Walkiria 2016 w formie trzydniowego weekendu historycznego

/ 6 zdjęć


Rozpoczynają się przygotowania do Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”, który w tym roku odbędzie się w dniach 22-24 lipca na terenie Mazurskiego Muzeum Militariów oraz parku atrakcji Mazurolandia w Parczu k/Kętrzyna. Dla wszystkich widzów przygotowano jeszcze więcej atrakcji niż w latach poprzednich. Oprócz widowisk i rekonstrukcji historycznych z czołgami w rolach głównych, w ramach „Walkirii” odbędą się w Kętrzynie: koncert „Offensive of Rock” oraz Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych „Walkirie Filmowe”. Tegoroczna edycja będzie tym samym jedną z największych imprez historycznych w Polsce i drugą po inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem największą historyczną imprezą plenerową na Mazurach.

Co roku tematem przewodnim Walkirii są różne epizody historyczne z II wojny światowej. W roku 2016 wątkiem wiodącym trzydniowej „Walkirii” będą losy Żołnierzy Wyklętych. Widzom zaprezentowane zostanie historyczne widowisko pt. „Bitwa czołgów: Żołnierze Wyklęci i Niezłomni”, a przez dwa dni każdy odwiedzający będzie miał możliwość zobaczenia i – co najważniejsze – dotknięcia czołgów, które wezmą udział w pokazach. Na „Walkirię” 2016 przyjedzie aż pięć czołgów, więc będzie z czego wybierać.

Żołnierze Wyklęci i pięć czołgów
W sobotę 23 lipca widzowie zobaczą przede wszystkim pokazy kultowych czołgów. Na placu boju stanie w tym roku pięć czołgów: niemiecki kolos Panzerkampfwagen V Panther popularnie zwany Panterą, grający w większości wyprodukowanych w ostatnich latach polskich filmów wojennych i serialach oraz dwa egzemplarze legendarnych T-34. Aby pokazać jak zmieniała się technika wojskowa tuż po wojnie obydwie jednostki zostaną skonfrontowane z czołgiem T-55, który w Walkirii weźmie udział pierwszy raz. Specjalnie dla wszystkich, którzy przyjadą na tegoroczną Walkirię organizatorzy szykują niespodziankę, ponieważ w widowisku weźmie udział jeszcze jeden czołg! Będzie to jeden z listy: T-72, Leopard lub unikalny czołg przeciwlotniczy Gepard.

W niedzielę 24 lipca motywem wiodącym będą już wyłącznie Żołnierze Wyklęci i Niezłomni, a czołgi będą dodatkiem. Na godzinę 14.00 zaplanowano widowisko historyczne, które jest najważniejszym elementem dwudniowego pikniku. Za realizację widowiska odpowiadają konsultantanci do spraw historycznych w filmach i serialach tj.: „Czas honoru”, „Tajemnice Twierdzy Szyfrów”, „Miasto 44”, „Tajemnica Westerplatte” i innych.

- Powojenny niepodległościowy ruch partyzancki to wciąż temat mało znany. Realizując jeden z celów imprezy, czyli promocję polskiej myśli wojennej, poprzez podjęcie tematu Żołnierzy Wyklętych jako wiodącego wątku Walkirii 2016, chcemy zaprezentować bohaterstwo tych oddziałów toczących nieustępliwe walki z Armią Czerwoną, a szczególnie z NKWD – mówi Paweł Krawiec, jeden z organizatorów Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”.

Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych
Oprócz widowisk historycznych organizowanych w Mazurskim Muzeum Militariów i Mazurolandii w Parczu k/Kętrzyna organizatorzy przygotowali szereg niemniej ciekawych wydarzeń towarzyszących w Kętrzynie. Największym z nich będzie I Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych „Walkirie Filmowe” organizowany w Kinie Gwiazda oraz na Zamku Krzyżackim. Od piątkowego południa do niedzielnego wieczoru na Zamku w Kętrzynie trwać będą projekcje organizowane w ramach paneli tematycznych „Młodzi o historii” i „Dokumenty historyczne”. W sobotę od godz. 12.00 do 22.00 w Kinie Gwiazda odbywać się będą projekcie najciekawszych filmów o tematyce historycznej. Po każdej z nich odbywać się będzie panel dyskusyjny z twórcami, aktorami, reżyserami czy producentami. W planie Festiwalu znalazły się m.in. spotkania z twórcami filmów: Karbala, Powstanie Warszawskie, Niewinne, Tajemnice Westerplatte, Myszy Strajkują, oraz Dywizjon 303, którego produkcja ruszy w sierpniu br. Podczas gali finałowej nastąpi wręczenie nagród dla twórców krzewiących postawy patriotyczne i kultywujących historię Polski w filmach i produkcjach telewizyjnych. Wstęp na projekcje będzie możliwy po odbiorze bezpłatnych wejściówek. Walkirie Filmowe odbywają się dzięki pomocy władz miasta Kętrzyn i Kętrzyńskiego Centrum Kultury.

Koncert „Offensive of Rock” i defilada historyczna
W piątek 22 lipca w kętrzyńskim amfiteatrze odbędzie się druga edycja koncertu otwierającego cały mazurski weekend historyczny pn. „Offensive of rock”. Line up wydarzenia stanową zespoły Forteca, ARMIA oraz Proletaryat. Taki dobór artystów gwarantuje mocne rozpoczęcie „Walkirii”. W sobotę w godzinach porannych rekonstruktorzy „Walkirii” wezmą udział w defiladzie, która przejdzie głównymi ulicami miasta trasą Szpitalna – Skłodowskiej Curie – Wojska Polskiego – Sikorskiego – pl. Piłsudskiego. Defilada zakończy się kilkunastominutową potyczka w przestrzeni miejskiej - dlatego defilada odbędzie się w cyklu bojowym z pełnym wyposażeniem! Wstęp na koncert będzie bezpłatny.

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2016-07-23
  • Organizator: 
    MAzurskie Muzeum Militariów, Fundacja Edukacji Historycznej Park Militariów

5
Oceń (1 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:wybieram się tam!

 

Walkiria 2016 w formie trzydniowego weekendu historycznego - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu