Uroczystości w Lesie Bacieczkowskim 2018.

/ 19 zdjęć


Z lokalnej prasy,13 VII 2018 rok:
W najbliższą niedzielę (15 lipca) mija 75. rocznica zbrodni w Lesie Bacieczki dokonanej przez hitlerowców na co najmniej dwóch tysiącach mieszkańcach obecnego województwa podlaskiego, w tym zwłaszcza na białostockiej inteligencji. Mimo upływu 75 lat nie sporządzono dotąd wyczerpującego opisu historycznego tego mordu i nie ma pełnej listy imiennej ofiar. Władze Białegostoku upamiętniały dotąd tę zbrodnię tylko przy okazji obchodów rocznic wybuchu II wojny światowej.
15 lipca, a wcześniej 10 lipca 1943 r. Niemcy dopuścili się w Lesie Bacieczki zbrodni na zakładnikach – głównie mieszkańcach Białegostoku, w tym inteligencji. Lipiec tamtego roku był okresem wzmożonego terroru niemieckiego skierowanego wobec ludności polskiej Okręgu Białystok.

Wyraziciele polskiej niepodległości.
Latem 1943 r. na tablicach ogłoszeń i ścianach białostockich domów pojawiły się ogłoszenia podpisane przez komandora bezpieczeństwa i SD na okręg białostocki. Mieszkańcy czytali z przerażeniem: „W celu zadośćuczynienia rosnących w ostatnim czasie napadów na Niemców i ludność miejscową w Białymstoku, zarządziłem rozstrzelać w dniu 10 lipca 1943 r. 85 osób z miejscowej ludności, przeważnie inteligencji, jako wyrazicieli polskiej niepodległości”.

W kolejnych dniach pojawiały się podobne. Jak pisał Jerzy Szczucki w 1993 r. w kwartalniku Białostocczyzna wydawanym przez Białostockie Towarzystwo Naukowe, wczesnym rankiem 10 lipca 1943 r. aresztowano grupę nauczycieli, urzędników i uczniów. Przetrzymywano ich zaledwie kilka godzin w więzieniu białostockim, a następnie wywieziono na miejsce masowych straceń w lasku pomiędzy Starosielcami a wsią Bacieczki...


Las Bacieczki,30 VIII 2018 rok,godzina 18 przed pomnikiem:


Msza święta i uroczystości upamiętniające Cywilnych Obywateli Rzeczypospolitej Polskiej - Ofiar Niemieckiego i Sowieckiego Totalitaryzmu w Okresie II Wojny Światowej.
Uroczystosci zorganizowane zostały przez:
 Parafię św. Faustyny Kowalskiej w Białymstoku oraz I Parafialną Drużyną Harcerską "Faustyna" a także Stowarzyszenie Grupa Wschód.
Mszę świętą odprawił ksiądz Aleksander DOBROŃSKI,słowo historyczne wygłosił profesor Czesław DOBROŃSKI.
Po mszy zebrani zapalili znicze i uczcili rozstrzelanych tu mieszkańców miasta i okolicy.
Wśród gości byli:kandydaci na urząd Prezdenta Miasta Białystok,a także delegacja z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wspomnienia...:


Las Bacieczkowski,rok 1985:całodzienna wycieczka szkolna...sprzątanie miejsca pamięci narodowej...


P.S:Ząbeczku szczera inicjatywa!!!Może w następnym roku będzie Nas więcej.

Przydatne linki:

1.https://www.facebook.com/StowarzyszenieGrupaWschod/

2.http://www.faustyna.archibial.pl

3.https://bialystok.tvp.pl/38752542/30082018-godz1830

Od 1:01 do 2:30.

4.https://poranny.pl/las-bacieczkowski-bialostoczanie-uczcili-ofiary-ii-wojny-swiatowej-zdjecia/ar/13455818

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

Uroczystości w Lesie Bacieczkowskim 2018. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł