Szturm na schron podczas IX Pikniku Fortecznego na Dabrowieckiej Górze-12.05.2013

/ 4 komentarzy / 2 zdjęć


Koło Terenowe Przedmoście Warszawa Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” oraz Nadleśnictwo Celestynów mają zaszczyt zaprosić na „IX Piknik Forteczny ” 12 maja 2013 roku. Impreza odbędzie się na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w obrębie Gminy Karczew, Powiat Otwocki województwo Mazowieckie.
Dziewiąta edycja imprezy z licznym udziałem grup rekonstrukcji historycznej będzie doskonałą okazją by w ciekawy i interesujący sposób zapoznać się z wydarzeniami przełamania umocnień niemieckiego Przedmościa Warszawa przez oddziały sowieckiej 2 Armii Pancernej.
Na zwiedzających czekamy od 10tej do 19tej,gwarantujemy liczne atrakcje:
 Wyremontowany schron obserwatora artylerii Regelbau120a który jest pierwszą na Mazowszu
izbą muzealną pokazującą zasady działania obiektu i warunki bytowe jego załogi. Tylko u nas
zwiedzający mogą praktycznie wypróbować w działaniu większość eksponatów.
 Schron bojowy dla ciężkiego karabinu maszynowego Regelbau514-schron czeka na remont- na
imprezie będzie można zapoznać się ze zrekonstruowaną izbą bojową za ciężką 18tonową płytą
pancerną. Ponadto w jego wnętrzach pokażemy wystawę oryginalnych elementów wyposażenia
wykopanych w obiektach Przedmościa Warszawa.
 Schron przeciwodłamkowy z roku 1915tego. Wykonany z oryginalnej I wojennej blachy falistej i
osadzony na zrekonstruowanych współcześnie elementach drewnianych
 System rowów strzeleckich i zapór przeciwpiechotnych
 Ogródek saperski z makietami min i zapór przeciwczołgowych które broniły dostępu do umocnień
Przedmościa Warszawa
 Wystawę oryginalnych elementów uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego
 Wystawę zabytkowych pojazdów z okresu II wojny światowej
 Pokazy sprawnościowe współczesnego Wojska Polskiego i Żandarmerii Wojskowej
 Stoisko z literaturą historyczną
 Kuchnia polowa serwująca wojskową grochówkę
 Wystawy Grup Rekonstrukcji Historycznej w umundurowaniu z epoki

O godzinie 15.00 planowana jest inscenizacja szturmu na schron bojowy Regelbau 514 z udziałem pojazdów wojskowych,artylerii p-panc ,moździeży oraz pirotechniki . Nawiązujemy do wydarzeń sprzed 69lat- gdy 28 i 29 lipca1944r oddziały rozpoznawcze sowieckiej 2 Armii Pancernej przełamały umocnienia niemieckiego Przedmościa Warszawa i wyszły na bezpośrednie przedpola stolicy. Tylko w ten dzień mozna zobaczyć specjalnie na tą okazję ściągnięte z karju wyposażenie kazamaty bojowej schronu Regelbau 514.

 


 

Informacje dodatkowe

 • Data: 
  2013-05-12

4.6
Oceń (8 głosów)

 

Lokalizacja


 

Szturm na schron podczas IX Pikniku Fortecznego na Dabrowieckiej Górze-12.05.2013 - opinie i komentarze

okejosokejos
0
fajnie.. pamietam ten schron jak było (sorry za kolokwializm) oszczany i pomazany a teraz.. proszę... można ??? można. zyczę udanej imprezki (2013-05-07 00:00)
okejosokejos
0
fajnie.. pamietam ten schron jak było (sorry za kolokwializm) oszczany i pomazany a teraz.. proszę... można ??? można. zyczę udanej imprezki (2013-05-07 00:00)
sparrowsparrow
0
Mam pytanie, czy lepiej jest dojechać na miejsce inscenizacji od Warszawy od strony Otwocka, czy od drogi nr 17. Czy będzie oznakowany dojazd i jak najlepiej dojechać na miejsce. Z góry dziękuję za info. Pozdrawiam. (2013-05-09 00:00)
Hubertus1656Hubertus1656
0
Koło Terenowe Przedmoście Warszawa Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium chciałoby serdecznie podziękować wszystkim sponsorom partnerom i patronom medialnym bez których nie mogłaby się odbyć IX edycja Pikniku Fortecznego na Dąbrowieckiej Górze. Szczególnie chcielibyśmy podziękować: Mirosławowi Spirowskiemu i Tomaszowi Krześlakowi za nieocenioną pomoc w logistyce, transporcie, organizacji, prowadzeniu kuchni polowej oraz przewiezieniu wielkogabarytowych eksponatów i obsłudze historycznych pojazdów; Całej 16 Celestynowskiej Drużynie Wielopoziomowej „Żółte Stopy” im. Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka” za pomoc w organizacji obozu, obsłudze kuchni polowej i zabezpieczeniu terenu inscenizacji i budowie fortyfikacji; Druhom OSP Dąbrówka za zabezpieczenie imprezy; Panu Zbigniewowi Nowosielskiemu za bezpłatne użyczenie ciężarówki GMC; Panu Mariuszowi Niewiedzielskiemu z Muzeum II Korpusu w Józefowie za wystawienie ekspozycji oraz działonu do inscenizacji Chevrolet Canada,działo p-panc ZIS2 wraz z obsługą; Panu Robertowi Buczkowi kustoszowi Muzeum Historycznego w Sulejówku za wystawienie ekspozycji broni białej; Jackowi Gradusowi z Sulejówka za pirotechniczną obsługę imprezy oraz wystawienie ekspozycji z repliką samochodu pancernego BA64; Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Garwolinie i Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego za pojazdy i stoiska związane z współczesnymi Siłami Zbrojnymi RP; Wszystkim partnerom z GRH i SHza udział w inscenizacji:GRH Panzer Lehr, GRH Germania 44, Kampfgruppe Skarżysko,GRH Rhein,Podkarpackiemu Stowarzyszeniu Miłośników Militariów "Rzeszów",Klubowi Miłośników Historii "Warszawa" Księgarni "Historyton" za promocję naszej imprezy Dziękujemy współorganizatorowi Nadleśnictwu Celestynów oraz sponsorom: Gminie Celestynów,Starostwu Powiatowemu w Otwocku ,Gminie Karczew, Piekarni Oskroba za fundusze i pomoc materiałową bez której niemożliwe byłoby zorganizowanie tej imprezy. (2013-05-15 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu