Warty przy Grobie Pańskim w byłym kościele garnizonowym 10 Pułku Piechoty

/ 7 zdjęć


Przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego im.10 Pułku Piechoty podtrzymują wszystkie, możliwe tradycje jakie były kultywowane w pułku przed wojną. Jedną z nich były Warty Honorowe przy Grobie Pańskim w kościele garnizonowym. Czterech dziesiątaków (Piotr Kapusta, Mariusz Szczepański, Jarosław Włostek oraz Zbigniew Zagajewski) wystawili symboliczne warty w kościele ojców Pijarów pokazując tym ,że tradycja to rzecz święta.
Warto przypomnieć przy tej okazji fragment monografii Profesora Wiesława Wysockiego pt.” 10 Pułk Piechoty „
„..Na żołnierzy zwłaszcza wyznania rzymskokatolickiego, był nałożony obowiązek uczestniczenia w kościele garnizonowym w nabożeństwach niedzielnych, świątecznych , rocznicowych i okolicznościowych. Uczestniczyli w barwnych łowickich procesjach w Boże Ciało i pełnili wartę przy Grobie Pańskim w czasie Triduum Paschalnego..”
CAW, 10 pp, I/320/10/7- rozkaz dzienny nr 177 z 7 sierpnia 1922. Dowódcy niejednokrotnie przypominali o powinnościach religijnych, zwracając uwagę także na obecność kadry.
Warto na koniec dodać ,że w stowarzyszeniu udział członków tak w procesji Bożego Ciała jak wartach przy Grobie Pańskim są kwestią dobrowolności ,nie nakazu jak przed wojną.

Foto Anna Kapusta

 


 

4.3
Oceń (3 głosów)

 

 

Warty przy Grobie Pańskim w byłym kościele garnizonowym 10 Pułku Piechoty - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł