W rocznicę urodzin ostatniego adiutanta Marszałka Piłsudskiego

/ 5 zdjęć


Ostatni adiutant Marszałka Józefa Piłsudskiego – podpułkownik Aleksander Hrynkiewicz po wojnie zamieszkał w małym Chwalęcinie koło Niemczy. Zasłużony oficer urodził się 14 stycznia 1896 roku. 122 lata później – 14 stycznia 2018 roku, w dniu jego urodzin, przed chwalęcińskim domem, w którym mieszkał do lat 50., posterunek honorowy wystawili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58. Pułku Piechoty ... .

Aleksander Hrynkiewicz od 1917 roku był ułanem legendarnego 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich Władysława Beliny-Prażmowskiego. Nasz Beliniak był później oficerem 1. Pułku Szwoleżerów. Był też jednym z pierwszych polskich żołnierzy, jacy w kwietniu 1919 roku wkroczyli do Wilna, wypierając z tego miasta bolszewików. Od 15 stycznia 1935 roku, z rekomendacji generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, pełnił w Belwederze funkcję adiutanta Marszałka Józefa Piłsudskiego. We wrześniu 1939 roku był zastępcą dowódcy 1. Pułku Szwoleżerów, a w trakcie okupacji komendantem V Obwodu Mokotów Armii Krajowej.
Po wojnie zamieszkał w Chwalęcinie i na krótko w Wilkowie Wielkim. W drugiej połowie lat 50. wrócił do Warszawy, a następnie wyemigrował do Kanady, gdzie zmarł 15 czerwca 1981 roku.
Przy okazji wizyty w Chwalęcinie członkowie GRH 58 pp (4 psw) spotkali się z mieszkańcami wioski, którzy pamiętali czasy pobytu wśród nich podpułkownika Hrynkiewicza. Jednej z nich, miejscowy kowal, opowiedział "Czwartakom" interesującą historię dotyczącą konia, którego podpułkownik przyprowadził kiedyś do podkucia... To jednak już opowieść na inną okazję...

Foto: Marcin Łubkowski/DDZ24.eu

 


 

4.7
Oceń (3 głosów)

 

 

W rocznicę urodzin ostatniego adiutanta Marszałka Piłsudskiego - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł