WESPRZYJ POWSTANIE FILMU O ATAKACH GAZOWYCH POD BOLIMOWEM 1915

/ 4 komentarzy / 5 zdjęć


OBŁOKI ŚMIERCI – Bolimów 1915 to niezależny, fabularyzowany film dokumentalny relacjonujący wielomiesięczne walki na linii Rawki i Bzury w pierwszej połowie drugiego roku Wielkiej Wojny. Trwa społeczna zbiórka budżetu na postprodukcję obrazu. Nasz portal obejmuje akcję patronatem dając jasno do zrozumienia, że ten film po prostu musi powstać!

Dlaczego warto go wesprzeć? Przede wszystkim dlatego, że film ma szansę okazać się bezcennym głosem w przyszłorocznych obchodach stulecia zakończenia I Wojny Światowej i odrodzenia się niepodległej Rzeczpospolitej na mapie Europy. Bitwa pod Bolimowem, jak mało które wydarzenie z naszej historii jest powszechnie znana w społeczeństwach zachodnich. Warto abyśmy opowiedzieli o niej swoim sojusznikom z naszej, narodowej perspektywy.

Debiut reżyserski wychowanego w Bolimowie Ireneusza Skruczaja ma szansę upowszechnić wiedzę o pierwszowojennych wydarzeniach wschodniego frontu językiem nowoczesnego i efektownego kina. Językiem, którego oczekuje współczesny widz i który najlepiej przemawia do młodych odbiorców. Jaka jest tymczasem ich wiedza o wojnie, która przetoczyła się sto lat temu przez nasz kraj? Niemal zerowa.

Od dwóch lat z zainteresowaniem śledzimy postępy prac nad filmem i jednego jesteśmy pewni – nie było jeszcze takiego obrazu w historii naszej kinematografii. Realizujący obraz młodzi filmowcy związani zawodowo z warszawskimi mediami wyśrubowali warstwę wizualną swojego dzieła do poziomu, którego nie powstydziłyby się wysokobudżetowe zachodnie produkcje.

Efekt ten udało im się osiągnąć bazując wyłącznie na prywatnych oszczędnościach, których nie szczędzili by stworzyć film ważny i przemawiający nie tylko do rozumu, ale i do emocji odbiorców. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ciężka, mozolna praca, zaangażowanie występujących w filmie GRH i wsparcie lokalnej społeczności Bolimowa.

Nad treścią merytoryczną czuwali znawcy tematyki bolimowskiej: autor wielu opracowań historycznych o Bitwie pod Bolimowem Stanisław Kaliński i niestrudzony propagator historii ożywionej Piotr Moskwa. W filmie zrelacjonowane zostały również osiągnięcia badawcze dr hab. Anny Zalewskiej, niestrudzenie badającej materialne pozostałości walk pod Bolimowem w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki archeoMEMORY.pl.


By efekt końcowy mógł sprostać oczekiwaniom, materiał zdjęciowy wymaga starannej postprodukcji. 45 000 złotych, które stara się zebrać ekipa naprawdę nie jest wygórowaną kwotą na pokrycie kosztów montażu, udźwiękowienia, efektów specjalnych i stworzenia muzyki do filmu.

Gorąco apelujemy do wszystkich miłośników żywej historii – odłóżmy na bok rywalizację i włączmy się w działania ekipy pasjonatów, a wyrządzimy przysługę całemu naszemu środowisku! Nie czekajmy aż spektakularne filmy o naszej historii nakręcą za nas zachodni reżyserzy, skoro młodzi, utalentowani ludzie palą się do tego, by opowiedzieć ją w naszym ojczystym języku!

Wpłat można dokonywać do 26 czerwca na portalu PolakPotrafi.pl:
https://polakpotrafi.pl/projekt/film-dokumentalny-obloki-smierci-bolimow-1915

Jeżeli twórcom nie uda się zebrać całej zadeklarowanej kwoty – pieniądze wrócą do donatorów, a ekipa pozostanie z niczym. To najgorszy możliwy scenariusz. Nie dopuśćmy do niego!

Foto: Seweryn Paczesny

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

WESPRZYJ POWSTANIE FILMU O ATAKACH GAZOWYCH POD BOLIMOWEM 1915 - opinie i komentarze

RedakcjaRedakcja
+3
Redakcja w postaci RedNacza wsparła projekt - pomóżcie i Wy! (2017-06-09 21:30)
obloki1915obloki1915
+2
W imieniu ekipy filmu z całego serca dziękuję za wsparcie ze strony redakcji dobroni.pl. Gorąco apeluję do wszystkich czytelników: Bądźcie z nami! Cegiełki w naszej akcji zaczynają się już od 1 zł. Niepowodzenie może pogrzebać projekt, w który włożyliśmy całe serce. Dołączcie do nas i opowiedzmy tę historię wspólnymi siłami! Ireneusz Skruczaj, reżyser filmu OBŁOKI ŚMIERCI - Bolimów 1915 (2017-06-10 14:18)
cmentarzecmentarze
+1
Posłane (2017-06-14 23:13)
zylkoszylkos
+1
I pojszłooo...Twoja wpłata w systemie... została zaakceptowana przez odbiorcę. Opis: Wsparcie Film dokumentalny 'Obłoki Śmierci - Bolimów 1915' (2017-06-16 16:09)

skomentuj ten artykuł