Węgra - mogiła żołnierzy Września 1939 roku.

/ 4 zdjęć


Na niskim wzgórzu tuż przy wsi Węgra ulokowany jest niewielki cmentarzyk. Przy głównej alejce położona jest mogiła żołnierzy polskich, poległych we wrześniu 1939 roku. Rozmieszczona łukiem od Krzynowłogi Małej poprzez Chorzele do Zarąb Mazowiecka Brygada Kawalerii miała zabezpieczać prawe skrzydło broniącego umocnionej pozycji wokół Rzęgnowa 79 pułku piechoty, i osłaniać całe prawe skrzydło Armii "Modlin". Po załamaniu się frontalnego ataku na Mławę, Niemcy zaczęli szukać innej drogi, i stopniowo spychali żołnierzy Mazowieckiej BK z zajmowanych pozycji, dążąc do oskrzydlenia od wschodu polskiej 20 DP. Po opanowaniu Krzynowłogi Małej, Niemcy zaczęli obchodzić prawe skrzydło broniącego się w rejonie Rudno Kosiły - Rzęgnowo 79 pp. Celem ustabilizowania sytuacji, do przeciwnatarcia w rejonie wsi Łoje- Pierzchały - Morawy ruszył 11 pułk ułanów, wspierany dodatkowymi siłami. Po początkowych sukcesach, natarcie zostało zatrzymane, a wobec narastającej przewagi niemieckiej, polskie oddziały wycofały się na pozycje wyjściowe.

Na pobojowisku pozostały ciała kilkudziesięciu żołnierzy, poległych podczas walk. Część poległych przeniesiono na pobliski cmentarz w Węgrze, gdzie złożono ich we wspólnej mogile. Jak wspominał Alfred Borkowski w swej książce o Mchowie, część z nich tymczasowo pochowana na polu bitwy, została przeniesiona także do Przasnysza.

Żołnierska mogiła jest zadbana i w dobrym stanie, mimo że obecny kształt uzyskała kilkanaście lat temu. Na mogile umiejscowiono dwie tablice, jedna z nich to tablica imienna żołnierza, którego doczesne szczątki zidentyfikowano.

Na cmentarzu, przy głównym wejściu, zachowały się nagrobki z końca XIX i początków XX wieku, a i warto zajrzeć do nieodległego kościółka pw. Jana Chrzciciela.

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

Lokalizacja

 

Węgra - mogiła żołnierzy Września 1939 roku. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu