Tajna Organizacja Wyzwoleńcza_70. rocznica zakończenia II wojny światowej

/ 1 komentarzy / 6 zdjęć


Tajna Organizacja Wyzwoleńcza, zwana później Podziemnym Ruchem Oporu działała na terenie Nowego Tomyśla od listopada 1948 oku do maja roku 1949. Jej dowódcą był Jan Matuszewski ps. „Błysk”, Żbik”, ur. 23 września 1929 roku w Wytomyślu, od sierpnia 1948 roku nauczyciel w Szkole Podstawowej w Wytomyślu. Do TOW należeli również: Witold „Tygrys” Skibiński, Marian „Orzeł” Starosta, Józef Szofer, Edmund „Miś” Listewnik, Henryk „Tarzan” Szulc, Mieczysław Wittig, Edmund „Sęp” Starosta, Jerzy Sikuciński, Ryszard Nowastowski. Współpracowali z Tajną Organizacją również Henryk Pacholak, Henryk Sarbak i Klemens Tyc. W dużej większości byli to uczniowie i absolwenci nowotomyskich szkół.

W czasie swojej działalności TOW zbierała informacje o funkcjonariuszach i osobach wysługujących się komunistom oraz przygotowywała i kolportowała ulotki wymierzone przeciwko władzy komunistycznej (najczęściej w wagonach tramwajowych i kolejowych na terenie Poznania)… treść jednej z ulotek z grudnia 1948 roku brzmiała: ”Rodacy! Oczekiwana przez Was chwila wyzwolenia spod komunistycznego reżimu zbliża się. Zbliża się także chwila zapłaty za KATYŃ, KAŁUGĘ, SYBIR”.

W dniach od 9 do 12 maja 1949 roku członkowie Tajnej Organizacji Wyzwoleńczej zostali aresztowani przez Urząd Bezpieczeństwa. Torturowani, następnie osądzeni i skazani podczas m.in. pokazowego procesu w Nowym Tomyślu w dniu 22 września 1949 roku na długoletnie więzienia i utratę publicznych praw obywatelskich*.

Działalność ww. organizacji próbowaliśmy przybliżyć w dniu 8 maja 2015 roku podczas uroczystych obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, które odbyły się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Nowym Tomyślu. 
*w oparciu o artykuł w Przeglądzie Nowotomyskim, Zenon Czesław Wartel „Tajna Organizacja Wyzwoleńcza  Podziemny Ruch Oporu w Nowym Tomyślu”

 


 

0
Oceń (0 głosów)

 

 

Tajna Organizacja Wyzwoleńcza_70. rocznica zakończenia II wojny światowej - opinie i komentarze

wojciech-skibinwojciech-skibin
0
Witold „Tygrys” Skibiński to mój Tata (2016-03-02 00:00)

skomentuj ten artykuł