Waterloo. Historia czterech dni,trzech armii i trzech bitew

/ 2 zdjęć


Bitwa, która zdecydowała o losie Europy

Bestsellerowy pisarz i mistrz powieści militarnej prezentuje pełną ilustrowaną historię jednej z największych bitew wszech czasów.

18 czerwca 1815 r. armie Francji, Wielkiej Brytanii i Prus wdarły się do cichej doliny na południe od Brukseli. Przez poprzednie trzy dni Francuzi pobili Prusaków pod Ligny i stoczyli nierozstrzygnięty bój z Brytyjczykami pod Quatre Bras. Sprzymierzeni wycofywali się. Niewielka wioska, na północ od której zawrócili, by stawić czoła wojskom Napoleona, nazywała się Waterloo. Krwawa bitwa, która wzięła od niej miano, trwale zapisała się w historii Europy.

W swym pierwszym podejściu do literatury faktu Bernard Cornwell łączy umiejętności narracyjne ze staranną pracą nad źródłami historycznymi, w rezultacie przedstawiając pasjonującą relację ze wszystkich dramatycznych chwil, począwszy od śmiałej ucieczki cesarza z Elby, aż do trzech spowitych dymem oraz zlanym krwią polom bitew oraz ich następstwom. Dzięki cytatom z listów oraz wspomnień Napoleona i księcia Wellingtona, a także zwykłych oficerów i żołnierzy, przywołuje atmosferę rzeczywistego udziału w tych słynnych zmaganiach. Opisuje również przypadki wspaniałej odwagi po obu stronach, z powodu których ostateczny wynik bitwy wisiał na włosku aż do gorzkiego końca.

To trzymającą w napięciu opowieść o bohaterstwie, tragedii i boju, który zdecydował o losach dziewiętnastowiecznej Europy.

„Ze swadą i erudycją. Czytelnicy poznający dopiero kampanię Waterloo nie mogliby trafić na lepsze wprowadzenie do tematu, a osoby już z nią zaznajomione natrafię na nowe ciekawe szczegóły”.
– GUY KELENY, „THE INDEPENDENT”

„Cornwell doskonale przedstawia szczegóły taktyczne (…) Zapewnia przejrzystość narracji oraz solidny opis postaci i tła historycznego”.
– MAX HASTINGS, „THE SUNDAY TIMES”

„To pierwsze podejście Cornwella do literatury faktu, ale autor wzbogaca temat dzięki swemu umysłowi wnikliwego historyka wojskowości”.
– „THE SPECTATOR”

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

Waterloo. Historia czterech dni,trzech armii i trzech bitew - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł