Twierdza Wisłoujście


Twierdza Wisłoujście (także Stara Twierdza) - twierdza położona u ujścia Starej Wisły, nieopodal półwyspu Westerplatte i Nowego Portu. Przez ponad pięć wieków strzegła starego ujścia Wisły.

Historia umocnienia ujścia rzeki sięga czasów późnego średniowiecza kiedy to na miejscu twierdzy stała drewniana wartownia, zniszczona przez wojska husyckie podczas wojeny polsko-krzyżackiej w roku 1433. Miejsce to odbudowano już za panowania polskiego, po drugim pokoju toruńskim, kiedy to wzniesiona zachowaną do dziś 12-metrową wieżę pełniącą jednocześnie do połowy XVIII wieku funkcję miejskiej latarnii morskiej. W w latach sześćdziesiątych XVI wieku dobudowano wokół niej gruby na przeszło dwa metry ceglany mur (Wieniec), na którym stworzono stanowiska dla 27 armat obronnych a pod nimi, na najniższej kondygnacji umieszczono magazyny. W związku z rozwojem broni prochowej w latach 1586-7 wokoło muru wzniesiono kompleks fortyfikacji ziemno-ceglanych z czterema bastionami w rogach oraz podwyższoną o sześć metrów wieżę. Na początku XVII wieku wzniesiono przy tylnej części Wieńca piętrowe kamieniczki pełniące funkcję koszar dla 100 osobowej załogi fortu. W tym czasie po drugiej stronie rzeki zbudowano drugą część twierdzy, tzw. Szaniec Wchodni, który nie zachował się do dnia dzisiejszego, choć istnieją plany jego częściowej rekonstrukcji. Szaniec przylegał bezpośrednio do Wisły i był długości 250 m na 160 m, a decyzję o jego budowie podjęła rada miasta w roku 1627Twierdza Wisłoujście wielokrotnie wykorzystywana była w celach militarnych. To stąd wyruszyła flota Zygmunta III Wazy ku zwycięstwie pod Oliwą, w twierdzy bronił się również przed Rosjanami król Polski Stanisław Leszczyński. Stała się ona jednym z głównych punktów oporu miasta Gdańsk podczas wojen napoleońskich, kiedy to zdobył ją francuski X korpus w którym walczyła dywizja polskiego gen. Antoniego Giełguda. Sześć lat później twierdzę odbiły z rąk księcia Michała Radziwiłła wojska rosyjskie. Ostatnim wojennym epizodem budowli było przemianowanie jej na szpital polowy i magazyny Kriegsmarine.

Dziś na bastiony twierdzy może wejść każdy, teren wewnątrz Wieńca oraz kamieniczki stanowią teren Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Twierdza Wisłoujście jest również siedliskiem noclegowym rzadkich gatunków nietoperzy, których liczebność przekracza 300 sztuk (dane z 2005 roku).

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

Lokalizacja

 

Twierdza Wisłoujście - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu