Wierni Polsce - defilada w Święto Wojska Polskiego


Po raz pierwszy w historii defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się w Katowicach. Jak poinformował minister, 15 sierpnia 2019r. odbędzie się defilada wojskowa „Wierni Polsce”.

– Zdecydowałem, aby defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbyła się w Katowicach. To szczególny rok stulecia wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego. Chcemy oddać hołd mieszkańcom Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk stał się częścią Polski. Poświęcali swoje zdrowie i życie, aby zachować swoją tradycję, swoją kulturę, bo „śląskość” to „polskość” – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas konferencji prasowej w Katowicach.

Defilada rozpocznie się o godzinie 14.00 na ul. Bagiennej, przejedzie al. Walentego Roździeńskiego od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez Rondo gen. Jerzego Ziętka, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości Ronda Pętli Słonecznej.

W defiladzie weźmie udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego, 60 statków powietrznych przeleci nad Katowicami.

Wśród pojazdów zaprezentowane zostaną m.in.: czołgi Leopard 2 i kołowe transportery opancerzone Rosomak. Będą samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie oraz wiele innych. Pojawi się także sprzęt wojsk sojuszniczych.

Natomiast na niebie zobaczymy: przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie siedmiu maszyn. Później pojawią się myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346 oraz śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8. Nie zabraknie także samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737, które przelecą w eskorcie myśliwców.

Oprócz żołnierzy Wojska Polskiego w defiladzie wezmą udział żołnierze wojsk sojuszniczych stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Zdjęcie z defilady 2017r.

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2019-08-15 godz. 14:00
  • Miejsce: 
    Katowice

5
Oceń (1 głosów)

 


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:wybieram się tam!

 

Wierni Polsce - defilada w Święto Wojska Polskiego - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu