WIELKA WOJNA SUWALSZCZYZNA. JESIEŃ 1914 - PODSUMOWANIE

/ 6 komentarzy / 67 zdjęć


WIELKA WOJNA SUWALSZCZYZNA. JESIEŃ 1914

Epizod I – STARCIA NAD GRANICĄ. Bakałarzewo 8 października

Epizod II – WALKI W AUGUSTOWSKICH LASACH. Dowspuda 9 października

 

8 i 9 października w Bakałarzewie i Dowspudzie odbyło się widowisko historyczne „Wielka Wojna Suwalszczyzna. Jesień 1914” przez Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe we współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach, Gminną Biblioteką Publiczną w Bakałarzewie i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”.

Widowisko przypominało wydarzenia rozgrywające się na Suwalszczyźnie w ostatnich dniach września, październiku i początku listopada 1914 roku, które w literaturze i wspomnieniach zyskały miano „Walk w augustowskich lasach” lub „Operacji augustowskiej 1914 roku”.

 

Po wybuchu I wojny światowej i walkach nadgranicznych w połowie sierpnia Rosjanie wkroczyli w głąb Prus Wschodnich. Pobici w bitwie pod Tannenbergiem i nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi zmuszeni zostali do odwrotu za linię Niemna i Biebrzy.

W końcu września 1914 roku przystąpili do kontrofensywy. 27 września, oddziały III Korpusu Syberyjskiego odzyskały Augustów, a 4 października II Korpus Kaukaski wyparł Niemców z Suwałk. Do wyjątkowo ciężkich i krwawych walk doszło w augustowskim lesie, w pobliżu Nowinki, Koniecboru, Stoków, Chodorek, Kuriank i Dowspudy. W drugiej połowie września front zbliżył się do Wólki, Podwysokiego, Płociczna i Zajączkowa. W trwających blisko dwa tygodnie walkach obie strony poniosły ogromne straty. 29 października nastąpił kulminacyjny moment walk. Oddziały niemieckiej 1 i 2 Dywizji Piechoty natarły na styk II Korpusu Kaukaskiego i XXII Korpusu Armijnego – Fińskiego, przerywając w kilku miejscach ich pozycje. Niemal całkowitej zagładzie uległ wówczas 12 Finlandzki Pułk Strzelców. Mimo to Rosjanie stawili opór i kontratakując na bagnety powstrzymali narcie Niemców. Walki trwały jednak nadal. Dopiero w nocy z 2 na 3 listopada Niemcy rozpoczęli odwrót, a walki ucichły.

Według wspomnień dowódcy 10 Armii gen. Wasilija Fluga straty poniesione w walkach na Suwalszczyźnie, jesienią 1914 roku wyniosły około 20 tysięcy zabitych, rannych i zaginionych bez wieści. Niemcy własne straty oceniali na 15 do 20 tysięcy.

Po raz kolejny front przesunął się przez Bakałarzewo w czasie kolejnej ofensywy niemieckiej w lutym 1915 roku. Rozpoczęła  się wówczas trwająca do sierpnia 1919 roku okupacja niemiecka regionu.

 

W widowisku wzięli udział:

Ludność cywilna – mieszkańcy gminy Bakałarzewo i Raczki.

Wojsko:

Bagrationowski Wojenno-Historyczny Klub (Bagrationowsk i Kaliningrad)

- 104 Ustiużski Pułk Piechoty Generała Księcia Bagrationa

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich

- 14 Pułk Strzelców Syberyjskich

Grupa Rekonstrukcji Wojenno-Historycznej „Epoka” (Mińsk)

- 119 Kołomienski Pułk Piechoty

- 170 Pułk Piechoty

Klubas Grenadierius (Wilno, Kowno)

- 262 Rezerwowy Pułk Piechoty

Nieformalne Towarzystwo Historyczne Ostfront 1914–1918 (Poznań, Kaliningrad)

- 30 Połtawski Pułk Piechoty

Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej (Przasnysz)

