Tajemne Podziemia pod kamienną w Lubaniu

/ 5 komentarzy / 46 zdjęć


Plany pokrywają się z zapadliskami, które mogą być zasypanymi wejściami do podziemi - mówi T. Bernacki. To wydaje się bardzo prawdopodobne zważywszy jak zaciekle Niemcy bronili Kamiennej Góry i w świetle tego, co mówią najstarsi mieszkańcy miasta. - Dziadek opowiadał mi kiedyś, że z tzw. kociołka, czyli dawnego kamieniołomu, spod ziemi wyjeżdżały czołgi - mówi Karolina Majewska z Lubania.

Co więc kryje wnętrze Kamiennej Góry? Możliwych odpowiedzi jest kilka. Schron przeciwlotniczy dla ludności? Może pomieszczenia przygotowane do przeniesienia do nich produkcji zbrojeniowej, bo przecież w Lubaniu znajdowało się wtedy kilka fabryk produkujących na potrzeby przemysłu wojennego, w tym słynna Gemma Werke? A może to np. miejsce ukrycia dzieł sztuki? - zastanawia się T. Bernacki i wyjaśnia. - W Lubaniu często przebywał u dziadków Gűnther Grundmann, główny konserwator sztuki Prowincji Śląskiej, który odpowiadał za ukrycie zabytków zrabowanych na wschodzie oraz tych niemieckich, w tym dolnośląskich. Przypuszcza się, że jeszcze co najmniej ok. 100 skrytek ze skarbami, które ukrył, nie zostało odnalezionych - mówi T. Bernacki. Czy jedna z nich może się kryć pod Kamienną Górą?

Być może uda się to sprawdzić, bo Tomasz Bernacki wraz z kolegami ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc planują już próbę odkopania wejść do niemieckich sztolni. Muszą być jednak bardzo ostrożni, bo według relacji dawnych mieszkańców Lubania, w czasie działań wojennych cała Kamienna Góra była zaminowana.

 


 

4.5
Oceń (11 głosów)

 

Dokumenty (1)   

  Tajemne Podziemia pod kamienną w Lubaniu - opinie i komentarze

  DamirionDamirion
  0
  Witam dodałem 2 nowe zdjęcia tuz po wykopie :)
  (2011-12-20 00:00)
  DamirionDamirion
  0
  dziś dodałem więcej zdjęć
  (2011-12-26 00:00)
  DamirionDamirion
  0
  Witam dzisiaj była odsłona wykopu i penetracji sztolni zapraszam na link

  http://www.luzyce.info/luban/podziemny-luban-istnieje
  (2012-01-04 00:00)
  DamirionDamirion
  0
  dodałem kolejne zdjęcia z kolejnych 2 wykupów (wejść do sztolni ) (2012-04-01 00:00)
  DamirionDamirion
  0
  Witam dodałem kolejne fotki z odwiertu (2013-05-12 00:00)

  skomentuj ten artykuł