W sejmie mamy swoich-ustawa o broni i amunicji

/ 29 komentarzy

Chciałby poinformować czytelników iż mamy w Sejmie RP posłów którzy chcą się zająć nasz sprawą i walczą o normalność prawa.
przytoczę poniżej fragment stenogramu z posiedzenia komisji sejmowej:

Biuletyn nr: 4191/VI
Komisja: Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych /nr 228/
Data: 06-10-2010

Poseł Wojciech Żukowski (PiS):
Panie przewodniczący, panie i panowie posłowie, panie ministrze, chciałbym zwrócić uwagę na pewną kwestię, która w tej ustawie nie jest regulowana, ale mam nadzieję, że przy okazji pracy nad ustawą i nad wdrażaniem dyrektywy unijnej mogłaby być poruszona, a może uregulowana. Chodzi o broń, z której korzystają grupy rekonstrukcyjne, organizujące rekonstrukcje ważnych momentów dziejowych, bitew itd. Sprawa jest chyba powszechnie znana – chodzi o tzw. broń salutacyjną, której używają grupy rekonstrukcyjne i do której odnoszą się w polskim prawie specjalne przepisy. Zgodnie z przepisami można z niej de facto korzystać tylko na polu rekonstrukcji, ale co ciekawe, takim sankcjom nie podlegają rekonstruktorzy z innych krajów – ze Słowacji, Czech, Litwy. Przyjeżdżają oni na organizowane w Polsce rekonstrukcje i bez kłopotu korzystają z broni, którą nabyli u siebie na podstawie bodajże – mogę się mylić – „Europejskiej karty broni”. Kończąc: w konsekwencji organizatorzy rekonstrukcji będących szczególną lekcją historii – nie musimy tu się przekonywać, że jest to rzecz bardzo interesująca – ponoszą, wydaje mi się, nieuzasadnione koszty, bo muszą płacić za wypożyczanie tej broni itd. Dlatego ta kwestia potrzebuje chyba jak najszybszego uregulowania.

Pytanie do pana ministra i być może do legislatorów: czy przy okazji wdrażania dyrektywy unijnej można byłoby spróbować uregulować sprawę broni salutacyjnej, czyli tej, z której korzystają rekonstruktorzy? Ta broń nie stanowi oczywiście żadnego zagrożenia, bo mówimy tu o broni, która jest tylko rekwizytem. Dziękuję.

(...)

Poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS) – spoza składu Komisji:
Panie przewodniczący, chciałem jeszcze dopytać o broń dla rekonstrukcji historycznych. Od 15 lat parę tysięcy, moim zdaniem, ludzi czeka na rozwiązanie tego problemu, dlatego chciałem zapytać, czy są przeszkody, żebyśmy pracując nad tym projektem, mogli uregulować również tego typu kwestie? Cały absurd polega na tym, że na rekonstrukcje historyczne do Polski przyjeżdżają Litwini, Słowacy, Czesi, Niemcy, Węgrzy, my korzystamy z ich usług, po czym oni biorą za to tysiące złotych i wywożą do krajów ościennych. I na przykład ja nie wiem, dlaczego pan minister mówi o kolejnych latach przygotowań do wprowadzenia przez rząd niezbędnych rozwiązań, skoro istnieje projekt Komisji „Przyjazne Państwo” rozwiązujący tego typu kwestie – rozumiem, że trafił on do zamrażarki, a ministerstwo przygotowało swój. Jestem przekonany, że został on przygotowany w pośpiechu właśnie dlatego, że tamten projekt przeszedł przez Komisję „Przyjazne Państwo”. Mam naprawdę gorącą prośbę, żebyśmy nie zwlekali i żeby powołana dziś podkomisja zajęła się również kwestią broni wykorzystywanej przez grupy rekonstrukcyjne – znacznie prostszą i szybszą do załatwienia niż skomplikowane kwestie związane z materiałami wybuchowymi czy bronią ostrą. Dziękuję.


Jak widzicie są tacy Posłowie którzy walczą o normalne państwo. Pan Poseł Żukowski nie jest rekonstruktorem ale sprawą się zajął po rozmowach z ludźmi zajmującymi się rekonstrukcjami, zainteresował się sprawą i dzięki takim posłom mamy szansę na normalny rynek broni salutacyjnej.


