Western Action Shooting, zawody 3 Gun

/ 5 zdjęć


W kolejnym odcinku o zawodach 3 broniowych przybliżę tematykę westernową.

Ten typ strzelectwa sportowego przybył do nas z za wielkiej wody. Tam strzelectwo w stylu Western, to ogromny przemysł, zarówno handlowy jak i rekreacyjny.

Podstawowymi przepisami, wg których sa rozgrywanie turnieje wywodzą się z Single Action Shooting Society.

Ich rozwinięciem jest Cowboy Action Shooting (także u nas, w Polsce), oraz odmiana różniąca sie szczegółami Western Action Shooting (taka polska odmiana, bardziej pasująca do naszych realiów).


Tory są tak projektowane, żeby trzeba było użyć trzech rodzajów broni; strzelby (najczęściej dubeltówki), dwóch rewolwerów załadowanych po 5 kulek i karabinu (najczęściej Winchestera M 1873).

Ze względów bezpieczeństwa, rewolwery sa ładowane tylko do pięciu komór, a kurek spoczywa na szóstej, pustej komorze. Karabin ładujemy 10 nabojami. Strzelba, to dwa i wielokrotność celów.


Ładunkiem miotającym może byc proch bezdymny, jak i proch czarny. Zapłon spłonkowy lub kapiszonowy.

Strzela się do celów metalowych, w zasadzie na kilka do kilkunastu kroków, dlatego też zabroniona jest amunicja z pociskami płaszczowanymi. Tylko miękki ołów.


Żeby było ciekawiej, są różne konkurencje dodatkowe, jak pojedynek z manekinem i napompowanym balonikiem (zawody na szybkość), Strzelanie dystansowe do bizona, Derringer, czyli krótki pistolet karciany. Dla tych, co lubią sprzęt bardziej współczesny, jest konkurencja o nazwie Dzika Banda (Wild Bunch). Inspiracją był film w reżyserii Sama Peckinpacha o tym samym tytule. Tu używa się Colta 1911 w kalibrze .45 ACP, Winchestera 1873 w kalibrze co najmniej .40 + (najpopularniejszy jest .45 Long Colt) i strzelby typu shotgun Winchester 1897.


Do tego dochodzą stroje i przebrania, które są oddzielnie oceniane. Muszą być minimum 3-5 elementów charakterystycznych dla czasów Dzikiego Zachodu.

Kolejnym sprzętem wartym uwagi są wózki do przewozu broni pomiędzy torami (Stage-ami).

Niektóre są bardzo wymyślne...


Gdyby ktoś był zainteresowany, to w lipcu, na strzelnicy w Luszynie (pomiędzy Sochaczewem a Łąckiem) odbędą się duże zawody Polish Open.


A tu krótki filmik, jak to mniej więcej wygląda...


Oczywiście, i z Winchestera, i z rewolwerów i z dubeltówki można strzelać baaardzo szybko. Tu filmik zza oceanu, jak 13-latek oddał 24 celne strzały w czasie 10.51 sek. Nic dziwnego, że za plecami padło kowbojskie: "Jizzzasss..."


 


 

5
Oceń (1 głosów)

 

 

Western Action Shooting, zawody 3 Gun - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł