Walkiria 2014, czyli Bitwa czołgów II


Mazurski Piknik Militarny „Walkiria” odbędzie się w dniach 19-20 lipca 2014 roku w Parczu k./Kętrzyna na terenie Mazurolandii. Będzie to piąta edycja imprezy, która oceniana jest jako jedno z najlepszych widowisk historycznych w Polsce. Widzom zaprezentowane zostanie historyczne widowisko pt. „Bitwa czołgów II”, rekonstruujące bitwy pancerne na froncie wschodnim w 1944 roku, a przez dwa dni każdy odwiedzający będzie miał możliwość zobaczenia i – co najważniejsze – dotknięcia czołgów, które wezmą udział w pokazach.

W dniach 19-20 lipca 2014 roku wojska radzieckie i polskie zmierzą się w bitwie czołgowej z doborowymi pancernymi jednostkami niemieckimi. Będą ranni i zabici… Pantera zatrzyma T-34, ale na jak długo? Co się stanie, kiedy na plac bitwy wkroczy drugi czołg radziecki? W czasie Walkirii 2014 odtworzone zostaną epizody walk pancernych na froncie wschodnim z 1944 roku. W widowisku weźmie udział rekordowa ilość sprzętu ciężkiego m.in. dwa radzieckie czołgi T-34 oraz niemiecki czołg Pantera.

Profesjonalni aktorzy i filmowa pirotechnika
Aktorami dwudniowej imprezy będą członkowie najlepszych grup rekonstrukcji historycznych w Polsce. Na potrzeby widowisk zostaną przygotowane specjalne scenografie, których elementami będą okopy, ziemianki, chaty etc. Dopełnieniem scenografii będzie efektowna pirotechnika artystyczna z wykorzystaniem wybuchów benzynowych i gazowych. Rekonstruktorzy biorący udział w walce będą wyposażeni w autentyczną strzelającą broń odtwarzanego okresu.


Życie cywilne po raz pierwszy
Po raz pierwszy imprezie wezmą udział niezwykle barwni i budzący niewątpliwą sympatię odtwórcy ludności cywilnej organizując dla odwiedzających pokazy mody, inscenizując targ.

- W tym roku oprócz niezwykle widowiskowego aspektu militarnego zdecydowaliśmy przybliżyć wszystkim, którzy przyjadą na Walkirię również nieco zapomniane, ale jak ważne życie codzienne. Przecież najtrudniejsze podczas wojny było przeżycie każdego kolejnego dnia. Specjalnie na „Walkirię” odtworzymy drugowojenny targ, na którym rekonstruktorzy będą oferować usługi rzemieślnicze, które były popularne w XX-leciu międzywojennym np. pucybuta, kamasznika, sitarza i kołodzieja – mówi Paweł Krawiec, organizator Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”.

Każdego roku nowe atrakcje
„Walkiria” wyróżnia się spośród innych imprez historycznych w Polsce. Co roku tematem przewodnim są bowiem inne epizody historyczne, a organizatorzy każdego roku przygotowują inne atrakcje dla odwiedzających. W tym roku po raz pierwszy zostanie udostępniona strzelnica z możliwością oddania strzałów z oryginalnej broni drugowojennej! Do dyspozycji będą oryginalne m.in. pistolety maszynowe wykorzystywane na planie filmu „Kamienie na Szaniec”: MP 28, Sten MK II, Beretta 38a oraz PPSH 41 pepesza PPS 43, Suomi KP31 STEN MKV - Polski, Błyskawica, MP 34o Solothurm, MP 35 ERMA, MP 38/40, karabinek MKB 42H.

Ciekawostki o „Walkirii”
- W tegorocznej edycji „Walkirii” weźmie udział 100 rekonstruktorów odtwarzających żołnierzy oraz 50 osób z grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzającej ludności cywilną. Na dwudniową edycję imprezy przygotowana zostanie 500 litrowa cysterna paliwa, która powinna zabezpieczyć wszystkie pojazdy. Jeden czołg spali podczas dwóch dni walki ok. 100 litrów paliwa, zatem trzy obecne na imprezie spalą 300 litrów. Do tego dochodzą drobniejsze pojazdy np. motory, transportery, ciężarówki… - mówi Paweł Krawiec.