Cały tekst znajdziecie : http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf
numer biuletynu - 4191/VI


Kolejna porcja relacji z ław sejmowych:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym

http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/3388.htm

Posiedzenie komisji z dnia. 19,10,2010
http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/nazwa/spr_3388/$file/spr_3388.pdf

Posiedzenie komisji z dnia 25,10,2010
http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/nazwa/spr_3388_1/$file/spr_3388_1.pdf

 


 

4
Oceń (17 głosów)

 

 

W sejmie mamy swoich-ustawa o broni i amunicji - opinie i komentarze

piechurpiechur
0
Dziękujemy Panowie! Jednak coś nasz głos był wart, skoro skorzystaliście z naszych uwag. (2010-10-29 00:00)
Patriko14dhPatriko14dh
0
Teraz tylko czekać i mieć nadzieję że coś z tym zrobią ...
(2010-10-29 00:00)
użytkownik1476użytkownik1476
0
Hmmmmmm.......................................... życzę szczęścia..................................................... .

Pozdrawiam Marius
(2010-10-29 00:00)
RumcajsRumcajs
0
A ja tam szczęścia nie życzę, bo wprowadzenie w Polsce uregulowań prawnych tej kwestii to nie sprawa szczęścia lecz zdrowego rozsądku. Skoro tyle mówi się o zmianach w polskim prawie żeby dostosować go do przepisów unijnych, to może wreszcie ktoś tam na górze wykaże zdrowy rozsądek i w tej sprawie. głupotą jest dawanie zarobić innym, skoro można pozostawić pieniądze w kraju. Dlatego też życzę nie szczęścia lecz normalności Kolegom. I mam nadzieję, że jednak przed śmiercią uda mi się choć raz wyjść w pole z własną, kupioną całkiem legalnie bronią salutową.
(2010-10-29 00:00)
marekjgmarekjg
0

Sławku nie przeginaj! Mamy jeszcze wiele czasu na to aby pojechać do Czech i kupić sobie strzelającą replikę. Mam nadzieję, że zmiany w przepisach zostaną wprowadzone już niedługo.

(2010-10-30 00:00)
GrenadierGrenadier
0
Widać, że wybory coraz bliżej. kiedyś już slyszałem takie gadki od jednego z panów posłów, szkoda, że o wszystkim szybko zapomniał...
(2010-10-30 00:00)
szczeniak74szczeniak74
0
w dniach 21-23 listopada ta ustawa idzie pod głosowanie w sejmie jak przejdzie to tylko senat i jest szansa
(2010-10-30 00:00)
użytkownik1476użytkownik1476
0
.....jest szansa na to, że nadzieja sięgnie zenitu i upadnie jak reszta innych nadziei dotyczącej tej kwestii....... będę szczery.... nie wierzę, że co kol wiek się zmieni dla rekonstruktorów i o broni salutacyjnej, hukowej nazywajcie to jak chcecie.... nasza ustawa jest jaka jest i jeżeli zmienią co kol wiek to nie spodziewajmy się obrotu o 360 stopni.... że dostaniecie na własność strzelające "pukawki"......  MAM NADZIEJĘ, ŻE BĘDĘ SIĘ MYLIŁ DO TEGO CO NAPISAŁEM I ŻYCZĘ TEGO SOBIE.... NO ALE....

Pozdrawiam Marius
(2010-10-30 00:00)
szczeniak74szczeniak74
0
Przeczytajcie projekty  (linki w tekście ) nad tym będzie głosował sejm i zobaczcie jakie zmiany będą głosowane. 360 st. to nie jest ale dostęp do broni hukowej przewidują.
Trochę więcej optymizmu.
(2010-10-30 00:00)
pastpast
0

Witam

 

Na portalach strzeleckich uprasza się  o zaprzestanie czczych dyskusji , projekt jest ciekawy, ale zauważcie że zmiany zostały dodane pomiędzy 19 a 25 października. Prosiłem autora wątku aby usunął go , ale cóż. Pamiętajcie że tak samo szybko jak sie pojawiły , i tak samo niespodziewanie zmiany moga zniknąć. Może jednak warto poczekać ten miesiąc , dwa i nie robić szumu. Pamiętajcie że ustawa sobie a rozporządzenia sobie. Rozporządzenia mogą być tak sformułowane , że  g... zobaczycie a nie saluta. Pamiętajcie że obecnej w ustawie jest mozliwość uzyskania pozwolenia na broń do ochrony osobistej i co , ano praktycznie jej sie nie dostaje, więc poczekajmy.

