Uroczystości rocznicowe bitwy pod Mysłowem 1863

/ 7 komentarzy / 52 zdjęć


W dniu 8 września 2013 roku w Mysłowie (woj. Lubelskie) odbyły się uroczystości rocznicowe Bitwy pod Mysłowem stoczonej 4 września 1863 roku. Na uroczystościach nie zabrakło GRH 14 pułku strzelców syberyjskich z Przasnysza, którzy wystąpili w roli Powstańców. Uroczystości odbyły się pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Patriotycznej na której obecna była delegacja GRH 14PSS z Przasnysza ze sztandarem powstańczym Ziemi Przasnyskiej. Następnie odbyło się uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego Pomnika Powstańców. Pod Pomnikiem odbył się Apel Poległych oraz złożono wieńce. W czasie uroczystości pod Pomnikiem wartę honorową trzymali rekonstruktorzy z Przasnysza.

O godz. 16:00, rozpoczęła się długo oczekiwana przez widownie Inscenizacja bitwy pod Mysłowem. Zaprezentowano marsz Powstańców z rannym do obozu w którym rannemu udzielono pomocy. Powstańcy zaalarmowani przez dzieci o zbliżających się wojskach rosyjskich zebrali broń i ruszyli do ataku. Rozpoczęła się krwawa bitwa z piechotą rosyjską wspomaganą przez kozaków.

Bitwa pod Mysłowem miała miejsce 4 września 1863 roku. Oddział dowodzony przez ppłk. Józefa Jankowskiego – Szydłowskiego wypoczywał na terenie dworu w Mysłowie. Powstańcy dowiedziawszy się o zbliżających Rosjanach dowodzonych przez gen. Krydynera zebrali się na naradzie. Ppłk. Jankowski po naradzie z mjr. Adamem Zielińskim i resztą oficerów zadecydowali o podjęciu walki. W czasie krwawych i gwałtownych walk poległo 30 powstańców. Oddziałom powstańczym udało się wyjść z okrążenia i przedostać głównymi siłami do Żelechowa. Po bitwie pod Mysłowem ppłk. Jankowski wymaszerował do Maciejowic i przeprawiając się przez Wisłę dotarł do Puszczy Kozienickiej gdzie przystąpił do regeneracji oddziału.

GRH 14 PSS z Przasnysza dziękuje organizatorowi za zaproszenie na te patriotyczne uroczystości gdzie po raz kolejny mogliśmy przedstawić widzom walki powstańców styczniowych o Niepodległość Polski. Dziękujemy kolegom rekonstruktorom za wspólny udział a licznie zebranym widzom za gorące brawa.
Poniżej krótka galeria fotograficzna, film z inscenizacji autorstwa Łukasza Kurowskiego (Lukow24.pl)
i krótki filmik z tańca Agnieszki i Radka przy muzyce z harmośki Dawida.

Uczestnicy inscenizacji:
Powstańcy

- GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza koło historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.
- GRH Zamek Olsztyn.
- 9 Rota 1863 (dezerterzy rosyjscy)
- Stowarzyszenie Kawaleryjskie z Garwolina
Rosjanie

- Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych „KRESY” z Białegostoku.
- Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. rtm. Wincentego Zawadzkiego.
- 9 Rota 1863 (pierwszy atak).

List Prezydenta RP z okazji upamiętnienia bitwy pod Mysłowem
 


 

5
Oceń (13 głosów)

 

 

Uroczystości rocznicowe bitwy pod Mysłowem 1863 - opinie i komentarze

blue savageblue savage
0
Na najbliższym spotkaniu 9 Roty dezerterów czeka chłosta stemplami ;) Pozdrawiam :) (2013-09-13 00:00)
FaZaFaZa
0
Eeee..ale w dobrą stronę poszli. (2013-09-13 00:00)
Stach67Stach67
0
* (2013-09-13 00:00)
Stach67Stach67
0
Panowie i Panie jesteście niezmordowani. Ten taniec jest rewelacyjny. Harmonista wie po co ma harmonię. Przepraszam za tą gwiazdkę ale wcześniej nie wiedzieć czemu nie mogłem zamieścić komentarza. Pozdrawiam! (2013-09-13 00:00)
bodziobodzio
0
Taniec pierwsza klasa. Niezastąpiony jest dźwięk harmonii. Pozdrawiam! (2013-09-13 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Taniec rewelacyjny. Tylko po co Radek miał kindżał w zębach? Kobiet się przecież nie boi . Choć Agnieszka diablica i dobra klingą może by się musiał opędzać. Rekonstrukcja w porządku (Choć jak zobaczyłem powstańców wychodzących z za kukurydzy trochę się zdziwiłem). Niestety od XXI wieku nie uciekniemy i coraz trudniej znaleźć miejsca szczególnie koło miejscowości "nie skażone" współczesnością. (2013-09-13 00:00)
Northern VolunteerNorthern Volunteer
0
... no cóż taki los dezerterów. Impreza naprawdę bardzo udana! A kozacka harmoszka... tego trzeba było posłuchać na żywo. Szczególnie polecam mały recital w wykonaniu Dawida za kukurydzą w oczekiwaniu na bitwę. Wersja "Katiuszy"... Ci co słyszeli wiedzą o co chodzi :-). Jeszcze raz dzięki dla całego 14 PSS za gościnę i udany weekend. (2013-09-13 00:00)

skomentuj ten artykuł