Historia Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”
Walkirie w mitologii nordyckiej to boginie, córki Odyna, zwykle przedstawiane jako piękne dziewice wojowniczki ujeżdżające skrzydlate konie, uzbrojone we włócznie i tarcze. Zadaniem Walkirii było sprowadzanie dusz najdzielniejszych poległych w boju wojowników do Walhalli.

Walkiria to jednocześnie określenie tajnego planu przejęcia władzy w III Rzeszy. Zamach na życie Hitlera 20 lipca 1944 roku był kulminacją starań niemieckiego ruchu oporu nakierowanych na obalenie reżimu nazistowskiego i przejęcie władzy w Niemczech przez oficerów Wehrmachtu pod przywództwem pułkownika Clausa von Stauffenberga.

Właśnie wydarzenia z 20 lipca 1944 stały się inspiracją do organizacji Mazurskiego Pikniku Militarnego Walkiria, który od 2010 roku odbywa się na terenie Mazurolandii w Parczu k/Kętrzyna 900 m za Wilczym Szańcem. Co roku tematem przewodnim są inne epizody historyczne, dzięki czemu Walkiria jest wydarzeniem unikalnym na ogólnopolską skalę. Walkiria stała się również jedną z najlepiej ocenianych imprez historycznych. Przekłada się to na wyjątkowo dobrą opinię uczestników o imprezie.

Scenariusz Walkirii 2014:
Miejsce: Mazurolandia, Parcz k/Kętrzyna (900m za Wilczym Szańcem)
Sobota, 19 lipca
10.00 – rozpoczęcie Walkirii 2014
10.00 - 12.00 – atrakcje w dioramach historycznych
(wydarzenia równoległe) 12.00 – 14.00 – defilada grup rekonstrukcyjnych w Kętrzynie (ul. Szpitalna, Marii Skłodowskiej-Curie, Wojska Polskiego, Sikorskiego, Kajki) wraz z małą inscenizacją historyczną
(wydarzenia równoległe) 12.00 - 13.00 – pokaz aktywny: samochody PRL (SKOT, BRDM-2, UAZ)
15.00 - 15.30 – crash tank: T-34 vs Fiat 125p oraz Pantera vs Fiat 125p
16.00 - 16.30 – pokaz mody lat ’30 i ‘40
16.30 - 17.00 – pokaz aktywny: T-34 vs Pantera
17.00 - 19.00 – atrakcje w dioramach historycznych
20.00 – wieczór na poligonie (military party, pokaz filmowy)

Niedziela, 20 lipca
10.00 - 12.00 – atrakcje w dioramach historycznych
12.00 - 12.30 – pokaz aktywny: dwa T-34 vs Pantera
12.30 – 13.30 – życie codzienne w latach ’40, inscenizacja targu
13.30 – 14.00 – konkursy dla publiczności
14.00 – 14.30 – akordeonowy koncert muzyki żołnierskiej
15.00 – INSCENIZACJA HISTORYCZNA „WIELKA BITWA CZOŁGÓW II”
10.00-16.00 – możliwość strzelania z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa)

Niezależnie od scenariusza, wszyscy odwiedzający Walkirię 2014 przez dwa dni będą mieli do dyspozycji następujące atrakcje:

- bezpłatne korzystanie ze wszystkich atrakcji mazurskiego parku atrakcji „Mazurolandia”
- możliwość strzelania z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa m.in. Mauser 98, Mosin, Mp-40, MG-42, CKM Maxim)
- przejażdżki pojazdami wojskowymi
- zabawy z bronią i treningi rzutu granatem
- zwiedzanie okopów
- zabezpieczenie pola minowego
- konserwacja ekwipunku
- układanie linii telefonicznej
- strzelnica z replik broni w systemie ASG
- poznanie tajemnic zamachu na A. Hitlera w 1944 roku w Wilczym Szańcu
- udostępnienie jedynej w Europie makiety Wolfschanze
- możliwość zapoznania się z dedykowaną wystawą poświęconą zamachowi na Adolfa Hitlera

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2014-07-20

5
Oceń (3 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
wybieram się tam!

 

Walkiria 2014, czyli Bitwa czołgów II - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu