VII Łabiszyńskie Spotkania z Historią, Wrześniowe Drogi

/ 1 komentarzy / 8 zdjęć


VII edycja „Łabiszyńskich Spotkań z Historią” będzie zatytułowana: „Wrześniowe Drogi”. Na jej treść będą się składały trzy tzw. wrześniowe inscenizacje („Korytarz Pomorski”, „Kierunek Warszawa”, „Linia Wisły”) nawiązujące dla walk prowadzonych podczas „Kampanii Polskiej 1939 roku”. Uzupełnieniem tematyki wojny obronnej, będzie inscenizacja numer cztery, a konkretnie „Rajd na St. Nazaire”.

Co szczególnie chcemy podkreślić, to nowe miejsce, które będzie areną piątkowej inscenizacji. Mamy nadzieję, że przypadnie oglądającym do gustu, bowiem oferuje bardzo wiele możliwości i pozwala – co ma dla nas kluczowe znaczenie – zaprezentować niemal cały zgromadzony na wydarzeniu komponent wojskowy. A ten będzie bardzo okazały, bowiem poza nie widzianym jeszcze w Łabiszynie sprzętem (kołowym, gąsienicowym czy artyleryjskim), będzie można zobaczyć tak charakterystyczną dla obrazu Kampanii Polskiej 1939 roku kawalerię  :-). 
Na tym nie koniec, bowiem piątkowy program to także spotkanie z zaproszonymi gośćmi (a tu szykuje się prawdziwa sensacja) i … druga tego dnia inscenizacja. Tym razem nocna, umiejscowienia przy łabiszyńskim młynie, co oznacza, że dobrze już znany obiekt (tak mocno wpisany w każdą z edycji wydarzenia) będzie można zobaczyć w innej (nocnej) odsłonie. Do tego w portowym klimacie marca 1942 roku i wycinka z działań, jakie prowadzili na terenie portu w St.Nazaire brytyjscy komandosi. Będzie filmowo, tajemniczo, zaskakująco i bardzo widowiskowo.

Sobota będzie dniem dość podobnym w formule do lat minionych, ale nie zbraknie w jej trakcie nowych elementów. Istotną zmianą będzie lokalizacja inscenizacji, bowiem tego dnia będzie się odbywała w obszarze tzw. Szerokiej Drogi. 
Wieczorem pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna w amfiteatrze (na wyspie). W niedzielę przenosimy się do Smerzyna, w którym przy jeziorze pokażemy ostatni, ale bardzo głośny (i obfity w środki pola walki) epizod VII edycji „Łabiszyńskich Spotkań z Historią”.

Szczegółowy harmonogram zamieścimy niebawem. Aktualnie dopracowujemy każdy z jego punktów i zaraz po ich zamknięciu, przekażemy stosowną informację (razem z mapkami). 
Co także chcemy podkreślić, a co składa się nie mniej na klimat całego wydarzenia, to tzw. przestrzeń cywilna, która tworzy otoczenie „działań mundurowych”. Tych również nie zabraknie, a spora część miasta przeniesie się w czasie do przełomu sierpnia/września 1939 roku. Będzie epokowa muzyka, specjalna scenografia, dioramy SRH/GRH, goście (specjalni i rekonstrukcyjni) z zagranicy, a wszystko w wyjątkowej (i bardzo gościnnej) atmosferze miasta. 
Już teraz serdecznie zapraszamy  :-).

Tymczasem prezentujemy kilka fotografii, które zostały wykonane z myślą o wizualizacji tegorocznych „Spotkań”. 
Sesję (w I połowie stycznia br.) zorganizowało Stowarzyszenie „Odwach”, a wzięli w nim udział, obok członków „Odwachu”, także reprezentanci GRH „7 DAK” i SRH „AA7”. Autorem zdjęć jest nieoceniony Jarek Koperski. 
Dodamy, że przy okazji sesji zostały również zrealizowane zdjęcia do filmowej zapowiedzi VII edycji „Spotkań”. Film, podobnie jak temat graficzny, zaprezentujemy już wkrótce. Prosimy o jeszcze odrobinę cierpliwości. 
I ostatnia informacja na dzisiaj. W marcu ruszy oficjalna strona internetowa „Łabiszyńskich Spotkań z Historią”. Będzie zawierała wszystkie ważne dla wydarzenia informacje oraz wskazówki. Serdeczne pozdrawiamy

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2018-06-01

5
Oceń (3 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
wybieram się tam!

 

VII Łabiszyńskie Spotkania z Historią, Wrześniowe Drogi - opinie i komentarze

Syberius89Syberius89
0
Cześć! Czy ktoś z tutaj odwiedzających jest z okolic Krakowa i wybiera się na to wydarzenie? Chętnie bym się z kimś zabrał :) (2018-05-07 17:30)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu