Twierdza Modlin, czy wiesz, że...

/ 3 komentarzy / 3 zdjęć


Twierdza Modlin,

czy wiesz, że...
Na cmentarzu fortecznym obok żołnierzy polskich jest pochowanych ponad 2500 żołnierzy niemieckich?

czy wiesz, że...
W Modlinie był pierwszy port wojenny odrodzonej po 1918 roku polskiej Marynarki Wojennej?

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

Lokalizacja

 

Twierdza Modlin, czy wiesz, że... - opinie i komentarze

SKWARA192SKWARA192
+1
Cmentarz ten funkcjonuje dzięki Arkadiuszowi Gajc który od kiedy pamiętam zajmował się cmentarzem a dokładnie kwaterą żołnierzy Niemieckich.Władze miasta rzucały mu kłody pod nogi,ale on się nie poddawał cały czas nawiązywał kontakt z rodzinami leżących tam żołnierzy.
Gdy Niemcy zdecydowali się otworzyć swoją kwaterę ,nagle władze Nowego Dworu przypomniały sobie o cmentarzu i Polskich bohaterach tam leżących i stwierdzili żeby na szybkości trzeba odnowić i otworzyć Polskie kwatery.Sam kiedyś Arkowi  pomogłem wycinać krzaki wokół cmentarza,ale to było w 1993 roku.Szkalowanie Arka było na porządku dziennym,wszyscy zarzucali mu że opiekuje się tylko kwaterą Niemiecką.On za to zawsze powtarzał,że w ten sposób chce pokazać jak okoliczne władze dbają o Polskich bohaterów.Gdy otwierano kwaterę Niemiecką ,to Niemcy wystosowali chęć otworzenia wspólnie kwatery Niemieckiej i Polskiej ,lecz burmistrz miasta Nowego Dworu Maz. odmówił  i Polskie kwatery zostały otwarte dwa tygodnie wcześniej.
Burmistrz nazywał się  Marek Papuga ,były wojskowy zwykły komunista jest teraz do tej pory w partii SLD,ale mniejsza z tym.Szkoda mi tylko ,że mało kto wie dzięki komu ruszyły prace renowacyjne na tym cmentarzu. Arek pozostał zapomniany.Arek z przyczyn osobistych wyjechał za granicę i ślad po nim zaginą,próbowałem go zlokalizować przez jego syna ,ale on nie wie gdzie obecnie przebywa i co się z nim dzieje.Gdyby był teraz w tych czasach W Nowym Dworze wniósł by na pewno dużo do życia rekonstruktorów w całej okolicy.
(2010-12-31 00:00)
GośćGość
0
czy jest szansa uzyskania za odplata zdjec niemieckich grobow w Modlinie? (2013-08-25 00:00)
GośćGość
0
do poprzedniego komentarza nr tel 0033651972804, lub [email protected] (2013-08-25 00:00)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy


Noclegi w pobliżu