Umundurowanie żołnierza WOP/MON lata 80 XX w.

/ 5 komentarzy / 51 zdjęć


Witam!
Chciał bym przedstawić umundurowanie żołnierza WOP/MON z początku lat 80 XX w. Składa się z:

Bluza wz.5637
Bechatka wz.5636
Spodnie wz.5637
Opinacze brązowe
+ wyposażenie.

Moja kolekcja składa się z:

UMUNDUROWANIE
Bluza 5637, BHT-ka 5636, opinacze brązowe, czapka garnizonowa z zielonym otokiem + złoty otok, czapka polowa, czapka zimowa uszatka, mundur wyjściowy gabardynowy (w moim przypadku zaadaptowany mundur podchorążego), koszula żołnierza szeregowego.

WYPOSAŻENIE
Dres/ocieplacz, kalesony, koszulka z długim i krótkim rękawem, BGS-y, namiot/pałatka, pas parciany z ładownicą na magazynki do AK, torba na OP-1, chlebak, ładownica na granaty, 2x torba z maską „słoń”, niezbędnik, maszynka do golenia, plecak kostka + koc, manierka i menażka.(pas skórzany to tylko kwestia paru dni)

BLUZA WZ.5637
Bluzę zapina się na 5 guzików, każdy z nich kryty oprócz ostatniego zapinanego na pętelkę pod kołnierzem. Bluza ta posiada 2 kieszenie na piersiach oraz jedną na lewym rękawie. Kieszenie posiadały patkę z jednym guzikiem odkrytym z orłem. Wcześniejsza wersja bluzy posiadała 3 paski na kamuflaż. W środku bluza posiada podszewkę w kolorze khaki. Na dole bluzy znajdują się dwa rozcięcia, które ułatwiały włożenie bluzy do spodni oraz łatwiejsze poruszanie. Z tyłu pod kołnierzem znajdował się kawałek białego materiału na podpisanie się. W środku znajdują się 3 kieszenie, jedna na lewym boku, a dwie na prawym.


SPODNIE WZ.5637
Spodnie zwężały się ku dołowi. Posiadały dwie kieszenie biodrowe i dwie udowe. Zapinane na dwa guziki w pasie i pięć w rozporku. Spodnie w pasie były regulowanie dwoma tasiemkami. Pod stopami posiadały gumki aby spodnie nie „wychodziły” z butów.

BECHATKA WZ.5636
Kurtka zimowa posiadała na dole 2 kieszenie wpuszczane, jedną na wysokości klatki piersiowej. Na rękawie znajdowała się identycznie jak w bluzie kieszeń. Różniła się tylko guzikiem (w bluzie odkryty z orłem a w BHT-ce płaski kryty). Bechatka zapinana była na 4 guziki kryte i jeden z orłem pod szyją. Pod kołnierzem znajduję się kawałek materiału umożliwiający spięcie kołnierza. W środku kurtka posiadała miejsce na guziki z podpinki.

CZAPKA POLOWA (ROGATYWKA) WZ.71
WZ.71 posiadała szarego orzełka słabo widocznego na tle kamuflażu. Rogatywka posiadała usztywnienie ze siateczki z tworzywa sztucznego. Wewnątrz czapki była odpinana podpinka, którą zapinano na 4 guziki.

OPINACZE BRĄZOWE
Były produkowane w dwóch wariantach kolorystycznych. Czarne WLiOPK /MW i Brązowe WLąd/WOP. Opinacze występowały w różnych wariantach. Najczęściej spotykane to wersja dla żołnierza szeregowego. But był sznurowany przez 6 lub 7 oczek w zależności od rozmiaru. Opinacz był przyszyty, zapinany na dwie metalowe klamry. Używano wersji z podeszwą olejoodporną oraz nie olejoodporną. W środku znajdowała się plastikowa wkładka.

MUNDUR WYJŚCIOWY. (dokładnie mundur podchorążego, jak wyżej pisałem zaadaptowany jako mundur wyjściowy żołnierza ZSW)

BLUZA
Bluza posiadała cztery kieszenie zapinane na odkryte guziki z orłem. Zapinaną ją na 4 podobne guziki. Różniły się tylko wielkością. Posiadała podszewkę oraz dwie kieszenie z każdego boku po jednej. Pagony również zapinane na odkryte guziki z orłem.

SPODNIE
Spodnie zapinane na dwa guziki w pasie jeden ze strony zewnętrznej a drugi wewnętrznej. Rozporek zapinany na pięć guzików. Z tyłu znajdowała się kieszeń wpuszczana. Spodnie posiadały również dwie kieszenie wpuszczane z prawej i lewej strony.

Koszula żołnierza szeregowego zapinana na sześć guzików. Przy każdym mankiecie takie same guziki

Krawat

CZAPKA GARNIZONOWA (otok WOP)
Orzełek metalowy przypinany na 2 druciki. Zielony otok charakterystyczny dla Wojsk Ochrony Pogranicza. Pasek skórzany noszony pod brodą jak i również nad daszkiem.

WYPOSAŻENIE

PAS PARCIANY
Pasy parciane były produkowane w dwóch wersjach z blaszkami i z drutami. Regulacja pasa polegała na przesunięciu „założonego” odcinka w daną stronę. Na pasie znajdowały się również szlufki tzw. „bojówki” z D-ringami do zamocowania manierki.

SZELKI PARCIANE.
Również produkowane w wielu wersjach np.: późna wersja nylonowa. Szelki posiadały cztery lub dwa D-ringi w zależności od roku produkcji. Po bokach na wysokości paska spinającego znajdowały się kolejne D-ringi do mocowania pasków które doczepiało się do wyposażenia.

ŁADOWNICA NA MAGAZYNKI DO AK
W ładownicy znajdowało się miejsce na 3 magazynki do AK. Wykonywane w różnych wersjach. Zapinane na skórzany pasek przebijany na „ćwieku”.

TORBA NA WYPOSAŻENIE „CHLEBAK”
według instrukcji rozmieszczenia osprzętu w T-55 z 76. roku, w chlebaku znajdować się powinny:
-menażka
-niezbędnik włożony do menażki
-manierka w pokrowcu
-chusteczka do nosa 2szt.
-ręcznik szeregowca 2szt.
-szczotka do zębów
-pasta do zębów
-krem do mycia rąk
-mydło 100g
-beret
-igła ręczna
-nici bawełniane 25mb
-pędzel do golenia
-żyletka 10szt.
-maszynka do golenia
-krem do golenia

NIEZBĘDNIK.
Niezbędnik składa się z łyżki, widelca oraz noża. Wyprodukowany przez firmę Gerlach.

MASKA PRZECIW GAZOWA „SŁOŃ”
Maska MUA również nazywana SzM41M. Maska ta zawdzięcza swoja nazwę wężowi oddychającemu, który łączy maskę z pochłaniaczem.

OP-1
Kombinezon przeciwchemiczny, który składał się z płaszcza z kapturem, pończoch ochronnych, rękawic ochronnych z bawełnianymi ocieplaczami, torby na cały zestaw. Wraz z OP-1 używano maski „SŁOŃ” i „BULDOG” (MP-4)

PLECAK KOSTKA.
Tornister będący na wyposażeniu każdego żołnierza WP. Nazwę zawdzięcza swojemu kształtowi.

CYT. Wikipedia
Klapa główna jest zamykana na dwa paski. W celu zamknięcia każdy z nich musi być przełożony dwukrotnie przez oddzielną metalową klamrę (tą samą metodą zapinane są inne paski)

Wnętrze plecaka jest zabezpieczane przed przypadkowym wypadnięciem ekwipunku również systemem dwóch pasków. W tym jeden łączy przednią ścianę(pod klapą)plecaka z tylną. Następnie dwa kawałki materiału(przedłużenie boków plecaka tzw. komin) spinane na jeden pasek.

Plecak posiada 3 kieszenie wewnętrzne. Przednie kieszenie są do połowy wysokości dzielone na 2 jednakże przy dnie łączą się one w jedną. Ostatnia przegroda mieści się na plecach w dolnej części komory. Wszystkie kieszenie mają około 14cm wysokości.

Boki, klapa(dodatkowo usztywniona) i dno tornistra jest z podwójnej warstwy brezentu reszta natomiast z pojedynczej.

Wszystkie paski zakończone są metalowymi okuciami zabezpieczającymi przed 'pruciem się'.

KOC.
Szary koc troczony do w/w plecaka. Wykonany z wełny, włókna celulozowego i poliamidu.

DRES/OCIEPLACZ
Dres składał się z bluzy i spodni. Wykonany z solidnego materiału 100% bawełna. Od wewnątrz miękka tkanina PLUSZ która magazynuje maksymalne ilości ciepła oraz wchłania nadmiar wilgoci. Anatomiczny krój i płaskie szwy gwarantują doskonały komfort i swobodę ruchów. Bluza z wytrzymałymi ściągaczami w pasie i mankietach. Spodnie są wyposażone w kieszeń oraz kryty rozporek na guziki. W pasie wszyta szeroka guma.

KALESONY WOJSKOWE I KOSZULKI
Białe kalesony posiadające na dole nogawek ściągacz. Zapinane na dwa guziki z przodu. Brak guzików w rozporku. Koszulki były produkowane w dwóch wersjach: z krótkim i długim rękawem. Koszulka z krótkim rękawem używana w okresie letnim a z długim w okresie zimowym.

SPODENKI SPORTOWE BGS-Y
Bojowe Gacie Sportowe lub Bojowe Gacie Szeregowca. Wojskowe spodenki gimnastyczne. W pasie wiązane tasiemką. Spodenki były używane w lWP jako bielizna i jako spodenki gimnastyczne.

PELERYNA-NAMIOT (PAŁATKA)
Płaszcz potocznie nazywany pałatką. Długa peleryna którą można okryć całą postać wraz z wyposażeniem i bronią osobistą. Spinając dwie pałatki razem można zrobić namiot. W zestawie znajduję się również stelaż składający się z dwóch rurek aluminiowych + śledzie.

RĘKAWICE POLOWE ZIMOWE.
Rękawice były produkowane w dwóch wersjach: czteropalczaste i pięciopalczaste. Od środka zostały pokryte miękkim materiałem ocieplającym.

MANIERKA
Wykonana z aluminium o pojemności 0,75 L. Zaletą tej manierki był duży zakręcany otwór. Zakrętka w środku posiadała gumę. Pokrywa mocowana była na łańcuszku. Dół manierki był spłaszczony co ułatwiało stawianie.

MENAŻKA
Menażka składała się z dwóch elementów kociołka z pałąkiem i rondelka. Menażka przypomina kształtem nerkę. Pałąk nad większą częścią ułatwia przenoszenie jej oraz wieszanie np.: nad ogniskiem itp. Kociołek o pojemności ok. 1,2 L a rondelek ok. 0,6 L.

TORBA POLOWA „RAPORTÓWKA”
wykonana z brezentu.Wymiary wys.29cm.szerokość 24cm.W środku dwie duże kieszenie. Pod przednią klapą kieszeń zapinana na zatrzask. Torba zawieszona na parcianym pasku z regulacją długości. Max dł.145cm.

RZECZY UŻYWANE W WOP
RADIOTELEFON UNITRA RADMOR 3171
LAMPA AKUMULATOROWA


Zapraszam do oceniania i komentowania.

 


 

4.6
Oceń (12 głosów)

 

 

Umundurowanie żołnierza WOP/MON lata 80 XX w. - opinie i komentarze

LWP desantLWP desant
0
zapraszam do komentowania i pozostawiania ocen :) (2013-01-19 00:00)
ko-mako-ma
0

Jako absolwent SPR przy WOSS w Pile oraz oficer rezerwy - mam prośbę:
Nie niszcz poprzez przeróbki munduru podchorążego - mundur żołnierza służby zasadniczej różnił się znacznie zarówno krojem marynarki, nie mówiąc o kroju spodni (tak różne, że przeróbka nie jest praktycznie możliwa), typem użytego materiału, a w niektórych okresach produkcji - także ... kolorem.
Wiem, że obecnie zdobycie munduru wyjściowego żołnierza służby zasadniczej graniczy z cudem (o rozmiarówce nie wspomnę), ale mundur podchorążacki (o ile nie jest znowuż konwersją munduru oficera młodszego) jest swoistą perełką kolekcjonerską.
Sam aktualnie kompletuję sobie "swój" mundur porucznika rezerwy, oczywiście dopasowany rozmiarowo i wiem, jak trudno zdobyć choćby czapkę właściwego rozmiaru.
Ale to nie przyczyna, zeby spowodować bezpowrotną utratę rzeczy, które, jakkolwiek należące do całkiem niedawnej historii, praktycznie są nieosiągalne.
Moze ktoś na drodze wymiany dostarczy właściwy wzór munduru i ocali podchorążackie szmatki? Mnie z pchor. pozostała tylko odznaka szkoły i SPR-ki z pagonów.

(2013-01-22 00:00)
LWP kapiqLWP kapiq
0
Bardzo ciekawy artykuł zostawiam 5 ***** (2013-01-26 00:00)
starszywiarusstarszywiarus
0
Witam! Posiadając taką kolekcję umundurowania i wyposazenia, można było napisać bardzo watościowy, edukacyjny materiał. Niestety tekst ten jest wielkim pomieszniem z poplątaniem. Przykro mi, ale skoro niewiele pozytywnego widzę w tym artykule, skupię się wyłącznie na negatywach. Po pierwsze: opisujac poszczególne elementy umundurowania i wyposażenia, należalo używać prawidłowych nazw ( żargonowe określenia - o ile w ogóle - powinny być podane w nawiasie lub "-", np. peleryna-namiot (pałatka). Po drugie: niedopuszczelne jest podawanie błędnych określeń, a w tym materiale aż roi się od pomyłek. Po trzecie: jeżeli artykuł opisuje umundurowanie lat 80-tych to odwoływanie się do przestarzałych instrukcji jest po prostu wprowadzaniem w błąd. Po czwarte: abasolutnie nie na miejscu jest podawanie informacji typu; ja noszę w ....., używam tego do.... itp. Moim zdaniem tekst ten powinien być jak najszybciej rzetelne przeredagowany albo wycofany, gdyż robi więcej szkody niż pożytku. Moja ocena to niestety tylko 1* i to wyłącznie za dobre chęci. (2013-02-02 00:00)
LWP desantLWP desant
0
Starszywarius jeśli był byś łaskawy to prosił bym o podanie rozmieszczenia danych rzeczy w torbie na wyposażenie (chlebak) (2013-02-02 00:00)

skomentuj ten artykuł