Wąsosz 2013- zaszczytny udział w niezwykle uroczystych obchodach

/ 4 komentarzy / 67 zdjęć


W roku 150 –lecia wybuchu Powstania Styczniowego w całym kraju odbywają się uroczystości ku czci Bohaterów, którzy w 1863 roku chwycili za broń przeciw carskiemu zaborcy. Jedna z największych tego typu uroczystości na Śląsku odbyła się 28 kwietnia w Wąsoszu, w powiecie kłobuckim. Zaszczytem dla mszczonowskich rekonstruktorów był udział w tych obchodach. GRH Strzelcy 31pSK została zaproszona przez Starostę Kłobuckiego, aby w ramach obchodów zorganizować inscenizację historyczną, odwołującą się do wydarzeń Bitwy pod Wąsoszem, jaka rozegrała się w kwietniu 1863 roku. Członkowie grupy podjęli się tego zadania wspólnie z zaprzyjaźnionymi rekonstruktorami z 9 ROTY, którzy specjalizują się w odtwarzaniu jednostki carskiej. Szczegóły inscenizacji zostały ustalone na zasadzie wymiany propozycji i doświadczeń z wcześniejszych przedsięwzięć rekonstruktorskich. Efekt był zadowalający. Dowodem na to, że cała operacja się powiodła była reakcja widzów inscenizacji. Brawa i żywe zainteresowanie tym co zaprezentowali rekonstruktorzy przyniosła wszystkim uczestnikom przedstawienia niemałą satysfakcję.
Bitwa pod Wąsoszem była jedną z większych bitew powstania styczniowego na Śląsku. Honorowy patronat nad uroczystościami, jakie ją upamiętniły objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Przypomnijmy, że oddziałem powstańczym, jaki starł się z carskimi wojskami w dniu 23 kwietnia 1863 roku dowodził major Aleksander Lüttich. W krwawym starciu zginęło trzydziestu czterech powstańców, a trzydziestu trafiło do niewoli. Zabitych Rosjanie rozkazali miejscowym chłopom pogrzebać we wspólnej mogile koło kapliczki św. Anny, w lesie przy drodze między Popowem a Wąsoszem. Bitwę upamiętnia pomnik Gloria Victis, pod którym uczestnicy rocznicowych obchodów złożyli wieńce. Przy nim zaciągnięte też zostały honorowe warty. Był to niezapomniany widok. Kosynierzy z Mszczonowa stanęli przy komandosach z Lublińca. Wcześniej rekonstruktorzy –powstańcy wraz z żołnierzami elitarnej jednostki uczestniczyli we Mszy Świętej, odprawionej w intencji poległych w Sanktuarium Maryjno-Pasyjnym w Wąsoszu Górnym. Mszę z ks. Ireneuszem Skubisiem, redaktorem naczelnym tygodnika 'Niedziela', koncelebrował m.in. o. kpt. Kamil Szustak - Paulin z Jasnej Góry, delegat biskupa polowego Józefa Guzdka. Ks. Skubiś w wygłoszonej homilii gorąco apelował, aby w życiu obecnym kierować się sumieniem i wartościami. Tego – jak powiedział kapłan- wymagają zobowiązania względem tych, którzy zginęli w Powstaniu Styczniowym, na tysiącach szubienic carskiej Rosji, w Katyniu i pod Smoleńskiem.

Piotr Dymecki
GRH STRZELCY 31pSK
Mszczonów
foto: Magdalena Siemińska i Milena Koperska



 


 

4.9
Oceń (8 głosów)

 

 

Wąsosz 2013- zaszczytny udział w niezwykle uroczystych obchodach - opinie i komentarze

blue savageblue savage
0
Wspaniała impreza, a i miejsce szczególne. Serce rosło, bo zaangażowanie lokalnej społeczności było ogromne. W ten dzień stolicą Polski był Wąsosz :) (2013-05-07 00:00)
KniatowyKniatowy
0
Klimatyczna i piękna"Czarna sukienka"brawa i gratulacje dla Pań ,jestem pod wrażeniem. (2013-05-07 00:00)
Piotr RadziejowicePiotr Radziejowice
0
Nasze Dziewczęta i Panie są Naszym Największym Skarbem :))))) (2013-05-07 00:00)
Northern VolunteerNorthern Volunteer
0
Wyrazy szacunku dla organizatorów! Naprawdę świetnie przygotowana impreza z dużym zaangażowaniem lokalnej społeczności. Pozdrawiam również koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych. N.V. 9 rota 1863 (2013-05-07 00:00)

skomentuj ten artykuł