Tunele CuChi - Wietnam

/ 8 komentarzy / 20 zdjęć


Witam kolegów. W czasie wyprawy po Wietnamie miałem okazje odwiedzić prowincje CuChi na terenie, której znajdują się sławne tunele Wietkongu w których to niesamowici Tunnel rats (szczury tunelowe grupy żołnierzy których zadaniem było zapuszczanie się w głąb sieci tuneli Wietkongu podczas wojny w Wietnamie)prowadzili walkę z żołnierzami Wietkongu. Ich relacje i opisy walk prowadzonych w ciasnych,ciemnych,wilgotnych tunelach potrafią zadziwić i rozbudzić wyobrażnię jak mogło to wyglądać w realu. W tej sytuacji pomimo prawie 40 stopniowego upału będąc w Sajgone nie odmówiłem sobie możliwości wizyty w kompleksie tych tuneli. Tunele CuChi stanowiły rodzaj rewolucyjnej bazy wojskowej Wietnamu Północnego komitetu Sajgon - Gia i były pod dowództwem Rejonowego Komitetu tej Partii, a walczyli w nich i bronili je w większości rdzenni mieszkańcy z terenów CuChi w liczbie 18000 tys. Obszar objęty tunelami CuChi zyskał swoja sławę dzięki wygranej bitwie przez oddziały Wietnamu Północnego z wojskami Amerykańskimi. Bitwa ta jest określana przez Wietnamczyków jako jedna z najważniejszych/kluczowych wygranych bitew tego okresu nad ich głównym wrogiem.
Obecnie zabytkowe podziemia Cu Chi zachowały się na dwóch obszarach, a mianowicie w Ben Douc oraz Ben Dinh, które są położone ponad 70 kilometrów na północny zachód od HCMC. (Sajgonu). Turyści oprócz zwiedzania podziemi, mogą zapoznać się z projektem strefy wyzwolenia CuChi w latach 1960 -1975. Turyści maja również możliwość skorzystać z oferty interaktywnej. Można przejść oryginalnymi tunelami z przewodnikiem na odległość 20,60 i 140 metrów. Dla chętnych podaje wymiary tunelu 90cm wys. x 50cm szer. i jak wspominał przewodnik zostały one z uwagi na turystów odwiedzających kompleks specjalnie powiększone o 10 cm po obwodzie tunelu. Powiem szczerze dystans 140 metrów w takim otoczeniu daje niezapomniane doznania. Do dyspozycji zwiedzających oddane jest kilka tak zwanych piwnic nieco wyższych około 120-150 cm w których są ekspozycje sypialni, warsztatów, kuchni, szpitala. Odwiedzający w wersji soft mogą przespacerować się po miejscowej dżungli, w której zgromadzono różne przykłady pułapek stosowanych w tamtym czasie. Na terenie kompleksu jest też strzelnica na której można się sprawdzić strzelając z wszystkiego co było dostępne w tamtych czasach od np. Mosina do M-60. Zabawa jest przednia, a cena jednego naboju bez względu na rodzaj i koliber wynosi 20000 D. (to 90 centów).
Tunele Cu Chi to ciekawe miejsce zarówno dla zwiedzających znawców tematu poszukujących emocji i adrenaliny, jak i dla zwykłego turysty.
I jak mówią lokalni przewodnicy będąc w Ho Chi Minh (Sajgonie) trzeba przyjechać i odwiedź podziemne tunele Cu Chi, by zapoznać się z historią ludzi, którzy stoczyli tu tak ciężką bitwę, żeby zrozumieć jak ważne dla Wietnamczyków są tak podstawowe wartości jak miłość i pokój, niepodległość, szczęście.

Z pozdrowieniami mksten.

 


 

5
Oceń (17 głosów)

 

Lokalizacja

 

Tunele CuChi - Wietnam - opinie i komentarze

termisantermisan
0
coś innego, na pewno zdjęcia nie oddają tego co można dotknąć i zobaczyć na żywo (2013-03-19 00:00)
GordonGordon
0
Relacja robi ogrome wrażenie gdy się ją czyta. Zgadzam się z moim przedmówcą, iż wrażenia są jeszcze większe gdy zwiedza się to miejsce osobiście. Doskonałym pomysłem jest możliwość postrzelania z różnego rodzaju broni na strzelnicy.  (2013-03-19 00:00)
FaZaFaZa
0
Popieram przedmówców. Relacja ciekawa a autor zasługuje na szacunek za to, że zamieścił ją tu na Dobroni.pl dzieląc się z nami swoimi ciekawymi fotografiami. Mega "5" (2013-03-19 00:00)
canti80canti80
0
... w takim miejscu to faktycznie można przenieść się "w czasie" ... z opcji "tunelowej" z pewnością wybrałbym tą najkrótszą ... 90x50 ... brrr;) (2013-03-28 00:00)
terniterni
-1
Jak ważne dla Wietnamczyków są wartości można się przekonać w Warszawie. Zajadając sajgonkę porozmawiać z Wietnamczykiem. Jednym z wielu w Warszawie i jednym z bardzo, bardzo wielu na świecie, którzy po zamianie Sajgonu na Ho Chi Minh uchodzili przed nędzą jaką przyniósł komunizm narzucony przez ZSRR. (2013-03-30 00:00)
robertrobinrobertrobin
0
Nic tylko pozazdrościć zwiedzenia CuChi :) Ja dowiedziałem się o tym miejscu z audycji Wołoszańskiego.Co jakiś czas powracam do audycji ponieważ trochę na ten temat czytałem . Zachęcam do posłuchania i obejrzenia ;) (2013-03-31 00:00)
DIABEU 242DIABEU 242
0
Może i mnie w końcu będzie stać na odwiedzenie Vietnamu, to z ogromną chęcią wejdę pod ziemię. Szkoda tylko, że poszerzyli tunele o te 10cm.

A tak poza tym ... Vietnam jest we mnie.

Tom
1st A.C.
(2013-09-18 00:00)
podrozebezoscipodrozebezosci
+1
Będąc w Ho Chi Minh należy odwiedzić dwa miejsca, by lepiej zrozumieć wojnę w Wietnamie. Jednym z nich są tunele Cu Chi, a drugim Muzeum Pozostałości Wojennych. Osoby wybierające się do tuneli muszą wiedzieć, że są dwa tunele udostępnione do zwiedzania. Jedne to oryginalne, a drugie odtworzone. Czym się różnią i jak do nich dojechać znajdziecie na http://podrozebezosci.pl/tunele-cu-chi-wojna-w-wietnamie-z-drugiej-strony/ (2017-12-24 00:21)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu