Szybka identyfikacja, Swój - Obcy

/ 8 komentarzy / 9 zdjęć


Szybki sposób identyfikacji na polu bitwy, Swój - Obcy, obecnie jest znany, jako zaawansowana technologia polegająca na systemach elektronicznych. Jednakże sam problem jest znany od stuleci. Gdy walczące strony są do siebie podobne pod kątem uzbrojenia, umundurowania czy wyposażenia, najprostsze sposoby okazują się najskuteczniejsze.


Jan Długosz w swych kronikach wspomina, że przed bitwą pod Grunwaldem, król Jagiełlo wydał polecenie, aby polskie rycerstwo owiązało hełmy słomianymi powrósłami. Żeby w bitewnym zgiełku i zamieszaniu nie pomylić się z Krzyżakami.Podobna sytuacja zaistniała na naszych ziemiach w pierwszej połowie XIX wieku. Przed bitwą o Olszynkę Grochowską w lutym 1831 roku, armia carska stanęła na przeciw wojsk polskich. Sęk w tym, że obie armie wyglądały niemal identycznie. Dowództwo rosyjskie nakazało, aby żołnierze powtykali w kaszkiety gałązki jedliny. Czyli prosty i szybki sposób identyfikacji.


Dla przykładu, od lewej 1 Pułk Strzelców Pieszych i 1 Pułk Piechoty Liniowej wojsk polskich, po prawej żołnierz 1 Grenadierskiego Regimentu wojsk rosyjskich.


Mijały lata, aż przyszedł pamiętny Wrzesień 1939. 

W dowództwie sił lądowych Wehrmachtu wydano rozkaz, aby ułatwić niemieckim lotnikom szybszą identyfikację swoich wozów bojowych, na czołgach w tylnej części namalowano białe pasy.


Gdy armia niemiecka ruszyła na wschód, wykonując założenia Planu Barbarossa, niemieckie czołgi były oznaczane czerwonymi flagami ze swastyką.Do białych pasów wrócono podczas kampanii w Afryce. Tyle, że białymi pasami dla odmiany oznaczano nie czołgi a ciężarówki i ciągniki artyleryjskie. Białe pasy były malowane na maskach pojazdów.Jako, że na wojnach jedne strony konfliktu uczą się od drugich, tym razem alianci zaznaczali swoje nie czołgi a samoloty. Przed inwazją w 1944 roku, wszystkie samoloty czy szybowce dostały białe i czarne pasy inwazyjne.Pod koniec wojny, w maju, w Operacji Berlińskiej białe pasy identyfikacyjne zastosowali Rosjanie. Podczas walk w mieście, w dymie i kurzu, majacząca sylwetka czołgu z daleka wyglądała podobnie. Gdy zdarzyły się przypadki pomyłek, dziś określane jako "Friendly Fire", na radzieckich czołgach, w tym i na polskich, namalowano białe pasy.


Czołg ciężki IS 2 z 4 Pułku Czołgów Ciężkich z białym pasem stosowanym w Operacji Berlińskiej, w maju 1945 roku.


W 1967 roku dochodzi do wkroczenia wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Wydarzenie znane jako "Operacja Dunaj". Największa po 2 wojnie operacja z udziałem Wojska Polskiego.

Żeby nie pomylić pojazdów interwentów z pojazdami armii czechosłowackiej, również malowano białe pasy.Poczet sztandarowy 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej w Operacji Dunaj.


Ów prosty sposób znajduje zastosowanie do dnia dzisiejszego, w najróżniejszych konfliktach zbrojnych. Choćby na Ukrainie...

 


 

5
Oceń (9 głosów)

 

 

Szybka identyfikacja, Swój - Obcy - opinie i komentarze

formoza58formoza58
0
Podczas boju nocnego Strzelców Huculskich z rozbudzonymi śpiochami z " Germanii", walczono wręcz w ciemnościach na kolby, bagnety, saperki, noże, pięści, a nawet kąsano zębami. Aby poznać wroga , macano po omacku, w zwarciu hełm przeciwnika. Jeśli palce poczuły porowatość korka " salamandry" - swój, jeśli gładkość stali- ginął... (2016-09-03 21:38)
LehuLehu
0
świetny artykuł, pozdrawiam :) (2016-09-04 09:06)
MalinaMalina
0
Podczas bitwy w Lesie Stockim żołnierzom podległym RBP nakazano podwinąć lewe rękawy w bluzach, aby nie pomylić się z partyzantami "Orlika". (2016-09-04 14:16)
Stary KojotStary Kojot
0
Ciekawa historia z tymi podwiniętymi rękawami. W czasie działań zimowych na froncie wschodnim, gdzie obie strony używały białych maskujących mundurów, w armii niemieckiej wprowadzono system oznaczeń kolorowymi taśmami na rękawach. Aby trudniej było skopiować pomysł, na każdy dzień tygodnia była inna kombinacja kolorów. Tyle, że w praktyce wyglądało to bardzo różnie... Może ten system był za bardzo skomplikowany? (2016-09-04 14:50)
MalinaMalina
0
Z resztą w tym samym starciu wyeliminowane zostało całe dowództwo wojsk bezpieki, które natknąwszy się na grupę Bernaciaka rozpoznane zostało (na swoje nieszczęście) tylko poprzez hasło "Leningrad". Pisze o tym m.in. Jerzy Ślaski. (2016-09-04 17:30)
formoza58formoza58
0
Jeszcze w temacie " swój czy obcy"... Bodajże w średniowieczu, podczas buntu mieszczan niemieckich w Krakowie wymyślono " myk" polegający na haśle w typie " chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie" dla wyłapywania nieszczęsnych buntowników. Podobnie było kilkaset lat potem, podczas nocnego wypadu na Kamieńsk 2 Pułku Strzelców Konnych, gdzie obowiązywało w ciemnościach hasło " Maciuś", trudne do wymówienia przez przedstawicieli " rasy panów"... (2016-09-04 23:13)
modelarzmodelarz
0
Biały pas z 1939 na 222 (2016-09-06 14:23)
Maly RomanMaly Roman
0
Operacja "Dunaj" - znalezione w necie (2016-09-11 14:02)

skomentuj ten artykuł