Twierdza Modlin 1920 - Manewry

/ 6 zdjęć


26 i 27 kwietnia Twierdza Modlin była terenem wspólnych ćwiczeń pasjonatów wojny 1920-tego roku. Organizatorem była GRH Cytadela. W ćwiczeniach także wzięli udział członkowie 201 PP oraz GRH Kampinos, w tym premierowo wystąpiły nasze panie w mundurach OLK.

Instruktorem prowadzącym był kol. Michał Miazga, który w badzo ciekawy i kulturalny sposób przeprowadzał kolejne ćwiczenia. Najpierw było wprowadzenie w temat danego ćwiczenia, nasępnie część praktyczna i podsumowanie.

W sobotnie przedpołudnie zaczęliśmy od musztry pojedynczego strzelca oraz ćwiczenia sekcji strzeleckiej. Było poruszanie się kolumną, rozwijanie się w kolumnę sekcyjną (chyba dobrze pamiętam), oraz walka tyralierska.

Po obiedzie w postaci kosmicznej grochówki, ruszyliśmy w teren. Odwiedziliśmy cmentarz forteczny, zapaliliśmy znicz w kwaterze żołnierzy polskich poległych w 1920 i 1939 r.

Zaglądając we wszystkie ciekawe kąty Twierdza Modlin, dotarliśmy do Korony Utrackiej.

Tam przeprowadziliśmy ćwiczenia taktyczne sekcji piechoty. Ciekawym urozmaiceniem była rola 'fatum' w poszczególnych zadaniach, czyli kogoś w rodzaju 'mistrza gry'. Wszystkie działania były na podstawie regulaminu piechoty z 1919r.

Regulaminowo zmęczeni dotarliśmy do miejsca zakwaterowania w zabytkowym Elewatorze.

Na miejscu czekało przygotowane ognisko, grill i coś dla pokrzepienia serc.

Rozmowy 'o starych karabinach' trwały do późnego wieczora.

Serdeczne podziękowania dla GRH Cytadela i 201 PP za wspólnie spędzony czas.

Wojna polsko-bolszewicka 20-tego roku ma w sobie coś magicznego. Różnorodność wyposażenia, uzbrojenia i umundurowania czyni ten okres historyczny niezmiernie barwnym i ciekawym.

Żywimy nadzieję, że takie manewry nie były działaniem jednorazowym.
Twierdza Modlin

 


 

4
Oceń (1 głosów)

 

Lokalizacja

 

Twierdza Modlin 1920 - Manewry - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy


Noclegi w pobliżu