Wielka Księga Piechoty Polskiej 1918-1939

/ 1 komentarzy

 

Wielka Księga Piechoty Polskiej 1918-1939

Wydawnictwo Edipresse, dotychczasowy wydawca m.in. Wielkiej Księgi Kawalerii Polskiej i Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia 1939, serdecznie zaprasza do kolekcjonowania nowej serii wydawniczej o polskiej piechocie. 30 tomów opowie dzieje 30 dywizji piechoty i przeniesie nas na najsłynniejsze pola bitewne Wojska Polskiego w latach 1918 – 1939. Poszczególne tomy będą opowiadały historię dywizji oraz pułków piechoty wchodzących w jej skład. Wydawnictwo będzie bogato ilustrowane, m.in. materiałami z Wojskowego Biura Historycznego, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Narodowego Archiwum Cyfowego. 

Piechota w okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej zajmowała dominującą pozycję w strukturze polskiej armii. Była zasadniczym, a zarazem najliczniejszym rodzajem broni. Piechotę, która zbudowała swój esprite de corps na polach bitewnych roku 1920, traktowano jako główną siłę armii, zdolną do wykonania wszelkich zadań bojowych. Problem ten podobnie ujmowały ówczesne regulaminy walki, podkreślając, że tylko piechota jest w stanie zdobyć określony teren i zniszczyć przeciwnika. Piechota stanowiła podstawę wszelkich kalkulacji naszych możliwości obronnych i porównań z innymi armiami.

Wojna rozpoczęta 1 września 1939 roku przez Niemcy w miesiąc zweryfikowała dotychczasowe myślenie o nowoczesnej wojnie. O tym jak wyglądały walki i zdawanie egzaminu z tradycji świadczą dziesiątki cmentarzy wojennych rozsianych po wszystkich polach bitewnych. Ci, którzy tam spoczywają, bo podjęli walkę 1 września 1939 roku, byli przedstawicielami tradycji wieków dawnych, ukształtowani w tyglu najlepszych XIX wiecznych wzorców i z tym samym poczuciem obowiązku i dzielności dołączyli do poprzedników.

A jednak odchodząca polska piechota zdobyła się swoja postawą w ciągu kampanii 1939 roku na stworzenie nowej legendy – legendy żołnierzy polskiego września, która może nie tyle przesłoniła stare zasługi polskich żołnierzy, ale wprowadziła zupełnie nową jakość w polskiej tradycji wojskowej.

W kampanii 1939 roku w Polsce oddziały piechoty spełniły swój obowiązek, walcząc bohatersko z najeźdźcą niemieckim i radzieckim, a wiele z nich zasłużyło na wyróżnienie Orderem Virtuti Militari. Działająca na emigracji Kapituła Orderu Wojennego Virtuti Militari zachowując ciągłość swojego działania, aż do 1966 roku rozpatrywała wnioski odznaczeniowe, aby w dniu 11 listopada 1966 roku opublikować ich listę.

Za kampanię 1939 roku w Polsce odznaczono: 2 Pułk Piechoty Legionów, 4 Pułk Strzelców Podhalańskich, 21 Warszawski Pułk Piechoty, 31 Pułk Piechoty Strzelców Kaniowskich, 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej, 43 Pułk Piechoty Legionu Bajończyków, 49 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych, 64 Pułk Piechoty, 73 Pułk Piechoty, 84 Pułk Piechoty Strzelców Poleskich, 1 Morski Pułk Strzelców, 2 Morski Pułk Strzelców, Batalion Obrony Narodowej „Gdynia 1” i załoga Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Dwóm pułkom piechoty, 6 Pułkowi Piechoty Legionów oraz 35 Pułkowi Piechoty, które zasłużyły na odznaczenie za kampanię 1939 roku, a miały już nadany Order VM, Kapituła postanowiła nadać prawo do noszenia przy sztandarze biało czerwonej wstęgi z napisem: „Wyróżniony za niezwykłe męstwo w kampanii 1939 roku w Polsce”.

Zapraszamy do kolekcjonowania zeszytów Wielkiej Księgi Piechoty Polskiej 1918-1939 , cyklu tworzonego przez najlepszych polskich historyków wojskowości.

Zapraszamy także do współtworzenia serii – jeżeli posiadacie Państwo pamiątki, zdjęcia po żołnierzach piechoty z okresu międzywojennego zapraszamy do kontaktu na adres: [email protected]
 

 

0min     9998x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

 

Wielka Księga Piechoty Polskiej 1918-1939 - opinie i komentarze

formoza58formoza58
+1
Nabyłem dzisiaj pierwszy tomik. Refleksje?... "Rufy nie urywa". Jednocześnie jestem happy i " raduje się dusza...", że kawaleria nie została opracowana ( jak w przypadku piechoty) brygadowo, tylko poszczególnymi pułkami. I mała merytoryczna uwaga i pytanie...Na stronie 92 jest zamieszczone zdjęcie przedstawiające zniszczonego boforsika ppanc. z jednego z pułków Pomorskiej BK, po boju w Grupie. Nie można było skorzystać z materiałów z obfitego portalowego wątku o tych " kąśliwych żądełkach" ? A tam jest do wyboru... piechocińskie całe, rozjechane, uszkodzone , porzucone lub zdobyte. Dziesiątki, setki kadrów... (2016-08-25 21:14)

skomentuj ten artykuł