Tajemniczy hełm brytyjski MkIV, lata 1945-53

/ 4 komentarzy / 9 zdjęć


Wydawało się iż powojenny hełm nie powinien nikogo zaskoczyć, a jednak. Natknęliśmy się jednak na egzemplaż który nie jest opisany w literaturze, jedyne wzmianki o tej odmianie są na forach internetowych.

Nie zagłębiając się zbytnio w opis hełmów brytyjskich MkIII i MkIV, jako iż mamy świetną polskojęzyczną stronę na ich temat (link na dole), pare słów wprowadzenia. Hełmy MkIII i MkIV zastąpiły wzór MkII wywodzący się jeszcze z I wojny. Poprawiono ochronę przy poziomo lecących pociskach, zaś w MkIV dodano szybko wypinany wkład, dzięki temu hełm nie przeciekał przy śrubie jak i mógł służyć jako miska do wody (użyteczność takiego rozwiązania zaobserwowano u Amerykanów).
Zarówno hełmy MkIII i MKIV używano już w końcówce II wojny. Poza wkładem (MkIII przykręcany, MkIV wkład na zatrzask), kolejna różnica to umieszczenie nitów podpinki (paska), w MkIII nity są wyżej, w MkIV zaraz nad rantem. Na zdjęciach archiwalnych hełmy są z tego powodu trudne do rozróżnienia, wzór można rozpoznać jedynie na zbliżeniach. Hełmy te w czasie II wojny używali Kanadyjczycy, Brytyjczycy jak i Polacy na froncie zachodnim (nie znamy zdjęć w tych hełmach z frontu włoskiego).
Wróćmy teraz do tytułowego hełmu. Otóż jest on nietypowy z dwóch powodów: braku okucia rantu, oraz sposobu sygnowania wkładu.

Skorupa:
Gdy wczesne hełmy MkI z 1 wojny miały krawędż bez okucia, to już kolejne MkI, MkII, a także MkIII i IV miały nałożone okucie. Okucie był to wąski pasek metalu nałożony na krawędź skorupy. Wręcz gdy okazało się iż w prototypach z II wojny nałożenie okucia rantu było trudne technologicznie, zmieniono kształt, tak aby można było krawędź hełmu okuć. Jedynie krótka seria hełmów z II wojny, w czasie gdy były trudności produkcyjne, i jedynie dla obrony cywilnej, była bez rantów. Bez ranów były też australijskie hełmy MkIII (kształt zachowały taki jak w MkII). Tymczasem w wypadku omawianego hełmu mamy wzór MkIV, datowany na rok 1953 a bez okucia rantu, czy też śladu po nim. Malowanie jest zachowane oryginalne, nie ma też śladu po spawie punktowym jaki był przy miejscu gdzie końcówki okucia rantu się kończyły. Czyli coś co nie powinno istnieć.

Wkład:
Wkład jest mocowany na zatrzask, typu amerykańskiego, a pochodzi z wczesnej serii produkcyjnej, z roku 1945 roku. Produkcję przerwano w po zakończeniu II wojny. Póżniej wznowiono w latach 50-tych, wtedy to zmodyfikowano wkład: wczesny wkład ma zatrzask na na krótkim pasku materiału (jak w tym wypadku), póżniej zatrzask był na fibrze wkładu. Ciekawe jest oznaczenie na wkładzie. Otóż na wkładzie mamy wybite Mk2, gdzie 2 jest łacińska, nie zaś typowa dla oznaczeń brytyjskich II rzymska. Do tego wkład MkII (Helmet lining MkII), jest to wkład do hełmu MkII i MkIII, czyli z mocowaniem na śrubę, nie zaś na zatrzask „lift the dot” który mamy na tutaj. Czyli zgodnie z kolejnością wzorów na wkładzie powinno być oznaczenie MkIII, lub Mk3, nie zaś Mk2. Na wkładzie nie ma też bić patentowych jakie mamy w poźniejszej produkcji (na gumowych klockach).

Sygnowania zarówno na hełmie (BMB- Briggs Motor Bodies, 1953), jak i na wkładzie (FFL) wyraźnie wskazują na produkcję brytyjską.

Hełmy bez okutego rantu są wymieniane na forach, gdzie mamy opisane dwie sztuki, skorupy tego samego producenta z 1953 roku z wkładami z 1953, oraz kolejny: skorupa 1953, wkład produkcji FFL z 1945 (czyli jak opisany tutaj hełm) . Podobne są wspomiane na innym forum (nie wiadomo czy chodzi o te same, ani jakie są daty). Na jednym z hełmów z 1953 omówionych na forum jest czerwona gwiazda: teoria iż służył do ćwiczeń. Jednak pozostałe hełmy ich nie mają. Nie są to hełmy ćwiczebne, czy dla obrony cywilnej (OC) – o czym świadczy malowanie, oraz brak otworów typowych dla hełmów o obniżonej odporności dla OC. Hełm jest niemagnetyczny, czyli jak hełmy przeznaczone dla wojska. W 1953 roku trwała wojna koreańska, jednak jest mało prawdopodobne iż brak rantu jest wynikiem oszczędności. Dlatego ten typ hełmu MkIV zostaje zagadką, przynajmniej do czasu przejżenia archiwów.

Linki:
Opis MkIV: http://www.helmy.w8w.pl/angielski%20wz.MkIV.htm
Forum gdzie mamy podobne hełmy: http://www.warrelics.eu/forum/helmets/mkiv-turtle-helmet-raw-edge-180736/

PS Helmy MkIV i inne bywają dostępne na naszych aukcjach: Sprawdź konto OxandBucks

 


 

4.9
Oceń (14 głosów)

 

 

Tajemniczy hełm brytyjski MkIV, lata 1945-53 - opinie i komentarze

argoargo
0
Skad pochodzi informacja ze hełmy MK IV były uzywane poczas II wojny,? W literaturze czesto pojawiaja sie informacje ze to wyrób juz powojenny. (2012-07-12 00:00)
OxandBucksOxandBucks
0
Wg: http://www.cascoscoleccion.com/granbret/gbk4.htm oraz http://world-war-helmets.com/fiche.php?q=Casque-Anglais-Mark-IV Jak i tekstu poswieconego MKIV (tytul dodam jak bede mial ponownie dostep) mamy: - 1943 - testy i zmiany - wrzesien 1944, akceptacja wzoru - pazdziernik 1944 zlozenie zamowienia na helmy. Co by dalo produkcje od przelomu 1944/45. Produkcja pierwszej serii trwala do 1946 roku. (2012-07-15 00:00)
OxandBucksOxandBucks
0
Na zdjeciach z przekraczania Renu widzimy helmy w nowym ksztalcie, np: http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205203243 http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205203098 http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205203228 http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205207058 Tylko czy sa to MkIII, czy MkIV, produkowane juz od paru miesiecy, to stwierdzic na podstawie zdjec sie nie da. Tymbardziej iz wg wspomnien zolnierzy brytyjskich, np powracajacy ze szpitala ranni, po wyleczeniu, dostawali nowe helmy wracajac do swych jednostek. Czyli w jednym oddziale mogly byc pomieszane wzory, co tez widac na zdjeciach. (2012-07-15 00:00)
Kangur AIFKangur AIF
0
Z informacji jakie mam hełmy MKIV (oraz webbing P44) trafiły pod koniec wojny do jednostek Brytyjskich walczących na Dalekim Wschodzie m.in w Birmie (o Europie wzmianek nie ma na temat MKIV tylko MKIII). Po za tym wzmiankują o tym też M. Brayley i R. Ingram w swojej książce "Khaki Drill & Jungle Green". (2012-07-22 00:00)

skomentuj ten artykuł