Tadeusz Kościuszko Człowiek Idei

/ 1 komentarzy / 103 zdjęć


W dniu 18 września 2017r. miałem przyjemność uczestniczyć w wernisażu wystawy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce. Jest ona wystawą plenerową przygotowaną z okazji obchodów Roku Kościuszki. 15 października 2017r. obchodzić będziemy 200-tną rocznicę śmierci tego wybitnego Polaka. Wystawa zatytułowana jest „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei”.

Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III urodził się 4 lutego 1746r. w Mereczowszczyźnie (obecnie Białoruś). Zmarł 15 października 1817r. w Solurze (Szwajcaria).

Jak już wspomniałem wystawa jest instalacją plenerową usytuowaną w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu w pobliżu pl. Zamkowego. Składa się z dwóch pawilonów, osi czasu i pomnika przedstawiającego głowę Kościuszki. W pawilonach przedstawiona została postać tego wielkiego Polaka, jego historia życia składająca się z bardziej znanych i nieznanych momentów oraz czasy, w których przyszło mu wykazać się swoimi zdolnościami inżynieryjnymi, w których stoczył zwycięskie i przegrane bitwy, w których życie swe poświęcił idei wolności i niepodległości.

„Przez dwa stulecia Tadeusz Kościuszko był ikoną polskiego patriotyzmu i aspiracji demokratycznych. Jego portrety, statuetki, rozmaite emblematy nawiązujące do powstania kościuszkowskiego, zdobiły niemal każdy patriotyczny polski dom w XIX stuleciu. Jego serce, przechowywane w Rapperswilu przyciągało pielgrzymki chłopów z Galicji. Imię Tadeusza Kościuszki nosiły legendarne formacje lotnicze w wojnie polsko-bolszewickiej i w II wojnie światowej Jego legenda trwa do dzisiaj” powiedział m.in. dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas wernisażu.

Wystawę wspomaga technika w postaci multimedialnych ekranów, gdzie można zobaczyć animacje bitew z udziałem Kościuszki, dokonać wyboru potyczki, którą chcemy obejrzeć czy dokonać zbliżeń postaci. Multimedia są uzupełnione planszami z tekstami na temat życia, walki i myśli tego wybitnego Polaka. Na ekspozycji zobaczyć można również fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938r. i posłuchać muzyki przez niego skomponowanej.

Nie zapomniano przedstawić sposoby upamiętnienia Tadeusza Kościuszki, tj. zdjęcia monet, symboliczne kopce, znaki pieniężne z wielu krajów świata, formacje lotnicze z 1920r. oraz II wś. oraz wiele innych.

 

Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” dostępna jest do zwiedzania od 10 do 30 września

oraz w wersji internetowej na platformie Google Arts & Culture (www.wystawy.muzhp.pl) a przygotowana została przez Muzeum Historii Polski.

 

W uroczystości otwarcia wystawy uczestniczyli: dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, Senator RP Anna Maria Anders, Ambasador USA Paul W. Jones, Ambasador Francji Pierre Lévy oraz Ambasador Szwajcarii Andrej Motyl (otrzymał najwięcej braw za trud jaki włożył w przemówienie wygłoszone całkowicie w języku polskim).


Kurator wystawy: Wojciech Kalwat.

Koncepcja i scenariusz wystawy: prof. Jarosław Czubaty, Wojciech Kalwat, Michał Bąk.

Współpraca przy koncepcji wystawy: Gabriela Sierocińska-Dec, Lena Dąbkowska-Cichocka, Paweł Kozioł, Małgorzata Grąbczewska.

Tłumaczenie: Małgorzata Marcinkowska, współpraca: Izabella Szarek.

Koncepcja plastyczna wystawy, projekt wykonawczy, realizacja i montaż: Kłaput Project.

Organizator wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Darczyńca: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Partnerzy: Narodowy Bank Polski, Dom Spotkań z Historią, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Ambasada Francji, Instytut Francuski, Ambasada Szwajcarii.

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP 3, Polska Agencja Prasowa, portal historyczny dzieje.pl i miesięcznik „Mówią wieki”.

Współpraca: Tramwaje Warszawskie.

Na wystawie wykorzystano materiały pochodzące z: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Biblioteka Narodowa, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego, Norman B. Laventhal Map Center at the Boston Public Library, Thaddeus Kosciuszko National Memorial, Stockbridge Library, The Kosciuszko Foundation.


Jedynym minusem organizacyjnym dla mnie była data wernisażu. Uroczyste otwarcie po ośmiu dniach od udostępnienia wystawy i to przy tak krótkim czasie jej trwania nie daje szans na zwiedzenie jej przez zainteresowanych. Do tego dochodzi mój brak czasu na umieszczenie wpisu. Może te kilka zdjęć pozwoli na chociaż pobieżne jej przedstawienie.
 

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

Tadeusz Kościuszko Człowiek Idei - opinie i komentarze

walwinwalwin
0
To był NAJEMNIK !!! Pojechał do USA - został generałem. Do przywództwa w Powstaniu zmusił go grożąc samobójstwem człek, który nie pojechał do Polski. O wygranej pod Maciejowicami dowiedział się dwa dni później - jak wytrzeźwiał. Nie na darmo komuniści umieścili Kościuszkę na sztandarze :) Wytłukł resztę inteligencji :( (2017-10-11 09:42)

skomentuj ten artykuł