Wielkopolska Enigma w Brzeźnicy

/ 4 komentarzy / 5 zdjęć


Serdecznie zapraszamy w piątek 30 listopada 2012 roku o godzinie 17.15 na emisję w wielkopolskim paśmie TVP3 nowego programu „Wielkopolska Enigma” traktującego o mało znanych aspektach historii Poznania oraz Wielkopolski.
Pomysłodawcą „Enigmy” jest Rafał Biernacki - dziennikarz oddziału poznańskiego Telewizji Polskiej S.A. Wcześniej był on miedzy innymi twórcą serii programów cieszących się dużym zainteresowaniem „Strefa Militarna”, który dotyczyły podobnej problematyki. Jest on także kolekcjonerem pojazdów wojskowych, uczestnicząc we wszystkich ważniejszych zlotach w Polsce. Od wielu lat wyjeżdża także na rumuńską Bukowinę z pomocą dla polskich środowisk, a przede wszystkim szkół.
Kolejne odcinki programu „Wielkopolska Enigma” będą się pokazywane co dwa tygodnie w wielkopolskim paśmie TVP3 w piątki o godzinie 17.15. Zasadniczym ich celem jest odkrywanie miejsc niezwykłych i tajemniczych, nie tylko związanych z przeszłością militarną. Przykładowo jeden z następnych odcinków będzie poświęcony poznańskiemu podziemnemu systemowi kanałów, zarówno odwadniających, jak i ściekowych.
Pierwszy odcinek inaugurujący serię poświęcony jest magazynowi głowic atomowych w Brzeźnicy niedaleko Bornego Sulinowa. W Polsce w latach 1967-1970 zrealizowano trzy zespoły budowli tego typu mimo oficjalnych wypowiedzi przedstawicieli ówczesnych władz, wskazujących, że w naszym kraju nie znajduje się jakakolwiek broń atomowa. Wszystkie powstały według zunifikowanego projektu serii 3000 opracowanego w Związku Radzieckim, w pobliżu dużych poligonów ułatwiając tym zarówno dozór, jak i sprawne rozdysponowanie zmagazynowanych tam głowic. Natomiast zasady ich udostępnienia oraz użycia zostały określone kryptonimem „Wisła”. Zbudowano je w pomorskim Podborsku, wielkopolskiej Brzeźnicy oraz w lubuskim Templewie koło Wędrzyna. Dwie ostatnie bazy są kompletnie zdewastowane, natomiast Podborsko zagospodarowano dla potrzeb służb więziennych, przez co w schronach zachowało się oryginalne wyposażenie.
W przygotowaniu programu wziął udział Michał Budnik oraz Przemysław Maćkowiak. Warto też wspomnieć, że Rafał Biernacki już wcześniej współpracował z Sekcją Historyczną TMML. Bowiem 15 kwietnia 2011 roku był gościem na dwudziestym piątym Wieczorze Historycznym, gdzie opowiedział o kulisach powstawania swoich programów, a także swojej pasji kolekcjonerskiej związanej z historią. W trakcie spotkania były zaprezentowane również wybrane materiały filmowe opracowane przez prelegenta.

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2012-11-30
  • Organizator: 
    TVP3

4.9
Oceń (7 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:wybieram się tam!

 

Wielkopolska Enigma w Brzeźnicy - opinie i komentarze

zylkoszylkos
0
Mam trochę materiału foto o Wielkopolsce,ale trudno zidentyfikować miejsca...może teraz będzie łatwiej dzięki tej serii programu TV.Pzdr!!! (2012-12-01 00:00)
wilczywilczy
0
Strefę Militarną oglądałam z dużym zainteresowaniem. Fajnie, że powstanie kolejny cykl programów o podobnej tematyce. (2012-12-03 00:00)
kuba18kuba18
0
To w końcu, gdzie jest ta Brzeźnica? Na pomorzu, czy w Wielkopolsce?
Borne-Sulinowo jest na Pomorzu.
Poza tym notka jest ciekawa.
(2012-12-04 00:00)
przemo_mprzemo_m
0
Brzeźnica Kolonia (a to de facto pełna nazwa) jest wsią w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w gminie Jastrowie. Jest ona "wielkopolska" także z punktu widzenia geograficznego i historycznego ;-) Przygotowanie materiału wymagało jednak wyprawy do Podborska na Pomorzu, gdyż tam zachowało się pierwotne wyposażenie schonów... (2012-12-04 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu