uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Boju o Miedzichowo - Miedzichowo, 09 lutego 2019 roku

/ 64 zdjęć


W minioną sobotę, tj. 09 lutego 2019 roku mieliśmy przyjemność organizować inscenizację walk powstańczych z początku 1919 roku. Odbyło się to w ramach uroczystych obchodów 100. rocznicy Boju o Miedzichowo. Już od samego rana było można odczuć, że coś pozytywnego w miejscowości na zachodnim krańcu Wielkopolski się wydarzy, gdyż mieszkańców raz po raz mijały powstańcze patrole.Obchody rozpoczęła msza święta w Kościele Parafialnym pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Następnie miało miejsce oficjalne odsłonięcie muralu związanego z Powstaniem Wielkopolskim, grafiki która zdobi ścianę jednego z budynków w centrum Miedzichowa. W dalszej części pochód uczestników przeszedł ulicami Miedzichowa w kierunku szkoły, przy której znajduje się obelisk upamiętniający walki powstańcze w latach 1918-19. Po odczytaniu apelu, zaproszeni goście złożyli kwiaty i znicze.

Jednym z ostatnich elementów sobotnich wydarzeń była inscenizacja historyczna walk powstańczych z okolic Miedzichowa tj. Boju o Miedzichowo. W przywołanym wydarzeniu wzięły udział następujące grupy:

1) Stowarzyszenie Mundury Historyczne, Niemcy

2) SRH Gloria Viktoria, Gdańsk

3) SRH Marienburg, Malbork  

4) Wronieckie Towarzystwo Historyczne "Historica", Wronki

5) GRH Kreuz 1914, Poznań

6) East & West, Opalenica

7) Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty, Pleszew

8) Eka - Poznań

9) GRH Cal. 45 Śrem

10) Koleżanki i Koledzy niezrzeszeni: Jarek, Arek, Ania, członkowie OSP w Miedzichowie oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Miedzichowie.

Na zakończenie obchodów zostało przygotowane ognisko wraz ze stanowiskami do pieczenia kiełbasek ... była też oczywiście grochówka:)

Pięknie wszystkim dziękujemy za uczestnictwo.

Podziękowania kierujemy również na Pana Wójta, Panią Sekretarz oraz Pana Dyrektora Szkoły Podstawowej w Miedzichowie za wspaniałą współpracę przy organizacji inscenizacji ... wierzę gorąco, że przed nami jeszcze wiele wspólnych inicjatyw:)


 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Boju o Miedzichowo - Miedzichowo, 09 lutego 2019 roku - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł