległych w walkach i atakach gazowych chowano w zbiorowych mogiłach układając warstwami zwłoki zawinięte w prześcieradła. Miejscowa ludność twierdzi, że na cmentarzu leży 6000 Rosjan, 150 Niemców oraz polska siostra Czerwonego Krzyża spalona żywcem przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 roku.

 


 

4.7
Oceń (6 głosów)

 

Lokalizacja

 

Wiskitki - cmentarz wojenny 1914-1915 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu