UROCZYSTA ZMIANA WARTY W KRAKOWIE 31.10.2013.

/ 3 komentarzy / 8 zdjęć


Jak co roku na Rynku Głównym w obecności p. Prezydenta Majchrowskiego i władz Krakowa odbyła się uroczystość związana z Rocznicą Wyzwolenia Krakowa (w tym roku 95). Uroczystość rozpoczęła się od części historycznej w której wzięli udział członkowie grup rekonstrukcyjnych z okresu IWS.

Najpierw od strony ul. Grodzkiej zjawił się pododdział żołnierzy w mundurach AW z kokardami biało-czerwonymi (symbolizujący pododdział polski jaki z koszar przy ul. Kalwaryjskiej wysłał A. Stawarz) Patrol ten podszedł do stojących na warcie przy Wieży Ratuszowej żołnierzy AW a jego dowódca oznajmił że żołnierze nowo tworzącego się WP przejmują wartę.

Warta AW bez oporu oddaje” odwach „ zwija flagę AW i po odpowiednich wpisach do księgi warty opuszcza wartę. Dowódca pododdziału WP wyznacza nową wartę i staje wraz z nią. Zołnierze AW odchodzą i po rozmowach decydują się na wstąpienia do WP , na znak tego przypinają biało-czerwone kotyliony. Po uroczystym hejnale i wystrzale z armaty Bractwa Kurkowego następuje zmiana warty pomiędzy stojącymi na warcie żołnierzami WP a Strażą Miejską.

Warta WP dołącza do pozostałych .Następują przemówienia , składanie wieńców pod Wieżą Ratuszową przysięgi itp. W trakcie zmiany warty jak było w 1918r. tak i teraz właściciel lokalu w Sukiennicach p. Noworolski (wnuk) przysłał kelnera z symbolicznym posiłkiem dla żołnierzy wartowników WP. Całość części historycznej uroczystości jak zwykle b. sprawnie i z dużą wiedzą komentował p. mgr M. Kozioł.

Po uroczystościach na rynku wszyscy zostali zaproszeni (jak w ub. roku) do Galerii p. Sosenki (który występuje w 13pp) w Rynku Gł. gdzie pani Sosenko przygotowała poczęstunek i gdzie zostały wręczone „Podziękowania” za udział i pomoc w organizacji uroczystości od p. Prezydenta Majchrowskiego i nie tylko. W uroczystości jak zwykle udział wzięli członkowie :
GRH 13 Galicyjski PP „Krakowskie Dzieci”
GRH Gorlice 1915
GRH Artyleria Krakowska

W uroczystościach na Cmentarzu Rakowickim przy grobie A. Stawarza uczestniczyli kol. z IPP I Brygady Legionów .

Z Galerii członkowie GRH Gorlice 1915 i GRH Artyleria Krakowska udali się na obiad do p. Noworolskiego ,na który ich zaprosił, a pozostali na obiad do Domu Poloni którym zostali ugoszczeni przez Urząd Miasta. Po obiedzie wszyscy udali się do gospody „CK Dezerterzy” na ul. Brackiej na zaproszenie jej właściciela gdzie przy piwku prowadzili rozmowy. . Szereg zdjęć z uroczystości można zobaczyc w Internecie: „ 95 Rocznica oswobodzenia Krakowa.” Poniżej załączam zdjęcia z obiadu u p. Noworolskiego , a inne z uroczystości dołączę po otrzymaniu od kolegów.


Zbigniew Sira GRH Artyleria Krakowska.
 


 

5
Oceń (8 głosów)

 

 

UROCZYSTA ZMIANA WARTY W KRAKOWIE 31.10.2013. - opinie i komentarze

zsirazsira
0
PODZIEKOWANIE dla p. W. Majki za udostępnienie zdjęć (4) z warty pod Wieżą Ratuszową.
(2013-11-05 00:00)
mauser98kmauser98k
0
Bardzo ładna relacja. Pozdrawiam (2013-11-05 00:00)
zsirazsira
0
mauser98k - dzięki i również pozdrowienia. Z.S.
(2013-11-05 00:00)

skomentuj ten artykuł