(2010-10-30 00:00)
szczeniak74szczeniak74
0
Nie rozumiem takiego stanowiska nie umieściłem w tym żadnych nie sprawdzonych wiadomości wszystkie pochodzą z oficjalnej strony www.sejm.gov.pl
Informacje do których każdy ma dostęp i każdy ma prawo być o nich informowany.
A rozgłos może tylko pomóc a nie zaszkodzić.
Dlaczego mamy siedzieć cicho ? Niech wiedzą że nam na tym zależy i że się tym interesujemy.

Wątku nie usunę chyba że administrator to zrobi to ponawiać nie będę proszę pisać  na [email protected]
(2010-10-31 00:00)
toratoratoratoratoratora
0

"Jak widzicie są tacy Posłowie którzy walczą o normalne państwo. Pan Poseł Żukowski nie jest rekonstruktorem ale sprawą się zajął po rozmowach z ludźmi zajmującymi się rekonstrukcjami, zainteresował się sprawą i dzięki takim posłom mamy szansę na normalny rynek broni salutacyjnej."

Ze strony Posła Żukowskiego, który nota bebe jest z Chełma a biuro poselskie ma w Tomaszowie Lubelskim : "Bitwy pod Tomaszowiem Lubelskim

19.09.2010

Niedzielne uroczystości rozpoczął Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Następnie została odprawiona Polowa Msza Świeta w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. Biskupa dra Wacława Depo Ordynariusza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Po Mszy Św. odbyła się III Rekonstrukcja Bitew pod Tomaszowem Lubelskim. Inscenizacja historyczna zakończyła się prezentacją grup rekonstrukcyjnych i pojazdów historycznych."

"Minister Sprawiedliwości w Tomaszowie
11.09.2010

Spotkanie z Ministrem Zbigniewem Ziobro odbyło się w sali teatralnej Tomaszowskiego Domu Kultury. Na konferencji Poseł Zbigniew Ziobro odpowiadał na pytania mieszkańców powiatu tomaszowskiego. Pytania dotyczyły m.in. obecenej sytuacji politycznej w Polsce oraz Europie jak również katastrofy smoleńskiej. Mieszkanców powiatu tomaszowskiego interesowała także obecna sytuacja Stoczni Gdańskiej."

Do czasu przeprowadzenia przez Sejm ustawy pozostało nam tylko cierpliwie czekać, mam nadzieję , że wpływ grupy rekonstrukcji  z Tomaszowa Lubelskiego na posła okaże się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. 


(2010-10-31 00:00)
toratoratoratoratoratora
0
No tak, jak kura grzebie to wygrzebie.... Pan Poseł Żukowski to kandydat na Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski, wszystko jasne... (2010-10-31 00:00)
oloolo
0
Dziękuję Panom rekonstruktorom za słowa wsparcia. Właśnie zakończyły się prace komisji Administracji I Spraw Wewnętrznych. Mamy projekt, który został przyjęty przez komisję i idzie na plenarne posiedzenie Sejmu. Potem jeszcze Senat i Prezydent. Na chwilę obecną można odnotować wielki sukces. Udało się wprowadzić do ustawy wszystkie postulaty rekonstruktorów z czarno-prochowcami i z bronią sygnałową. Uwaga również z samoczynną. I teraz najciekawsze - przynależność do grupy rekonstrukcji historycznej jest powodem otrzymania pozwolenia na broń ostrą !!!!!!!! Proszę o trzymanie kciuków, zobaczymy co da się przegłosować na Sejmie i obronić w Senacie.
(2010-10-31 00:00)
toratoratoratoratoratora
0
Właśnie, co się da przegłosować....  Panie Pośle czyżby zaawoalowana obietnica?  Natomiast zawarcie w projekcie pewnych elementów to marnej jakości sukces, liczy się efekt końcowy a jak wiadomo projekt może znacząco odbiegać od finalnego wyglądu ustawy.Nie zamieniajcie drogi ustawy o broni w pokaz przedwyborczy.  (2010-10-31 00:00)
pastpast
0

Cóż jak dyskutujemy , to choć nie wprowadzajmy siew błąd i czytajmy ze zrozumieniem

cytat

"I teraz najciekawsze - przynależność do grupy rekonstrukcji historycznej jest powodem otrzymania pozwolenia na broń ostrą !!!!!!!!"

W propozycji ustawy brzmi to zupełnie inaczej

udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu, którego statutowym celem jest organizowanie rekonstrukcji

historycznych oraz zaświadczenie potwierdzające czynny udział w działalności statutowej  dla pozwolenia na broń do celów rekonstrukcji historycznych;

Czyli to nie powód a jeden z warunków otrzymania, dodatkowo , w Polsce nie ma specyfikacji tego typu broni. Czyli sam punkt ustawy może byc tylko jak wykryli przedmówcy zagraniem wyborczym. Jak koledzy zauważą w przy padku strzelców innych jak sprotowi koszt egazminu obecnie to ok 1000 zł, szafka na bron kilkastet zł. Kwestia jak będzie uznawany salut wyprodukowany z broni ostrej?? Możliwe że rozporządzenie wykluczy tego typu broń. Pozostaje jeszcze pytanie jak będzie uszczegółowione używanie broni i jej przechowywanie. Obecnie np w przypadku broni strzeleckiej niemożliwy jest wyjazd na kilkudniową imprezę , o ile nie zapewni się przechowywania broni w "magazynie broni".  Jesli nie zmieni się rozporzadzenie dot przechowywanie to zapomnijcie o kilkudniowych imprezach

 

 

 

(2010-10-31 00:00)
oloolo
0
Dziękuję za komentarze Panów Pasta i Toratoratora. Odnośnie zawartości merytorycznej bez komentarza :).  Co do śledztwa, że prace nad ustawą mają podtekst wyborczy to proszę o przyjęcie informacji, że : Jestem rekonstruktorem od 11 lat a posłem 4 i będę w rekonstrukcji jeszcze długo po okresie trwania mandatu. Przekładka moich prac nad tą ustawą na wybory, które będą jesienią 2011 roku jest równa ZERU !. Przeciwnie prasa i różni pacyfiści opluwają tych co chcą jakkolwiek poprawić fatalną obecną ustawę. Dziękuję kolegom z fundacji Polonia Militaris, czasopisma Strzelec i kolegom ze strzelectwa czarno-prochowego za pomoc w opracowaniu poprawek. I na koniec - proponuję z oceną dokumentu zaczekać do końca prac nad ustawą. (w 460 osobowym Sejmie i 100 osobowym Senacie jest tylko 2 rekonstruktorów).  
(2010-10-31 00:00)
toratoratoratoratoratora
0
Jlość rekonstruktorów a skladzie sejmu i senatu nie ma nic do rzeczy, dobrze, ze wśrod nich są rekonstruktorzy w ogóle. Natomiast komentarz do wychwyconej przez kolegę Pasta merytorycznej różnicy pozostawiam bez komentarza... Ja, natomiast Panie Posle nie zamierzam się tłumaczyć dlaczego nie jestem wielbłądem. (2010-10-31 00:00)
pastpast
0

Panie Pośle , chylimy czoła jeśli rzeczywiście zmiany wejdą w życie , ale .........

Za długo żyje w tym kraju , aby białe było białe a czarne czarne. Jeśli tak by było to po co zmieniamy ustawę? Jakim problemem była zmiana rozporządzenia MSWiA dot broni kolekcjonerskiej??

Panie pośle i panowie rekonstruktorzy, zmiana ustawy to poczatek. Przypomne że obecna ustawa ma kilkanascie lat , a jako taki wybór broni dekowanej na rynku jest od około 2-3 lat. Ponad 10 lat obowiazywania ustawy. DLACZEGO?

Czy w Polsce obowiazuje UOBiA pozwalająca posiadać broń - odpowiedz jest twierdząca - czy wydaje się taką broń często ?? Nie ustawa jet problemem a rozporzadzenia.

Panie Pośle .

Dlaczego w wymaganiach są stowarzyszenia mające w zakresie "organizacje" a nie "udział" w rekonstrukcjach?? Czy obym nie był złym prorokiem nie okaże się, że stowarzyszenie bedzie musiało udokumentować że ZORGANIZOWAŁO  kilka , kilkanaście rekonstrukcji?? 

