W koszarach 31 Aleksiejewskiego Pułku Piechoty

/ 2 komentarzy / 33 zdjęćW tym roku minie 100 lat od rozpoczęcia I wojny światowej, zwanej też Wielką Wojną. Mszczonów doświadczył jej boleśnie. Wprawdzie nie okazała się ona dla niego aż tak katastrofalna w skutkach jak II wojna światowa ale także przyniosła mu zniszczenie, grabieże oraz śmierć wielu mieszkańców. Miasto leżało na zapleczu bitwy nad Rawką i Bzurą, podczas której doszło do 3 ataków gazowych (pod Bolimowem).
Mszczonowscy rekonstruktorzy, którzy zajmują się kultywowaniem lokalnej historii do tej rocznicy przygotowywali się blisko 12 miesięcy. Tyle czasu zajęło im przygotowanie mundurów obu ówczesnych, wrogich armii, a także skompletowanie ich wyposażenia. Na pagonach swoich carskich mundurów umieścili oznaczenie 31 Aleksiejewskiego Pułku Piechoty, który przed pierwszą wojną światową stacjonował właśnie w tym mieście. Pruskie mundury noszą natomiast oznaczenia 128 pułku piechoty, który potykał się z wojskami carskimi pod nieodległym Bolimowem.
17 maja mszczonowianie udali się w carskich uniformach do Skierniewic, gdzie wciąż stoją budynki koszarowe, w jakich w 1914 roku zakwaterowani zostali żołnierze 31 Aleksiejewskiego Pułku Piechoty. Celem wyjazdu było wykonanie stylizowanej sesji fotograficznej. Warto nadmienić, iż cześć budynków koszarowych, które przetrwały do naszych czasów została odrestaurowana i zagospodarowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Niestety nie wszystkie obiekty znalazły tak dobrego gospodarza. Kilka cennych zabytków cały czas niszczeje. Szczególnie żal jest dawnego lazaretu oraz budynku koszarowego od strony targowiska, na którego ceglanych murach są setki wyrytych nazwisk żołnierzy, którzy kiedyś stacjonowali w Skierniewicach. Na czerwonej cegle oprócz wpisów czynionych cyrylicą są też pamiątki po piechurach z 18 pułku z okresu II RP , a także inicjały tych, którzy służyli w Ludowym Wojsku Polskim.
31 Aleksiejewski Pułk Piechoty (ros. 31-й пехотный Алексеевский полк) do Skierniewic trafił w 1914 roku, czyli tuż przed wybuchem Wielkiej Wojny. Jego historia jest jednak znacznie dłuższa. Sformowany został za panowania carycy Anny Iwanownej -11 listopada 1731. Święto pułkowe obchodził 6 sierpnia. Jego żołnierze uczestniczyli w działaniach zbrojnych epoki napoleońskiej, ale największą sławę pułk zdobył podczas pierwszej wojny. We wrześniu 1914 roku podczas bitwy pod Tannenbergiem, jako jedyna formacja piechoty wydostał się niemal w całości z okrążenia. Dowodził nim wtedy Polak z pochodzenia pułkownik Suchaczewski. Na początku 1914 roku pułk należał do 2 Brygada Piechoty (Warszawa), która wchodziła w skład 8 Dywizji Piechoty - (8-я пехотная дивизия),(Warszawa), należącej do 15 Korpus Armijny - (15 АК, 15 армейский корпус), (Warszawa).
31 Aleksiejewski pp liczył etatowo: 4350 osoby, w tym: 78 oficerów, starszego lekarza i 4 młodszych, kwatermistrza, zbrojmistrza, kapelmistrza, kapelana, 75 starszych podoficerów i 266 młodszych, 36 chórzystów, 17 doboszy i trębacza, 89 ordynansów, 16 jednorocznych ochotników, 10 pisarzy, 23 felczerów, 6 lazaretowych, nadzorca lazaretu (info. Internet)Tekst: Piotr Dymecki - GRH STRZELCY im. 31 pSK Mszczonów
Foto: Marek Wardak -Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

W koszarach 31 Aleksiejewskiego Pułku Piechoty - opinie i komentarze

termisantermisan
0
jest klimat i pomysł, ciekawe miejsce ciekawie pokazane (2014-05-23 00:00)
wariagwariag
0
Witam serdecznie. W latach 1977-79 służyłem w tych koszarach, napisy doskonale pamiętam. Dodam, że Aleksiejewcy trafili do Skierniewic w 1910 roku zmieniając 38 Tobolski pp, który z kolei kwaterował tam od 1892 roku. Podpułkownik 31 pp Gieorgij Suchaczewski wyprowadził z okrążenia podczas bitwy pod Tannenbergiem oddział 1250 żołnierzy. Był to jedyny wyczyn tego rodzaju podczas operacji wschodniopruskiej w sierpniu 1914. Opisał to A. Sołżenicyn w książce "Sierpień Czternastego". Oto biogram tego oficera, który - jak mniemam - miał polskie "korzenie": http://www.grwar.ru/persons/persons.html?id=2962 Foto podpułkownika zapewne z okresu służby w 30 połtawskim pp w Warszawie (sądząc po kolorystyce otoku na czapce). Pozdrawiam. (2015-01-01 00:00)

skomentuj ten artykuł