- 41 Pułk Strzelców Syberyjskich

- 54 Pułk Piechoty im. von der Goltza

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiechy

- 32 Kremenczucki Pułk Piechoty

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Marienburg” (Malbork)

- 152 Pułk Piechoty im. Zakonu Niemieckiego

Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Kresy” (Białystok)

Stowarzyszenie Historyczne „Na Posterunku”

Siostry miłosierdzia z różnych grup i stowarzyszeń

 

Jako gospodarze:

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” (Suwałki)

- 2 lejb-dragoński Pskowski Pułk Imperatorowej Marii Fiodorowny

- 20 Pułk Strzelecki

 

Pirotechnikę przygotował Jacek Gradus – Stowarzyszenie Historyczno-Edukacyjne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich.

Podkład dźwiękowy – Izabela Kossakowska.

Obsługa i pomoc techniczna:   Muzeum Okręgowe w Suwałkach, GRH „Garnizon Suwałki”, POW Oddział Suwałki, Ochotnicza Straż Pożarna w Raczkach, Zespół Szkół Rolniczych w Dowspudzie, Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach.

 

Serdecznie dziękujemy publiczności – za brawa; wszystkim uczestnikom rekonstrukcji – za postawę w boju i na wiejskim targu i chatach, atmosferę i chęć przyjazdu do nas; tym którzy nas wsparli w przygotowaniach – za pomoc, zwłaszcza Markowi Taraszkiewiczowi właścicielowi firmy Czarter Jachtów Spływy Kajakowe ze Starego Folwarku oraz państwu Marii i Antoniemu Paciorko właścicielom firmy Meliorex.

 

Fotografie: Katarzyna Olfier-Halicka, Joanna Orlicz, Wojciech Arasimowicz, Miłosz i Hubert Stojanowscy, Marcin Tylenda. Dziękujemy ;-)

 

Widowisko stanowiło jeden z elementów projektu realizowanego przez Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe we współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach, Gminną Biblioteką Publiczną w Bakałarzewie i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach pod tytułem: Wspólnie opowiedziana historia – aktywizacja mieszkańców gmin Raczki i Bakałarzewo wokół dziedzictwa historycznego i wydarzeń I wojny światowej. Projekt został dofinansowanego ze środków PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH FIO 2016. Widowisko odbyło się  pod patronatem starosty powiatu suwalskiego przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

WIELKA WOJNA SUWALSZCZYZNA. JESIEŃ 1914 - PODSUMOWANIE - opinie i komentarze

RedakcjaRedakcja
+1
Piekna impreza, obok Boyen najlepsza chyba w tym sezonie! (2016-10-13 21:01)
zbyszekxzbyszekx
0
Świetne zdjęcia! (2016-10-18 18:14)
Maly RomanMaly Roman
+1
Zdjęcia rzeczywiście zrobione z klasą. Bardzo żałuję, że nie udało mi się dojechać na to widowisko. Pokonała nie przebudowa drogi S8 z Wa-wy do Białegostoku, w obie strony to ok. 400 km i do tego jesienne przeziębienie, ech życie. Po opisach i fotkach, śmiem twierdzić, jest to chyba jedno z najlepszych inscenizacji w tym roku. Gratuluję organizatorom i wykonawcom. (2016-10-18 23:21)
(ks)(ks)
0
Epizod I – Staricia nad Granicą (Bakałarzewo 8 października 2016) Film z pierwszej rekonstrukcji w Bakałarzewie Filmowanie i montaż Wojciech Arasimowicz (2016-10-25 19:59)
(ks)(ks)
0
Niestety mam problemy z postami (a o ich edycji i zmianach w postach wogóle nie mam pojęcia). Jeszcze raz link do filmu. Może się uda https://www.youtube.com/watch?v=VB2Pxfg-2gw&feature=youtu.be (2016-10-25 20:02)
(ks)(ks)
0
Może tym razem wstawię i okienko... jeśli nie poddaję się https://youtu.be/VB2Pxfg-2gw (2016-10-25 20:06)

skomentuj ten artykuł