Uroczyste obchody 78. rocznicy Bitwy nad Bzurą w Piątku

/ 1 komentarzy / 29 zdjęć


10 września 2017 roku, godz. 6.30. Właśnie zjechaliśmy z autostrady na drogę krajową nr 703 na kierunek Łęczyca – Piątek. Za oknem piękna wrześniowa poranna mgła. Przyroda powoli budzi się do życia. Spoglądając na te niezwykle przyjemne krajobrazy za oknem przychodzi nam myśl „Czy taki właśnie widok mógł witać żołnierzy we wrześniu 1939 roku? My „zmęczeni” zaledwie 2h podróżą samochodem a Oni, żołnierze Armii „Poznań” wkraczający na ziemie łódzkie byli już w walce od 10 dni. Czy choć przez chwilę, mając za sobą przed sobą i nad sobą niemieckie oddziały mieli okazję choć na chwilę odpocząć i zastanowić się gdzie się znajdują i dokąd zmierzają?

… tuż za Łęczycą skręcamy na Tum, do jedynej romańskiej Archikolegiaty w Polsce - Archikolegiata NMP Królowej i Św. Aleksego. Kościół wniesiony w XII wieku, pomimo, że zwiedzany tylko z zewnątrz (pierwsze nabożeństwo od 8) i tak robi niesamowite wrażenie. Dalej, widziana z oddali Góra Św. Małgorzaty i … Piątek.

Przyjazd do wsi gminnej, w której znajduje się geometryczny środek Polski związany był z uroczystymi obchodami 78. rocznicy bitwy nad Bzurą. Zanim jednak przyszło do oficjalnej części naszej wizyty spotkaliśmy się z Panem Stanisławem Cisakiem, członkiem Zarządu Towarzystwa Miłośników Piątku i okolic, autorem książek o dziejach wsi i okolicznych miejscowości: „Środek Polski”, „Piątek, z dziejów miasta i okolic”, „Ludzie i czasy środka Polski”. Pan Stanisław był tak uprzejmy i podczas prawie 4 godzinnej wyprawy po okolicy przekazał nam szereg niezwykłych informacji związanych z wydarzeniami z września 1939 roku. Zobaczyć miejsca i usłyszeć historię z nimi związaną  … bezcenne.

Panie Stanisławie, jeszcze raz gorące podziękowania dla Pana.

Około południa, bogatsi o nowe fakty dotyczące walk żołnierzy 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii udaliśmy się do Kościoła Świętej Trójcy, gdzie została odprawiona msza święta w intencji żołnierzy z września 1939 roku. Następnie pod Pomnikiem 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej, w asyście Pododdziału Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych im. Franciszka Seweryna Włada w Poznaniu wystawiliśmy honorową wartę. W dalszej części obchodów głos zabrał Pan Krzysztof Lisiecki – Wójt Gminy Piątek i pozostali zaproszeni goście. Po złożeniu kwiatów i naszego znicza, uroczystości zakończyła honorowa defilada wojskowego pododdziału z Poznania.

Bardzo mile wspominamy pobyt w Piątku. Oficjalnie byliśmy tutaj pierwszy, ale wierzymy, że nie ostatni raz. Panie Wójcie, wyrazy uznania dla Pana i dla Pana współpracowników, a także dla lokalnej społeczności
za podtrzymywanie pamięci o żołnierzach z okresu II RP.

Serdecznie dziękujemy za możliwość uczestnictwa w uroczystościach i za przemiłą gościnę.

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

Lokalizacja

 

Uroczyste obchody 78. rocznicy Bitwy nad Bzurą w Piątku - opinie i komentarze

KomskiKomski
0
Wielkie brawa dla Kolegów! I pozdrowienia od GRH 58 pp :) (2017-09-13 09:02)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu