VI Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej

/ 2 zdjęć


24.08.2014 r. w Białowieży rusza VI - Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W tym roku rajd koncentruje się na terenie Puszczy Białowieskiej. Po raz pierwszy na trasie rajdu znajdą się Kituryki. Miejsce związane z 5 Brygadą Wileńską. Zakończenie rajdu odbywa się 28 sierpnia w Narewce w rocznicę śmierci "INKI".
O przygotowaniach do rajdu mówi Pan Bogusław Łabędzki prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Danuty Siedzikówny "INKI"Po Pomorskim rajdzie "Łupaszki" Podlaski jest drugą imprezą w Polsce trwa 4-5 dni i obejmuje dozór 24 godziny na dobę. Zakończenie rajdu zawsze ma miejsce w Narewce i kończy się 28 sierpnia w dniu śmierci "INKI" . Tegoroczny rajd odbędzie się na terenie Puszczy Białowieskiej. Jest w tym roku w planie odwiedzenie miejsca związanego z mjr. Łupaszką. Jest to miejsce mało znane są to Kitutyki niedaleko Jałówki w gm. Michałowo. Planujemy tam odsłonięcie tablicy poświęconej Aldonie i Maksowi z V Wileńskiej. Są to osoby blisko związane z mjr Łupaszką.


Rajd jest skierowany do osób, które chcą zdobyć wiedzę i żywo się interesują historią Żołnierzy Wyklętych, którzy w wielu przypadkach oddali swe życie dla dobra Ojczyzny.Trasy rajdu są pokonywane piechotą. Czasami wykorzystujemy środek transportu w celu przerzutu. Jak to miało miejsce w poprzednich edycjach, gdy rajd odbywał się w okolicach Bociek, a trzeba było się znaleźć w okolicach Narewki. Każdego roku trasy się zmieniają i związane są z miejscami historycznymi.


Chcemy dotrzeć do mogiły "Jastrzębia" i " Julka " w Topile, chłopaków mjr. Łupaszki. Do Narewki, Olchówki, Guszczewiny,Siemianówki na Podborowisko, gdzie leżą żołnierze Konusa z grupy Białowieskiej. Ciągle jeszcze nie odnalezieni. Leży tam dziesięciu w niewiadomym miejscu. Chcemy pójść do Kapiańszczyzny.W rajdzie uczestniczą grupy z całej Polski. W poprzednich edycjach były grupy z Wrocławia, Poznania, Gliwic, Gdańska czy Sopotu. W ubiegłym roku w rajdzie brała udział grupa dzieci. Najmłodsza uczestniczka miała 7lat. Najstarszy uczestnik miał prawie 90lat, były żołnierz I Brygady Wileńskiej.Operujemy zawsze w formie czterech szwadronów. Dlatego ,że V Wileńska Brygada na terenie Podlasia funkcjonowała w czterech szwadronach. My podtrzymujemy tę tradycje i uczestnicy są dzieleni na tyle szwadronów.

Grupy dostają do wykonania zadania i trzeba posługiwać się zasadami życia konspiracyjnego. Posługiwać się metodami odnajdywania celów w terenie. Posługiwanie się mapą czy kompasem.

Głównymi organizatorami są : Stowarzyszenie Danuty Siedzikówny "INKI" w Hajnówce, Instytut Pamięci Narodowej. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

Dodatkowo wspiera nas Stowarzyszenie mjr. Łupaszki z Sopotu. Od ubiegłego roku współorganizatorem jest Zakon Rycerzy Maltańskich, który dba o stronę szkolenia sanitarnego. W tym roku będzie współorganizatorem Muzeum Wojska Polskiego z Białegostoku, które zorganizuje prezentacje eksponatów muzealnych.

Patroni honorowi : Związki Żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Na zakończenie rajdu 28 sierpnia w Narewce jest organizowane ognisko. Przyjeżdża wiele osób i gości na rocznicę śmierci "INKI" Jest sprawowana msza św. w koncelebrze w parafialnym kościele św. Jana Chrzciciela.

Dariusz Domowicz

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2014-08-24

5
Oceń (5 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:wybieram się tam!

 

VI Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu