Widowisko Historyczne, Giby 19 lipca 2015

/ 4 komentarzy / 62 zdjęć


Widowisko Historyczne, Giby 19 lipca 2015
19 lipca b.r. w Gibach odbyło się widowisko historyczne „Obława Augustowska. Lipiec 1945”, które zostało przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” i Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Ponadto wystąpili w nim członkowie „Klubas Grenadierius” z Litwy, Grupy Historycznej „Niepodległość” z Warszawy, GRH XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego „Mazowsze - Orzeł - Tęcza” z Ostrołęki, Konnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Kresy” z Białegostoku, Jacek Gradus z samochodem pancernym BA-64 oraz inni zaprzyjaźnieni rekonstruktorzy z Polski, Litwy i Łotwy.

W lipcu 1945 roku, trzy miesiące po zakończeniu wojny, oddziały NKWD i Armii Czerwonej, wspierane przez miejscowe władze komunistyczne przeprowadziły na Suwalszczyźnie masowe aresztowania mieszkańców podejrzewanych o przynależność do Armii Krajowej.
Ogółem w czasie obławy zatrzymanych zostało 7049 osób, które kierowano do przygotowanych wcześniej punktów filtracyjnych, gdzie byli identyfikowani i poddawani selekcji. 5115 osób zwolniono po wstępnych przesłuchaniach, a 514 odesłano za granicę i przekazano NKWD Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Pozostałych skierowano do tymczasowych więzień, gdzie kontynuowano przesłuchania.
592 osoby zatrzymane w wyniku obławy, określone jako „polscy bandyci”, znalazły się na liście przeznaczonych do likwidacji i później wywiezione w nieznanym kierunku i zamordowane. Kolejnych 828 osób miało zostać poddane dalszej weryfikacji. Niestety nieznana jest dokładna liczba ofiar.
Mimo podejmowanych już od 1945 roku prób poszukiwań wciąż bez odpowiedzi pozostaje pytanie, gdzie popełniono zbrodnię i gdzie spoczywają jej ofiary.

Krótki film z widowiska


i dłuższy film

 


 

4.7
Oceń (9 głosów)

 

 

Widowisko Historyczne, Giby 19 lipca 2015 - opinie i komentarze

KomskiKomski
0
Liczę, że kiedyś uda się to wyjaśnić. Mam nadzieję, że już w krótce te poszukiwania prowadzone będą z większym rozmachem. (2015-08-10 00:00)
formoza58formoza58
0
Dziękuje Krzychu za ten wpis.Jeszcze w 1990 roku , wspominano o Gibach jako o miejscu pochowania ofiar.Próbowano również za pomocą niekonwencjonalnych sposobów, próbując zachęcić do akcji ówczesnych jasnowidzów...A po hałasie równie szybko zapadła cisza... Może coś przeoczyłem,ale mam pytanie...Czemu wkrótce poszukiwania ruszą "z kopyta" ? Jakieś nowości w tym temacie ? (2015-08-11 00:00)
(ks)(ks)
0
Prof. Nikita Pietrow ze stowarzyszenia "Memoriał", który odkrył jakiś czas temu dokument potwierdzający dokonanie zbrodni wskazuje na okolice Kalet na dzisiejszej Białorusi. Również analiza zdjęć lotniczych i tych archiwalnych i robionych współcześnie zdają się potwierdzać ta lokalizację. Czy ruszą z kopyta? IPN faktyczni po latach "drzemki" nad tematem teraz zintensyfikował działania (przynajmniej w zakresie informacyjno-edukacyjnym) ale nie wiem na ile można na ostateczny efekt. Archiwa rosyjskie ciągle są koncesjonowane (wspomniany dokument prof. Pietrow odnalazł kilka lat temu, ale jak sam tłumaczył nie zwrócił na niego większej uwagi, bo takich historii na terenie byłego ZSRR było setki), a czy Białoruś pozwoli na prowadzenie badań ??? Bez wsparcia najwyższych czynników raczej przełomu nie będzie, ale wiele wskazuje na to, że tu nastąpi zmiana (tu nie mogę sobie podarować i przypominam krążące w internecie zdjęcie z ubiegłorocznych obchodów Obławy i drzemki najwyższych czynników). (2015-08-12 00:00)
formoza58formoza58
0
Wyręczyłeś niejako Kolegę Komskiego,do którego skierowałem moje pytanie, słysząc od Niego info,że wkrótce się w tym temacie zmieni na dobre...Wychodzi na to,żeby na Białorusi dali "zielone światło" i to również w innych.A jest ich niemało... (2015-08-12 00:00)

skomentuj ten artykuł