Proszę  napisać gdzie merytorycznie mijam się z prawdą?

(2010-10-31 00:00)
pastpast
0

Panie Pośle , chylimy czoła jeśli rzeczywiście zmiany wejdą w życie , ale .........

Za długo żyje w tym kraju , aby białe było białe a czarne czarne. Jeśli tak by było to po co zmieniamy ustawę? Jakim problemem była zmiana rozporządzenia MSWiA dot broni kolekcjonerskiej??

Panie pośle i panowie rekonstruktorzy, zmiana ustawy to poczatek. Przypomne że obecna ustawa ma kilkanascie lat , a jako taki wybór broni dekowanej na rynku jest od około 2-3 lat. Ponad 10 lat obowiazywania ustawy. DLACZEGO?

Czy w Polsce obowiazuje UOBiA pozwalająca posiadać broń - odpowiedz jest twierdząca - czy wydaje się taką broń często ?? Nie ustawa jet problemem a rozporzadzenia.

Panie Pośle .

Dlaczego w wymaganiach są stowarzyszenia mające w zakresie "organizacje" a nie "udział" w rekonstrukcjach?? Czy obym nie był złym prorokiem nie okaże się, że stowarzyszenie bedzie musiało udokumentować że ZORGANIZOWAŁO  kilka , kilkanaście rekonstrukcji?? 

Proszę  napisać gdzie merytorycznie mijam się z prawdą?

(2010-10-31 00:00)
oloolo
0
Szanowni Panowie chętnie podejmę dyskusję po ostatecznym przyjęciu nowelizacji . Odnośnie moich intencji - to będąc posłem opozycji, staram się przekonywać do naszych re-konstruktorskich racji kogo tylko można. Przywoływanie bałamutnych intencji prac nad ustawą jest krzywdzące i to tyle.
(2010-10-31 00:00)
pastpast
0

Osobiście nie mam spiskowej teori dziejów, ale warto byłoby doprowadzić prace do szczęśliwego końca :)

 

(2010-10-31 00:00)
toratoratoratoratoratora
0
Olo  Past Ci postawil konkrtene pytanie o rozbieżność pomiędzy Twoimi słowami a zapisem projektu nie czaruj, nie rób z nas idiotow bo tutaj to się nie uda albo odpowiedz merytorycznie albo nie mów nic bo mydlenie oczu frazesami to nie tutaj . Zresztą jako nie opozycja byliście długo przy władzy nie można bylo wtedy tego zrobić? (2010-10-31 00:00)
szczeniak74szczeniak74
0
Panie Darku
Po pierwsze kultura po drugie nie agitujemy tu na żadną stronę lewą prawą czy inną .
Zamysłem artykułu jest aby poinformować o pracach nad ustawą .
Proszę nikogo nie obrażać i lepiej pisać uwagi merytoryczne niż brednie polityczne
(2010-11-01 00:00)
Pogromca TeletubisiPogromca Teletubisi
0
Toratoratora  masz rcję ! Kto zna Tomaszów Lubelski i jego mieszkańców, ten wie, ze napisałeś prawdę. Osoba kryjąca się pod nickiem Szczeniak74 powinna się wstydzić za to , co napisała.  (2010-11-02 00:00)
szczeniak74szczeniak74
0
To już zakrawa na schizofrenie pisać sam do siebie .
Darku Twoje oba profile są już powszechnie znane, Toratoratora i pogromca
(2010-11-03 00:00)
FozgenFozgen
0
Szczeniak, a może to jest pogromca tory :-O ???
(2010-11-03 00:00)
janwierzjanwierz
0
Kol. Szczeniak...74? Mam troche doswiadczenia i.. Pozwolenie na Bron! "Obiecanki cacanki a ogolem dla wszystkich ..." nie predko... (2010-11-16 00:00)
toratoratoratoratoratora
0
Minęło trochę czasu, niektórzy może przejrzeli na oczy albo dorośli i ciekawe co napiszą... a z utytłania się w politykę trudno umyć łapki.... a ustawa jest i widać jaka jest. (2011-09-23 00:00)

skomentuj ten artykuł